Dnes slaví: Erika Zítra: Richard

Velké nebezpečí chlamydií si uvědomuje v současnosti opravdu jen málokdo. Jde však přitom o nejrychleji narůstající infekci. Toto onemocnění sice nehrozí smrtí, ale zato dokáže způsobit mnoho vážných následků. Bakterie druhu chlamydie trachomatis jsou velmi záludné. Přežívají totiž uvnitř buněk, a proto je jejich diagnostikování velmi nesnadné, stejně tak i jejich léčba.  Záludnost spočívá také v tom, že příznaky tohoto onemocnění probíhají skrytě anebo s malými projevy, které jsou často pacientem přehlédnuty.

 

Ženy jsou v tomto směru v nevýhodě

Příznaky choroby jich nemá asi 70 % z nich. U mužů to je 50 %, u kterých se příznaky neprojeví.  K příznakům této choroby u žen patří: neobvyklý vodnatý výtok z pochvy, bolest v podbřišku, pálení nebo bolest při močení, bolest při pohlavním styku, právě probíhající menstruace může mít velmi různou intenzitu. U mužů se pak chlamydie mohou projevovat taktéž řezáním a pálením při močení, neobvyklým výtokem z penisu, častým močením anebo problémy s udržením moči a také napětím ve varlatech nebo jejich bolestivostí.  

Pokud tedy máte některé z těchto příznaků, zajděte raději k lékaři co nejdřív, aby mohl začít co nejdříve s vaší léčbou. Lékaři jsou samozřejmě seznámeni s nárůstem případů napadení chlamydiemi, a tak na ně také myslí při určování správné diagnózy. 

U žen může dojít k těžkým následkům zvláště při neléčení této nemoci

Mezi následky patří záněty orgánů, srůsty ve vejcovodech, anebo také mimoděložní těhotenství. Pokud nejsou ženy léčeny, snadno dochází i k neprůchodnosti vejcovodů a bohužel následné neplodnosti.  U mužů pak následky bývají velmi podobné, což jsou nejčastěji záněty postupující močovou trubicí nahoru až k nadvarlatům, kde následně vyvolají stejné problémy s neplodností.  Pokud chlamydie napadnou spermie, změní jejich pohyblivost k horšímu a následkem je snížená schopnost spermií oplodnit vajíčko. 

Jak dlouhá je inkubační doba?

Nejzáludnější na tomto onemocnění je dlouhodobě probíhající proces uvnitř těla, aniž by o napadení organismu chlamydiemi postižená osoba věděla. Nemoc může skrytě probíhat v těle měsíce a dokonce i roky bez výraznějších vnějších příznaků. Ženy pak často nemohou otěhotnět, aniž by podstoupily asistovanou reprodukci. 

Jaká je možná prevence?

Jako nejlepší způsob ochrany se momentálně jeví používání prezervativu při styku s novým partnerem. Bohužel zatím nice lepšího v tomto směru nemohou doporučit ani lékaři. Pokud již víte o své nákaze chlamydiemi, nejlepší cestou k navrácení vašeho zdraví je léčba obou partnerů dokud nedojde k úplnému vyhubení chlamydií. Pokud se však situace dostala do chronického stádia, počítejte s tím, že se nemusí jednat o rychlé a snadné vyléčení. Vždy je tedy lepší začít s preventivním používáním ochrany. 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Žába

Sedí žába v rákosí,

tahá myšku za vousy.

Myška  píská,

žába výská:

kuňky, kuňky, kuňk,

do vodičky žbluňk!

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi