Dnes slaví: Dominik Zítra: Kristian

beruška

Velmi pestrou skupinkou jsou hlodavci. Pokud máte rádi svoje obydlí, chce to především bytelnou klec. Jeden můj křeček kdysi bydlel měsíc za skříní a v průběhu toho času si tam tvořil pelech z mého tam zapadlého památníčku, mrcha. Hlodavci jsou v jednočlenném mužstvu nespokojení, ocení společnost jedince stejného druhu.

 

Nejdřív je potřeba se rozhodnout, jakého hlodavouše pořídit. Myška je prima zvíře, leč její zápach je pro spoustu lidí nepřijatelný. Pro tu stačí menší klec. Tu vybavte tak, aby se myš měla kam schovat a aby se nenudila. Můj děda nám vyrábíval z krabiček od všeho možného a roliček od toaletního papíru hotové myší hrady. Samozřejmě ve zverimexu Vám prodají různé umělohmotné, dřevěné a kovové počiny tohoto druhu. Chtít to bude pítko, obecně se nejlíp osvědčují nekapající závěsná. Krmíme pestře. Koupit se dají hotové směsi, k těm přilepšíme kouskem zeleniny nebo ovoce, myšky si rády dají i kousek vajíčka natvrdo nebo libového vařeného masa.

Další oblíbený hlodavec je křeček. Já osobně je moc nemusím, ve dne chrní, v noci řádí. Probuzen přes den se často brání a dovede bolestivě hryznout. Péče je v podstatě stejná jako o myšku, jen klec bych doporučovala malinko větší.

Osmák degu je zajímavé zvíře.  Taky pekelně zvědavé a velmi akční. Rozhlodat dokáže všechno kromě kovu a rád piluje hlavně v noci. Můžete použít  tadičně klec nebo svépomocí upravit opět naši starou dobrou vitrínku. Osmáků je dobré mít víc ve skupince, jsou velmi společenští. Krmte senem a směskami zrní. Ovoce osmáci nesmějí, protože trpívají cukrovkou. Zrovna tak nepodáváme příliš mnoho olejnatých semínek kvůli značným sklonům k tloustnutí. Suma sumárum na osmáky velký dvůr a velmi dlouhý bič.

Činčila je atraktivní tvor, ale dle mých zkušeností taky pěkně hysterický. Při stresu pouští chumáče chlupů. Tohle zvíře se hodí pro starší dítko, které už má zkušenosti s jinými druhy. Činčila ocení velkou klec, kde bude skákat a dovádět, nejčilejší bývá v podvečer. Dobré je mít v kleci patro a můžete přidat domeček a různé větve. Nutností je občas dát zvířátku k dispozici nádobu s jemným pískem, úžasně si v něm vyráchá kožíšek. Krmení nesmí být příliš vydatné, oříšky a olejnatá semena vůbec nepatří do činčilího jídelníčku. Základem stravy by mělo být seno. Dále podáváme semena obilovin, výjimečně tvrdý chleba.

Morče je dle mého názoru nejvhodnější hlodavec pro děti. Nemá v přirozenosti kousat do rukou, nesnaží se pořád někam zavrtat nebo vzít roha, aktivní je ve dne. Už lehce ochočené morče si mazliteli krásně rozloží tělo k odpočinku. Jako chovné zařízení je možné použít například již nepoužívanou dětskou vaničku nebo plastový box. Samozřejmě klec, ale tam je trochu problém, že musíte udržovat pořádek okolo, morčata vyhazují hobliny. Na tohle mám zlepšovák, do výšky cca deseti cm máme na mřížích přidělanou síť jménem perlitka, používá se ve stavebnictví a stojí pár kaček. Super zařízení je  skříňová ubikace, pro ilustraci je lepší foto než slovní popis, jukněte zde: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=10297. Základem krmení pro morče je seno. Dále podávejte zeleninu, ovoce, tvrdé pečivo, morčátka mívají ráda kompletní granule. Můžete si pořídit morče ve zverimexu, pak pozor na správné určení pohlaví a holky bývají často doneseny domů již březí. Pokud máte pár a následně mláďata, pozor na první říji po porodu, samice ji mívá do dvanácti hodin.  Takovým stylem chovu by se brzo urodila k vyčerpání. Mnohem lepší je pořídit morčátko u chovatele.Morče od chovatele můžete mít čistokrevné, s průkazem původu nebo bez něj. Cena mazlíka je srovnatelná se zverimexem.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Měla babka 4 jabka

Měla babka čtyři jabka

a dědoušek jen dvě.

Dej mi, babko, jedno jabko,

budeme mít stejně.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi