Dnes slaví: Otýlie Zítra: Zdislava

Vysvědčení se rozdává již zítra a prakticky všichni zaměstnanci školy si domů donesou nějakou tu řezanou květinu a poté přemýšlí, jak je uchovat dlouho čerstvé? Ať už jste ti co květinu kupují, nebo ti co se ji snaží co nejdéle zachovat krásnou a svěží, máme pro vás pár rad, jak jejich životnost prodloužit. Byla by škoda nechat je rychle zvadnout, pokud to lze co nejvíce oddálit. Pojďme se společně podívat na to, jak toho docílit.

 

Nepodceňte výběr květinářství

V první řadě, pokud vybíráte květiny Vy, rozhodně nepodceňte nejen výběr samotných květin, ale také květinářství. Zvolte takový obchod, kde jste si jisti, že Vám nabídnou jen opravdu kvalitní, zdravé a čerstvé květiny. Jen takové květiny Vám totiž mohou dělat krásnou dekoraci a to i více než týden. Rozhodně se nebojte zeptat ostatních na jejich zkušenosti s určitým obchodem. Při výběru květin zas využijte rad floristky, která by Vám měla být vždy schopna poradit při výběru a sdělit Vám potřebné informace o jednotlivých druzích květin, jejich původu či době pořízení.

Seříznutí stonků je velmi důležité

Když máme jistotu, že jsme si domu přivezli kvalitní a zdravé květiny, je na čase říct si něco o jejich pečování. Jako první je nutné květiny seříznout a to ostrým nožem (nůžky stonek poničí a květina nebude schopna vodu vstřebat). Stačí jen opravdu 2-3 cm. Po sklizni si totiž květina „řeznou ránu“ zacelí, takže pokud ji neseříznete, nemá možnost se dostat k vodě a tak prakticky do několika dnů odumírá. Řez je nejlepší vést šikmo, aby se tak zvětšila plocha řezu, tím květině umožníme dostatečný přísun vody a živin. Květinu však musíme seříznout nejen první den, ale také pak přibližně každé dva dny, aby byl řez vždy čerstvý a umožňoval květině přístup k vodě. Kromě seříznutí je také nutné odstranit přebytečné listy, které by byly ponořené ve vodě, ty by nastartovaly proces tvorby bakterií.

Dbejte na čistotu vody

Další věcí, na kterou je nutné se zaměřit, je voda. Veškerá péče je totiž zbytečná, pokud květinám neposkytneme kvalitní a opravdu čistou vodu. Nejčastějším nepřítelem květin jsou bakterie, které se velmi snadno přemnoží a ve stoncích zabrání přísunu vody. Tvorbu bakterií mnohdy bohužel zapříčiníme sami. Stačí nevhodné umístění vázy s květinou, například v blízkosti topného tělesa nebo na přímé slunce, a bakterie jsou zde. Ve vodě je poznáme nejčastěji změnou barvy vody nebo jemným slizem na povrchu stonků či vázy. Pak už ale často bývá pozdě. Proto je vždy nejlepší květiny seřezávat průběžně, zhruba každé dva dny, a pravidelně měnit vodu. Do vody nezapomeňte přidat sáček s výživou a dezinfekcí, který by Vám měli ke květině přiložit zdarma v každém dobrém květinářství.

Jaká je ideální teplota vody?

Otázkou často bývá, jaká teplota vody je pro řezané květiny ideální, někdo říká, že ledová, někdo naopak teplá. Ve skutečnosti záleží na druhu květiny. Běžné květiny pro první vložení do vody vyžadují vlažnou vodu. Naopak pro cibuloviny (hyacinty, narcisy, tulipány…) je vhodná voda studená či dokonce ledová.

Výběr vhodné vázy

Ještě malá rada na závěr. Pokud vybíráte vázu pro řezané květiny, určitě sáhněte po váze skleněné. Keramické vázy jsou sice krásné, ale jsou vhodné spíše pro květiny umělé. Živým květinám bude nejlépe ve skle. Budete moci snadno kontrolovat barvu vody a odhalíte tak případnou počínající tvorbu bakterií. A navíc, povrch skla je hladký, a tak se dá snadno umýt a vydezinfikovat.

Teď už víte, jak se o řezané květiny postarat, stačí jen běžet do květinářství a pořídit si takovou krásku domů!


Všem pedagogům, asistentkám, školníkům, uklizečkám, údržbářům, kuchařkám a ostatním zaměstnancům našeho školství přejeme klidné a pohodové prázdniny.

Všem dětem přejeme, aby si ty prázdniny co nejvíce užily.

No a všem rodičům přejeme o prázdninách klidné děti :)

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Čas jít spát

V sedm děti večeří

a když osmá udeří,

měsíček zamrká zvenku

na chlapce i na dívenku.

Vida – oba tvrdě spí...

Dobrou noc a hezké sny!

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi