Většina nastávajících maminek by ráda rodila přirozeně. Někdy si ale miminko postaví hlavu a do poslední chvíle ji napíná svou polohou v bříšku. Kdy se dítě otáčí a zda mu v tom můžeme nějak pomoci, si dnes řekneme. Před vyzkoušením těchto postupů se poraďte se svým porodníkem.
Předem je třeba zmínit, že budoucí matka by měla v průběhu těhotenství jakékoli bolesti konzultovat se svým lékařem. Existuje celá řada bolestí, které provází v těhotenství každou budoucí matku. Již několik týdnů před porodem se mohou objevit bolesti. Bolesti jsou v tomto případě kontrakce čili stahy děložních svalů. Mohou se poprvé objevit dlouho před porodem, nikoli až těsně před ním.
Na ženě začíná být vidět těhotenství teprve asi v 16. týdnu, což je ve čtvrtém měsíci. Ke konci těhotenství pak dosáhne břicho velkého obvodu. Měřeno ve výši pupíku to může být až okolo 100 cm. Je to však pouze průměrná hodnota. Některé ženy zůstávají štíhlejší, jiné ale mohou mít obvod břicha ještě větší. Nehledě na výživu a přibývání na hmotnosti to má nejrůznější příčiny.
Plod je nyní připraven k porodu. Ochlupení těla (lanugo) prakticky vymizelo a plod je mnohem buclatější. Pokožka je nyní hladká a měkká. Při porodu má dítě modré oči. Barva očí se mění v následujících týdnech. Končetiny jsou nyní zaoblenější díky podkožnímu tuku.
Plod je stále poměrně štíhlý a potřebuje přibrat na váze, aby byl po porodu schopen udržet si tělesnou teplotu. Hlavička je nyní úměrná velikostí trupu. Oči se často otevírají a zavírají. Plod je schopen vnímat světlo přes břišní stěnu. Na všech prstech rostou nehty.
Plod nyní roste poměrně rychle, takže se rozdíl mezi velikostí hlavičky a zbytkem těla změnšuje. Plod již má vlasy, které pokrývají celou hlavu. Bříško je pěkně zakulacené, díky nahromaděnému tuku. Kůži chrání mastná hmota, tzv. mázek. Pokud se dítě narodí v tomto období, je již tělesně natolik vyvinuté, aby přežilo.
Plod se pohybuje a obrací v děloze a tím získává sílu a obratnost. Hlava je již menší v poměru k tělu. Zadeček plodu se zakulacuje díky ukládání tuku. Kůže již není průsvitná, ale začervenalá a díky tvořící se tukové vrstvě zprohýbaná. Je možné, že v tomto měsíci plod již otevře oči. Srdeční tep je nyní asi 150 úderů za minutu. Plod se nyní stává vnímavější ke zvukům a pohybu.