Dnes slaví: Nela Zítra: Blažej

Připravila vás škola na život? Naučila vás spolupracovat, kreativně tvořit, být samostatný a zodpovědný? Nebo se vám tohoto rozvoje dostalo jinde? A co vaše dítě, bude připraveno na trh práce? I o Vánocích můžete rozvíjet dovednosti, které se mu budou v životě opravdu hodit. Přinášíme pár tipů, jak na to. A nebojte, není nutné vymýšlet žádné krkolomnosti.

 

 

Při přípravě Vánoc

Nechte děti být důležité i při pečení cukroví. Dohodněte se s nimi, které cukroví upečou zcela samy a pak je přiměřeně kontrolujte. Je lepší, pokud pečou podle receptu (i tím se učí) než podle vašich pokynů.

Máte-li dostatečně dobrodružnou rodinu, dejte si pravidlo: alespoň jeden z dárků by měl být vyráběný. Uvidíte, co pod stromečkem najdete.

Pod stromečkem

Učte se vhodně vyjadřovat radost z dárků – je dobré děti učit upřímnosti a zároveň empatii, při které nikoho nezraní a neurazí. S mladšími dětmi trénujte klidně předem.

Během svátků

Nechte děti plánovat, každé může například dostat svůj kus dne či celý den, který má za úkol pro rodinu naplánovat, připravit a zrealizovat. Možná pojedete na výlet, možná budete doma hrát na babu. Zdůrazněte, že hledáte takové činnosti, které mohou bavit všechny členy rodiny a při kterých jste spolu. U starších dětí (klidně od třetí třídy) zkuste připojit i rozpočet a učte dítě uvažovat i o financích.

Kousek inspirace pro rozvoj dětí: objevujte kešky (krabice schované po celém území ČR, vygooglete si), vařte všichni společně, naplánujte si letní dovolenou, nechte děti připravit den k oslavě výročí vás – rodičů, udělejte týmy rodič+dítě a spolu s přáteli pořádejte závody a soutěže.

Na Nový rok

Využijte přísloví Jak na Nový rok, tak po celý rok. Domluvte se společně s rodinou a připravte si takový den, jaký byste chtěli celý rok. Všichni členové by se ten den měli cítit důležitě. Podporujte sounáležitost a radost ze společných chvil.

Udělejte si novou tradici: vyražte třeba na Nový rok na neznámé tajemné místo a zakopejte tam svou rodinnou fotku. Za rok můžete vyrazit znovu , fotku v krabici nahradit něčím dalším a dívat se, jak rychle rostete a měníte se.

 

Kateřina Hořavová, společnost EDUin. Autorka je pedagožka a lektorka.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Včela

Včela! Bzzzzzzzzzzzzzzz a uletěla!!!

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi