Dnes slaví: Ondřej Zítra: Iva

Vánoce byly v minulosti velmi posvátným svátkem, kdy měl každý pocit, že se dějí zázraky. Rodina byla většinou pohromadě a nikdo neměl nijak vysoké nároky. Ke štěstí jim stačilo, že jsou ve zdraví pohromadě a mohou se věnovat jeden druhému.

 

Dnešní doba postupně vytváří z vánočních svátků pouze komerční období, kdy lidé mezi sebou soutěží o co největší počet druhů vánočního cukroví, o co nejdražší dárky a vysoké vánoční stromky. Nová disciplína navíc obsahuje i honosně vyzdobený dům nebo alespoň okna bytu.

Na povrchu se vše zdá být dokonalé. Dům září, okna jsou vyzdobena, stromek sahá až ke stropu, pod ním leží hromada dárků a stůl se prohýbá pod obrovským množstvím jídla. Pravý duch Vánoc se ale již tak nějak vytratil. 

Pokud jste ochotni vyzkoušet jedny Vánoce bez zbytečných honosných praktik, ale zato s plnou vánoční nefalšovanou atmosférou, možná se stane, že již o žádné komerční doplňky nebudete stát. Záleží ovšem na tom, zda jste ochotni se vzdát závisti sousedů nebo obdivu přátel. Možná bychom se měli inspirovat Vánocemi z historie.

1. Osvětlení

V dřívějších dobách nebyla ve většině případů dostupná elektřina. Proto se jako osvětlení používal oheň z krbu či petrolejových lampiček. Nedílnou součástí byly také svíčky. Pokud nevlastníte krb, ve kterém byste si mohli na Vánoce rozdělat oheň, využijte osvětlení svíček. Jejich tlumené světlo vytváří velmi silnou atmosféru a je také uklidňující až tajemné.

2. Stromeček 

Živý stromek byl vždy samozřejmostí. Jiná možnost dříve ani nebyla. Nemusíte mít přitom stromek až ke stropu. Pokud se vám zdají živé stromky příliš drahé a nemáte jinou možnost nákupu než u obchodních domů, zvolte menší rozměr. Na kouzlu Vánoc to rozhodně neubere.

3. Výzdoba 

Vánoční výzdoba bytu či domu nebyla dříve tak běžná. V dnešní době patří mezi nej

4. Častější činnosti, které souvisí s Vánocemi

Přitom stačí do oken vlepit několik vystříhaných vloček, do čehož se rády zapojí i děti a vy budete tak mít příležitost strávit s nimi nějaký čas.

5. Ozdoby na stromeček 

Vánoční stromeček je na místě a čeká na dokončení. V minulosti žádné umělé ozdoby neexistovaly. Velkým přepychem bylo již několik málo skleněných ozdob. Ve většině případů se ale používal přírodní materiál, ze kterého se vyráběly nádherné ozdoby. Do této činnosti lze opět zapojit děti. Na stromeček lze pověsit téměř cokoliv. Velmi dobře vypadají usušená kolečka z jablek a pomerančů, šípky, oříšky, perníkové ozdoby, papírový řetěz…atd. Pokud jste zvyklí na elektrické osvětlení stromečku, žádnou atmosféru tím nepokazíte. V mnoha případech je to bezpečnější než naaranžované svíčky. Celou atmosféru můžete doplnit také prskavkami.

6. Večeře

Jídlo si můžete připravit jakékoliv. Rozhodně by mělo chutnat většině rodiny. Chybět by neměl tradiční kapr, popřípadě řízky nebo vinné klobásy. Také bramborový salát, pro děti také bramborová kaše. Cukroví je naprostou samozřejmostí. Bohatě ale postačí několik známějších druhů. Nemusíte překonávat žádný rekord.

7. Zábava 

Mnohem lepší než sledování televize nebo hraní počítačových her, které následují po ukončeném vánočním večeru, je využití tohoto rodinného večera ke společnému sblížení. Můžete si vyprávět různé historky nebo zážitky ze života. Také vtipy nejsou na překážku. V minulosti k oblíbeným činnostem patřily vánoční zvyky. Nejznámější z nich jsou: rozkrajování jablka, házení botou, odlévání olova, půst, ořechové lodičky a zpívání koled. 

8. Dárky 

v minulosti rozhodně nepatřily dárky k hlavním znakům Vánoc. Dárky byly skromné, a přesto potěšily mnohem více než ty nejdražší vysněné dary. Většinou dostal každý z rodiny jeden jediný dárek. Rozbalení takového dárku předcházelo očekávání, naděje, napětí. Po rozbalení měl každý z dárků většinou upřímnou radost. Dnes je tato situace naprosto opačná. Pod stromečkem najdete velké množství dárků, papír z nich strháte bez pomalého rozbalování, abyste je vůbec stihly všechny otevřít, a nad obsahem dárku na oko zajásáte a již se hrnete na další krabici. Netvrdím, že je to pravidlem, ale stává se to velmi často a to již i u dětí.

Zkuste alespoň částečně navrátit ducha Vánoc do vašich domů.

Věřte, že jakmile vaše rodina vyzkouší alespoň jedny „opravdové Vánoce“, zanechá v nich Štědrý večer úplně jiný dojem. Takový pocit hned tak neodezní. Po společné večeři a rozbalení dárků můžete také vyrazit na půlnoční v blízkosti vašeho bydliště. Ta celý večer dokonale završí a pocit uspokojení prodlouží a znásobí.  

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Mám dvě ouška

Mám dvě ouška k naslouchání,

dvě očička na koukání,
dvě nožičky na běhání
a dvě ruce na mazlení.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi