Dnes slaví: --- Zítra: Bedřich

Připravila vás škola na život? Naučila vás spolupracovat, kreativně tvořit, být samostatný a zodpovědný? Nebo se vám tohoto rozvoje dostalo jinde? A co vaše dítě, bude připraveno na trh práce? I o Vánocích můžete rozvíjet dovednosti, které se mu budou v životě opravdu hodit. Přinášíme pár tipů, jak na to. A nebojte, není nutné vymýšlet žádné krkolomnosti.

 

 

Při přípravě Vánoc

Nechte děti být důležité i při pečení cukroví. Dohodněte se s nimi, které cukroví upečou zcela samy a pak je přiměřeně kontrolujte. Je lepší, pokud pečou podle receptu (i tím se učí) než podle vašich pokynů.

Máte-li dostatečně dobrodružnou rodinu, dejte si pravidlo: alespoň jeden z dárků by měl být vyráběný. Uvidíte, co pod stromečkem najdete.

Pod stromečkem

Učte se vhodně vyjadřovat radost z dárků – je dobré děti učit upřímnosti a zároveň empatii, při které nikoho nezraní a neurazí. S mladšími dětmi trénujte klidně předem.

Během svátků

Nechte děti plánovat, každé může například dostat svůj kus dne či celý den, který má za úkol pro rodinu naplánovat, připravit a zrealizovat. Možná pojedete na výlet, možná budete doma hrát na babu. Zdůrazněte, že hledáte takové činnosti, které mohou bavit všechny členy rodiny a při kterých jste spolu. U starších dětí (klidně od třetí třídy) zkuste připojit i rozpočet a učte dítě uvažovat i o financích.

Kousek inspirace pro rozvoj dětí: objevujte kešky (krabice schované po celém území ČR, vygooglete si), vařte všichni společně, naplánujte si letní dovolenou, nechte děti připravit den k oslavě výročí vás – rodičů, udělejte týmy rodič+dítě a spolu s přáteli pořádejte závody a soutěže.

Na Nový rok

Využijte přísloví Jak na Nový rok, tak po celý rok. Domluvte se společně s rodinou a připravte si takový den, jaký byste chtěli celý rok. Všichni členové by se ten den měli cítit důležitě. Podporujte sounáležitost a radost ze společných chvil.

Udělejte si novou tradici: vyražte třeba na Nový rok na neznámé tajemné místo a zakopejte tam svou rodinnou fotku. Za rok můžete vyrazit znovu , fotku v krabici nahradit něčím dalším a dívat se, jak rychle rostete a měníte se.

 

Kateřina Hořavová, společnost EDUin. Autorka je pedagožka a lektorka.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Zima byla

Zima byla, bláto bylo,

cikáně se narodilo.

Zima je, bláto je,

cikáně už tancuje.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi