Dnes slaví: Nela Zítra: Blažej

Jste nastávající maminka a už předem se děsíte nocí s ukřičeným novorozencem v náručí? Nebo již máte svůj uzlíček štěstí v náručí a nevíte si rady s jeho bolavým bříškem? Rády byste svému broučkovi pomohly, ale nevíte jak na to? Nebojte se, řešení existuje. A to hned několik! V první řadě je třeba si uvědomit, jakým způsobem chcete proti kolice bojovat. Zda se spolehnete na preparáty sehnatelné v lékárně, nebo máte raději přírodní léčbu. Ne vždy je nutné miminku podávat léky (ať už chemické, či přírodní). Mnohdy stačí i manuální péče.

 

Preparáty z lékárny

Představují rychlé a snadné řešení tohoto problému. Ať už si zvolíte kapky, bio olejíčky, nebo probiotika rozpustná ve vodě, vše se dá snadno a rychle zakoupit. Navíc reklamy slibují stoprocentní a okamžitý výsledek. Tak proč po nich nesáhnout?

Jenže ne vždy se úspěch dostaví… Určitě máte nějakou tu kamarádku, která už má zkušenost s tím, či oným lékem a ví, že je výborný, nebo naopak vůbec nefunguje. Jsou to tedy jen vyhozené peníze? Ne! Je potřeba si uvědomit, že co pomůže jednomu miminku, nemusí sednout druhému. Každý jsme jiný a naše děti taktéž.

Kojení, nebo umělé mléko?

Je také potřeba si uvědomit, zda kojíte, či podáváte umělé mléko z lahve. U kojení totiž možná stojíte u počátku problémů vašeho miminka právě vy! Je třeba si uvědomit, jak se stravujete a jestli některé potraviny vašemu miminku nezpůsobují ono nešťastné bolení bříška.

Preparáty na přírodní bázi

Mnoho žen věří především drahým kapkám a olejíčkům z lékárny.  Až po vyzkoušení několika z nich zjišťuje, že úspěšnost není vždy taková, jak si představovaly. Navíc krmit miminko od narození chemií a navíc dlouhodobě není právě ideální. A tak nastává čas, kdy sáhnou po přírodní léčbě.

A co se nabízí jako osvědčené a neúčinnější mezi přírodními pomocníky?

V případě nadýmání je nejúčinnější nasadit výluh z fenyklu, popř. z kmínu. Fenykl má příjemnější chuť a bývá jemnější. Pokud nezabere ani fenykl, pak nastává čas na těžší kalibr – kmín. Stačí čajová lžička do hrnečku, zalít vroucí vodou a nechat půl hodinky louhovat.

Výluh pak může kojící maminka vypít sama, nebo jej po lžičkách podávat před každým kojením/krmením přímo miminku.

Při krmení umělým mlékem z lahvičky je možné rozdělat umělé mléko přímo do naředěného výluhu. Ovšem pozor, fenykl i kmín ovlivní chuť mléka, je tudíž potřeba vyzkoušet, zda bude miminku chutnat. 

Jak na problémy se stolicí?

Dalším ožehavým problémem, který maminky řeší, je stolice miminka. Jak poznáme, že je problém právě zde?

Vaše miminko pláče, kroutí se, propíná a neustále se snaží tlačit? Pak je problém pravděpodobně ve vyprazdňování.

Kojící maminka může miminku ulevit více způsoby, a to opět tím, co sama jí. Odlehčí svou stravu, zařadí hodně cereálií, může vypít šťávu ze švestkového kompotu, atd.  Je nutné si však uvědomit, že kojené dítě se nemusí vyprazdňovat i několik dní.

Maminky, které krmí umělým mlékem mohou opět přistoupit k podání přírodního pomocníka rovnou miminku. Takový odvar z ovesných vloček, je naprostý zázrak.  Povařte ovesné vločky, přeceďte, nařeďte odvar převařenou kojeneckou vodou a pak do ní rozdělejte umělé mléko.

Pokud problémy přetrvávají, je samozřejmě lepší kontaktovat dětského lékaře a situaci prokonzultovat s ním. Ve většině případů však problémy vyřešíte snadno doma.

Cvičení a šátkování

Řešením na koliku u miminek je také cvičení s miminky. Ať už zvolíte nějakou odbornější variantu, nebo je budete „jen“ pokládat častěji na bříško, nosit v poloze tygříka, či houpat na gymnastickém míči, vaše děťátko ocení vaši péči, kontakt s maminkou i úlevu v bříšku.

Výborným řešením je také masáž bříška a zádíček, ať už běžným dětským olejíčkem, či nějakým, který pomůže uvolnění plynů a rozhýbání střev. Tady je ovšem lepší poradit se s odborníkem a nechat si masáž ukázat. Radu poskytne váš dětský lékař, ale třeba i laktační poradkyně.

Posledním a naprosto ideálním řešením je nošení miminka v šátku. Nosit se dá od narození, miminko je v poloze, kdy má bříško zahřáté a stlačené, nožičky pokrčené a navíc cítí maminčino teplo, vůni a tlukot srdce, což ho uklidňuje. V šátku se dá navíc i kojit, takže je ideální ať jdete či jedete kamkoli. A navíc máte volné ruce pro další činnost. I zde je však potřeba nejprve prostudovat správné uvázání šátku a umístění miminka v ergonomické poloze.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Vařila myšička

Vařila myšička kašičku

na zeleném rendlíčku.

Tomu dala, tomu nic,

tomu málo, tomu víc.

Ten plakal, ten skákal

a ten maličký frrrr –

do komůrečky

na homolečky  –

tam se napapal.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi