Dnes slaví: Alexandr Zítra: Lumír

Každá z nás má trochu jiný typ postavy.  Na co bychom si měly dávat pozor při výběru šatů, abychom zdůraznily své přednosti?

 

 

Postava typu Přesýpací hodiny

Máte velmi ženskou postavu s plným poprsím i boky a štíhlým pasem.  Zdůrazněte  své ženské křivky. Boky i poprsí jsou v pořádku, proto se zaměřte  na zvýraznění svého štíhlého pasu. Toho dosáhnete použitím těsnějšího, bohatě zdobeného korzetu. Při výběru sukně máte neomezené možnosti. Dobře bude vypadat Áčkový střih, stejně jako široká nabíraná sukně typu princezna nebo mírně snížený pas.  Vhodný je i empírový střih. Pokud jste vyšší a celkově štíhlejší, můžete zkusit i  střih mořská panna.

 

 • zvýrazněte svůj pas, ujistěte se, že vás šaty v oblasti pasu pevně obepínají
 • vyhněte se zvýšenému pasu
 • nechte odhalenu svou šíji a ramena volbou šatů bez ramínek, eventuálně s jedním ramínkem
 • zvolte hlubší, příp. srdíčkový výstřih a přitáhněte k němu pohledy

 

Postava typu Hruška

Vaše postava se směrem odshora dolů rozšiřuje. Máte užší hrudník a pas a širší boky.  Potřebujete zeštíhlit spodní polovinu postavy a vytvořit iluzi výraznější a objemnější horní části. Ideální šaty pro vaši postavu budou empírového nebo A-střihu se zvýšeným pasem a jednodušší, pouze jemně se rozšiřující hladkou sukní, která skryje širší boky. Vhodný je pevnější materiál jako taft nebo satén, který sám o sobě dokáže držet tvar a neobepne se okolo vašich boků. Vyhněte se šatům s příliš bohatou a výraznou sukní. Zvýraznit naopak potřebujete horní polovinu svého těla.

 • šaty s plnými rukávky dodají na objemu horní polovině těla
 • použít můžete i kratší bolerko
 • zkuste šaty se zvýšeným pasem
 • přítáhněte pozornost výraznější bižuterií, zdobeným a hlubším výstřihem, náhrdelníkem, atp.

 

Postava typu Obdélník

Máte trochu chlapeckou postavu s přibližně stejně širokými rameny a boky a nevýrazným pasem.  Máte-li velmi štíhlou postavu,  neznamená to ještě, že je jedno, jaký typ svatebních šatů zvolíte. 

Pro vás jsou nejlepší šaty s lehce vycpaným korzetem a netradičním zdobením (perličky a korálky odvedou pozornost od nepříliš vyvinutého hrudníku) a sukní do áčka v hladkém stylu. Pokud jste vyšší postavy, můžete si dovolit ke svatebním šatům i dlouhou vlečku.

Naopak se vyhněte korzetům, které vás příliš stáhnou a úzké sukni, která ještě více zdůrazní chlapecké boky.                                                                                                                                        Pochlubit se svými štíhlými opálenými pažemi, drobnými doplňky posílit svou ženskost a vhodně zvoleným korzetem a výstřihem zvýraznit své poprsí. Hledejte svatební šaty, které dodají  tělu křivky tam, kde ve skutečnosti chybí. K tomu dobře poslouží šaty s bohatě nabíranou sukní. Dobrou práci odvedou i šaty empírového nebo Áčkového střihu s mírně zvýšeným pasem, přepásané páskem, výraznou broží, příp. jiným zdobením.

 • korzet by měl být pevný a tvarovaný, aby přidal objem  poprsí
 • může být bohatě zdobený a ve spodní části se trochu rozšiřovat – simulovat boky
 • vyvarujte se kulatého výstřihu, lepší bude odhalená šíje a šaty s úzkými ramínky nebo bez ramínek, velmi efektní budou i odhalená záda

 

Postava typu Trojúhelník              

Máte postavu se širšími rameny a hrudníkem, užší pas a štíhlé nohy. Horní polovina  postavy připomíná obrácený trojúhelník. Je potřeba zvýraznit  dolní polovinu postavy a dosáhnout větší symetrie. Snažte se přitáhnout pozornost na dolní polovinu těla, volbou asymetrické nebo skládané sukně. Volte co nejjednodušší horní část a zajímavou spodní část šatů. Vhodný je empírový střih, Ákový, široká sukně.

 • porozhlédněte se po méně zdobeném korzetu, ramena nechte odhalená
 • optimální výstřih bude ve tvaru V – opticky zúží váš hrudník
 • snížený pas, kratší sukně (máte-li vyšší postavu), zdobený spodní lem, to vše vylepší siluetu
 • rozhodně se vyvarujte úzkých sukní

 

Postava typu Jablko

Disponujete větším poprsím i boky a váš pas je nepříliš výrazný, nohy mohou být štíhlejší. Hlavní je vytvořit pas a siluetu proporcionální postavy. K tomu nejlépe poslouží těsný šněrovací korzet v kombinaci se širokou sukní. Vyvarujte se korzetu s příčnými sklady nebo zdobením. Vhodné naopak bude podélné zdobení, které prodlouží  trup. Co se týče konfekce, mají baculky vždycky problém. Když se k baculatosti přičte ještě malý vzrůst, šaty se volí velmi těžko, natož svatební.

Ale nemusíte zoufat. Pořiďte si vysoké podpatky nebo boty na velkém klínu. Aby vám sukně nebyla příliš dlouhá, vezměte si pod svatební šaty spodničku s obručí. Ruce si můžete zakrýt závojem nebo bílou šálou. Vzdejte se šatů na tenká ramínka a ani široká příliš bohatá sukně pro vás není to pravé. Tabu by pro vás měly být všechny úzké róby obepínající postavu a příliš mohutné korzety, které ještě více zvýrazní nedostatky.

 Pro ty, které mají bříško nebo málo zvýrazněný pas, jsou skvělou volbou šaty empírového střihu, přestřižené pod ňadry, které zamaskují nedostatky postavy. Výstřih ve tvaru V dá pak vyniknout plnému poprsí.

 Máte-li baculatější paže, zvolte ramínka s velkými mašlemi, třičtvrteční nebo dole se rozšiřující rukávy. Bolerko nebo pléd svázaný na zádech model odlehčí víc než mohutný závoj. Z látek vedou ty lehké a splývavé. Lepší než čistě bílá je v tomto případě odstín slonoviny nebo pastelové barvy. Velice vhodné jsou i barevné vzory na bílých šatech, které odpoutají pozornost od postavy.

 • nechte odhalená ramena a paže, neskrývejte je do rukávů nebo jinak, tím byste  zvětšila jejich objem a to není žádoucí
 • výstřih volte méně výrazný, příp. do V, možný je i srdíčkový, pokud do něj máte co dát :)
 • pas můžete zvýraznit broží, páskem nebo jiným zdobením, sukně by se měla hned od pasu rozšiřovat, vhodný je pevnější materiál, který drží tvar

 

Vysoká postava

Volte jednoduchou siluetu a mějte na paměti, že každý detail šatů by měl odpovídat vašim proporcím. Například dlouhé rukávy musí zakrývat  i  zápěstí, aby to nevypadalo, že jste šaty zdědila po někom menším. Pozor dejte i při výběru sukně, neměla by být příliš krátká, ne moc široká, ale ani úzká, prostě vše tak akorát. Dlouhá vlečka udělá  postavu proporcionálnější. Máte-li vysokou postavu, pak si můžete dovolit v podstatě cokoliv –  princeznovské róby, splývavé látky, pouzdrové šaty zvýrazňující postavu, sklady a volány. Výsledný dojem doplní rukavice, bolerka a dlouhé závoje.

Na druhou stranu je třeba dávat pozor, aby výsledný dojem nebyl příliš mohutný – vyhněte se proto spodničkám, objemným šatům s několika obručemi, vysokým podpatkům a závojům připevněným na temeni hlavy. Doporučuje se oblečení v jednotné barvě, místo lodiček s vysokým podpatkem zvolte balerínky a závoj připevněný v zátylku.

 

Malá postava

Prodloužení postavy dosáhnete zvýšeným a zvýrazněným pasem. Pohledy přitáhněte k horní polovině těla, vhodným zdobením na korzetu, volte drobnější, nic mohutného. Dobrých efektů dosáhnete i použitím rukaviček, malého výstřihu, příp. úzkou krátkou sukní. Raději se vyvarujte širokých sukní. Nezapomeňte na vysoké podpatky.

Máte-li malou postavu, vybírejte jednoduché modely. Vhodná je silueta A, jednoduchý střih, lehké, vzdušné látky – hedvábí, mušelín a živůtky s úzkými ramínky. Je třeba se vyvarovat příliš objemných modelů, velkých ozdob – mašlí, květů na bocích, které tříští siluetu, a dalších motivů s výjimkou těch, které jsou aplikovány na výšku.

Investujte do střevíčků s vysokými podpatky – získáte několik  centimetrů navíc. Vlečka ani závoj nejsou zakázány, pokud mají rozumnou délku a prodlužují siluetu. Závoj může vlečku přesahovat maximálně o 20 centimetrů.  Máte-li baculatější paže, zvolte ramínka s velkými mašlemi, tříčtvrteční nebo dole se rozšiřující rukávy. Bolerko nebo pléd svázaný na zádech model odlehčí víc než mohutný závoj. Lepší než čistě bílá je v tomto případě odstín slonoviny nebo pastelové barvy. Velice vhodné jsou i barevné vzory na bílých šatech, které odpoutají pozornost od postavy.

 

Pro štíhlé

Buď patřičný objem dodáte spodničkami, vlečkou, tylem a vrstvením, nebo naopak chcete zdůraznit křehkost a útlost a pak jsou vhodné pouzdrové šaty, klidně i v kratších délkách.

Chce-li nevěsta dodat objem svému výstřihu, měla by zvolit typ nařaseného dekoltu, zvaného „voda“. Další možností je pak všití vycpávek přímo do šatů nebo korzetu, což bude působit přirozeněji než použití push-up podprsenky.

 Z výstřihů jsou nejvhodnější srdcovitý nebo kulatý. Nechcete-li upozorňovat na  klíční kosti nebo kostnatá záda, zvolte model zakrývající záda i ramena.                                                                                                                                        

 

Pro těhulky

Pokud se svou postavou obvykle nemíváte problém a oblečení vám padne jako ulité, stačí vyřešit vystouplé bříško. Vdávat se těhotná není žádná ostuda a i vy můžete být sexy nevěstou. Za bříško se nemusíte stydět, jen pro pohodlí vaše i pro děťátko je lepší, když zvolíte empírový střih svatebních šatů. Nikde vás nebude nic  tlačit ani škrtit. Nikdy se nestahujte do korzetu a neoblékejte si úzké svatební šaty. Také zapomeňte na boty na vysokém podpatku, otékaly by vám nohy.

 

Máte-li velká prsa

Máte-li široká záda a velká prsa, jen tak nějaké svatební šaty vám nepadnou. Možná vám sednou na bocích a v pase, ale přes prsa je prostě nedopnete. Vhodný je  pro vás korzet se šněrovačkou. Umí stáhnout tam, kde zrovna potřebujete. Pro zamaskování širokých zad zvolte střih svatebních šatů s malými rukávky. Co si nikdy neoblékat? Šaty bez ramínek – nepolichotí ani vašim ňadrům, ani větším ramenům. Pro jistotu se vyhněte i velkým výstřihům.

 

Snad vám naše rady, alespoň trochu, pomohly v rozhodování, který střih je pro vás ten pravý. Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte a vybírejte, které svatební šaty pro vás budou ty „nej“, a dejte nám vědět vaše typy na svatební šaty.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Na čištění zoubků

Chytili jsme štětináče v prapodivném kožíšku,

na zádech byl celý hladký a chlupatý na bříšku.

Takového štětináče musí doma každý mít,

každé ráno,každý večer musí se s ním pomazlit.

Pak ho musí vykoupati, na sluníčku usušit,

chce-li zoubky jako doubky čisťounké a zdravé mít.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi