Dnes slaví: Michal Zítra: Jeroným

V historii hrála barva svatebních šatů velkou roli. Pojďme se podívat na některé barvy, co znamenaly dříve a jak na ně nahlížíme nyní.

 

Bílá – patřila mezi klasiku symbolizující panenství a nevinnost nevěsty, ale nepatřila vždy mezi nejoblíbenější. První zmínka o bílých svatebních šatech je z roku 1499 z Francie. Ve vznešených vrstvách byly často bílé šaty zdobené stříbrnou či zlatou výšivkou. Bílé šaty se postupně staly tradicí a v nynější době jsou nejoblíbenější barvou nevěst. Existuje mnoho odstínů bílé: od modrobílé do perleti a každý takový odstín má své vlastní zvláštnosti. K černovláskám s tmavší pletí se nejvíce hodí bílá, k blondýnkám ladí naopak champagne. Pod pojmem bílá barva rozumíme čistě bílou bez dalších odstínů. Barva ivory, jinak barva slonové kosti, je odstínem bílé barvy s příměsí odstínu žluté nebo smetanové barvy. Rozdíl mezi slonovinou a bílou se stal velmi významným, pokud jde o téma svatebních šatů. Většina žen ráda nosí elegantní a neposkvrněnou bílou barvu. Nicméně v šatech v barvě slonoviny může lépe vyniknout lichotivě čistá kůže nevěsty, méně strojená vizáž šatů, která nechá více vyniknout radostnému pocitu v obličeji. Výhodou slonoviny je, že pokud mají šaty spoustu detailů, jako jsou výšivky, vyniknou mnohem lépe.

Modrá – byla velmi populární koncem 19. století, byla symbolem čistoty, znamenala také věrnost a nekonečnou lásku (odtud také obliba modrých safírů v zásnubním prstýnku). Nevěsty, které nosily modrou, věřily, že jim manžel bude navždy oddaný, takže i když neměly modré šaty, alespoň měly na sobě něco této barvy (tradice, která se dodnes udržuje – např. modrý podvazek). Modrá barva je studená, v horkých letních dnech dodá pocit chladu a osvěžení. Zklidňuje tělo a přináší uvolnění.

Žlutá – její výrazné odstíny byly velmi moderní v 18. století. Dříve se žlutá barva spojovala s pohany a nebyla tedy vhodná do kostela a tudíž i na svatební šaty. Také symbolizovala nevěru manžela, naopak zlatá barva měla být symbolem pro bohatý život. Žlutá je barva veselá a silná, dodává chuť do života a optimismus.

Růžová – oblíbená zejména, pokud se svatba konala v květnu. Tato barva je spojována s mládím. Probouzí v nás romantiku, lásku, něhu. Ideální pro romantickou svatbu v přírodě či na zámku.

Oranžová – je barvou radosti a moudrosti, barva plná energie.

Červená – zejména sytě červená byla naprostým tabu v 19. století, protože se spojovala s dívkami lehkých mravů. Později kolovaly pověry, že pokud se nevěsta vdá v červených šatech, její manžel brzy zemře.  V jisté době se věřilo, že červené šaty znamenaly vášnivý vztah. A např. v Číně či Indii je červená barva typická pro svatební šaty.

Hnědá a béžová – nebyly oblíbené, protože byly vždy považovány za barvy venkovanů.

Zelená – vždy patřila mezi neoblíbené. Byla považována za barvu víl a skřítků a přinášela neštěstí. Zelené šaty byly údajně i příčinou špatného počasí ve svatební den. Zelená je  ovšem barvou klidu, zvyšuje v nás citlivost, povzbuzuje přátelskost a vytváří příjemnou atmosféru.

Černá – pro nevěstu dříve naprosto nevhodná, protože asociovala smrt a žal,  z respektu k nevěstě ji na svatbu nesměli nosit ani hosté a také vdovy musely ve svatební den vyměnit černý šat za červený. V dnešní době je černá barvou  elegance, uvolnění, odvahy. Navíc v kombinaci s bílou nebo červenou může vypadat velmi originálně a  při správném sladění z vás udělá nadpozemskou krásku.

Svatba je událost, o které každá dívka sní. A tak jednou přijde čas, abychom uskutečnily všechny své sny. Velmi důležitým prvkem svatebních šatů je jejich barva. Nyní je velmi populární ladit podle barvy svatebních šatů i celkové pojetí svatby. V případě, že jsou šaty bílé, vybíráme další barvu jako doplňkovou. Ty, které se nevdávají  poprvé, často považují bílou barvu šatů za nudnou. Mají tak během života více příležitostí k experimentování: vždyť pro svatbu jsou dnes šaty v červené a modré, fialové, a dokonce i černé.  Pozitivně vnímejte dobré pověry a ignorujte špatná znamení – nekažte si náladu, neomezujte se příliš starými tradicemi. Při návštěvě jakéhokoliv svatebního salonu si vyzkoušejte klidně desítky šatů a vyberte si ty, které vám budou nejvíce vyhovovat. Nebojte se experimentovat s barvou, jde přece především o to, co se líbí vám.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Koláčky

Koláčky, koláčky dobré mám,

dělal jsem je z písku sám,

já chci koláč pečený,

sladký, chutný, barevný.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi