Dnes slaví: Dorota Zítra: Alexandr

Tak jako každý rok se i letos na Vánoce těší celá rodina, děti asi nejvíce. Zpříjemněte jim čekání na Ježíška pečením cukroví, které jim ten dlouhý předvánoční čas ukrátí.

Čekání na Ježíška je pro každé dítě snad tím nejdelším čekáním za celý rok. Sotva skončí, začne nové. Sama mám tři děti, které velmi dobře chápou na co čekají. Vánoce si spojily se sněhem a jakmile na podzim zasněží vyvolávají že jsou Vánoce. Zdlouhavé vysvětlování, že Ježíšek má ještě čas je k ničemu. Děti chtějí hned. Proč jim toto čekání nezpříjemnit a nezkrátit lehkými vánočními recepty u kterých zvládnou asistovat i ony?

Děti i když jsou malé mohou u pečení pomáhat zcela běžně. I dvouleté dítě zvládne vykrajovat s malým vykrajovátkem. Je nutné vybrat takové vánoční recepty u kterých se děti mohou zapojit a rodičům zároveň nebudou tzv. téct nervy z toho, že to to dítě dělá špatně. Není to maraton a na tvoření s dětmi je krásné to, že každý kousek je originál.

Přinášíme Vám dva jednoduché recepty u kterých se děti zabaví a budou si připadat stejně důležitě jaky rodiče. 

Čokoládoví ježci

Do těsta potřebujete: 190 gramů hladké mouky,  20 gramů kakaa,  40 gramů moučkového cukru,  140 gramů Hery,  1 vejce,  1 vanilkový cukr,  1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva 

Postup:

Bílou čokoládu nakrájenou na malé kousky vložíme do smetany, kterou jsme nechali projít varem a odstavili ji. Za stálého míchání necháme čokoládu rozpustit. Stejným způsobem připravíme i tmavý krém. Přes noc necháme oba krémy ztuhnout v ledničce.

Sušenky si připravíme tak, že si prosejeme mouku s kypřícím práškem a kakaem. Do této směsi přidáme oba cukry, vejce a Heru, kterou jsme si nechali změknout. Těsto vypracujeme co nejrychleji, aby Hera nebyla povolená až moc. Takto připravené těsto zabalíme do fólie a  dáme na 30 minut do lednice.

Nachystáme si vykrajovátka a těsto rozválíme na silnější plát, ze kterého  vykrájíme kolečka o průměru asi 6 cm. To zvládnou i děti. Přeneseme je na plech vyložený pečicím papírem a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180 °C asi 15 minut.

Cukrářské sáčky s hladkou trubičkou naplníme krémy a na vychladlé sušenky nastříkáme „bodliny“. Hotové ježky necháme ztuhnout v chladničce.

Margaretky

Potřebujete: 380 gramů Hery,  530 gramů hladké mouky,  1 vejce  155 gramů moučkového cukru,  2 žloutky,  1 vanilkový cukr, jahodové marmelády (může být i podle vaší chuti) 

Postup:

Do 200 gramů mouky přidáme 100 gramů cukru, vejce a nakonec 200 gramů ztuhlé Hery nastrouhané na hrubém struhadle. Vypracujeme hladké těsto a necháme v chladu 30 minut odležet.

Z těsta vyválíme plát o síle asi 3 mm (pomohou nám dva pečicí papíry (nebo potravinářská folie) mezi kterými lze vyválet opravdu tenké těsto)  a vykrajujeme z něj kolečka o průměru 6 – 8 cm. Ideální příležitost zapojit dítko do akce. Vykrájená kolečka dáme na plech a předpečeme v elektrické troubě při 200 °C asi 3 minuty, v plynové troubě dáváme pozor abychom kolečka neupekli zcela.

Zbytek Hery mírně nahřejeme a utřeme se zbytkem moučkovového cukru, který smícháme s vanilkovým. Žloutky postupně přidáváme za stálého míchání. Nakonec vmícháme prohřátou hladkou mouku. Těsto v teple ihned zpracováváme a stříkáme pomocí cukrářského sáčku s řezanou trubičkou na předpečená kolečka. Práci se sáčkem by mohly zvládnout starší děti. Pokud nemáte sáček můžete použít i "pistoli", které se prodávají i s trubičkami.

V elektrické troubě dopékáme při 200 °C asi 10 minut. Po vychladnutí kolečka plním tak, že marmeládu rozehřejeme do tekutého stavu, v kastrůlku na mírném plameni nebo asi minutu v mikrovlnné troubě. Malou naběračkou nalijeme do středu sušenky. Náplň se rozteče a bude lesklá. Při práci s rozehřátou marmeládou dáváme pozor, abychom se nespálili.

Tyto snadné recepty mohou dělat rodiče s dětmi. I malé dítě zvládne vykrajovat tvary a většinou to děti baví. Jen si opravdu nechejte dost trpělivosti. Malý tip pro rodiče. Pokud víte, že by vás tato práce s dětmi znervózňovala dejte dítěti kousek těsta, vykrajovátko a váleček. Může pracovat vedle vás na svém vlastním pečení. Nezapomeňte chválit. 

Přejeme dobrou chuť.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Šnečku, šnečku

Šnečku, šnečku, vystrč růžky,

dám ti krejcar na tvarůžky.

A krejcárek na tabáček,

bude z tebe hajdaláček.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi