Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

Stále častěji se lidé vrací k přírodní medicíně, protože zjišťují, že drahá chemická léčiva již nezabírají tolik jak si mysleli. Mezi maminkami se vyměňují recepty na nejrůznější sirupy, tinktury, likéry a další doma vyráběných bylinkových přípravků. Na celé řadě diskuzí najdete seznamy bylinek, které můžete použít na tu kterou nemoc. V ideální případě vyběhnete ven a natrháte si je. Bohužel tu příležitost nemá každý a tak se často, hlavně maminky žijící ve městech, obrací na výrobce přírodních produktů a kupují preparáty z bylinek od nich. Dnes si povíme něco o tom co lze na našem trhu koupit. 

Pro začátek si pořiďte znalosti nebo chytré knihy

Přírodní doplňky stravy bohužel již nesmí v lékárnách být propagovány a nesmí k nim být podané informace na internetových stránkách a jiných médiích. Je vhodné si pořídit herbář a při příznacích nemoci nebo jako podpůrnou léčbu použít ještě bylinky. Pokud nevíte jaký herbář pořídit, pak vězte, že je to v podstatě jedno. Všechny vychází z poznatků kořenářů a kořenářek, kteří mají letité zkušenosti. Osobně mám doma asi patnáct herbářů a knih o bylinách asi bych do domácnosti doporučila knihy jako Léčíme se s přírodou (Reader Digest), Zdravý život s babiččinými bylinkami (Dionýz Dugas) nebo klasiku Herbář pátera Ferdy. Zkuste sehnat i nějaký herbář staršího data. 

Pořady a poradny věnující se bylinkám

Na internetu i v televizi naleznete pořady věnující se tomuto tématu. ČT1 například vysílala dva takové pořady. Jeden z nich se přímo jmenuje Herbář s Lindou Rybovou a Kateřinou Winterovou. Letos běží druhá řada a protagonistky seznamují diváky s bylinkami a s jejich léčivým využitím. V pořadu také vystupuje Dědek kořenář (Břetislav Nový) se svými radami, které můžete najít i v jeho internetové poradně spojené s obchodem.

Herbář naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/

Stránky Dědka kořenáře zde: http://www.dedekkorenar.cz/

V tomto období se často řeší nachlazení, chřipky a angíny

Pokud vám nevadí bylinky jako takové tak můžete sáhnout po čajích. Ty si můžete namíchat podle sebe ze sypaných čajů, které koupíte v lékárně, nebo ve specializovaných prodejnách, nebo si můžete čaj koupit již jako hotovou směs. Někdo si řekne, že jen zalije čaj a je hotovo. Ono připravit správně bylinný čaj může  být věda, ale i zde záleží na chuti každého. Správně by se bylinky měli spařit v hrnku, který je přikrytý pokličkou, talířkem a po cca 10 – 15 minutách by se měl teprve přecedit přes plátýnko. Pokud vám nevadí květy nebo silná květová chuť můžete pít i silnější verzi, kdy tam ty bylinky prostě necháte a pijete čaj tak jak je. Doporučuje se sladit přírodním sladidlem jako jsou med nebo stévie. Někdo dává i citron. Zde je nutné upozornit, že dle čínské medicíny citron organismus ochlazuje, což v zimě a při nachlazení není žádoucí.


Pokud na čaje moc nejste tak můžete sáhnout i po jiných variantách

V lékárně naleznete bylinných léků na nachlazení celou škálu. Bohužel u nich již nenajdete podrobné popisy na co které bylinky jsou. Je tedy vhodné si informace zjistit předem na internetu nebo mít svou osvědčenou lékárnici, která bude ochotná to s vámi probrat a bude mít patřičné znalosti z tohoto oboru. 

V jaké formě můžete koupit bylinné léky?

Těch forem je hned několik. 

  • Můžete mít klasické cumlací pastylky, které jsou dobré na bolest v krku, akutní dráždění ke kašli, případně pokud jsou s mentolem tak na okamžité uvolnění nosu. 
  • Dále můžete sehnat různé sirupy, které jsou slazené buď přírodními sladidly, cukrem nebo umělými sladidly. Zde je nutné dávat pozor v případě, že jste diabetik, protože sirupy jsou neskutečně sladké.

Pastilky i sirupy mohou dělat problémy na zuby, pokud je máte citlivé případně máte kaz, takže je nutné dodržovat ústní hygienu více.

  • Další formou mohou být tinktury, kdy se bylinky macerují v lihu i několik hodin až dní a až posléze se líh zcedí přes plátno nebo nějaký filtr a až poté se dále eventuálně ředí a upravuje. Tinktury jsou opravdu cítit alkoholem a většinou nejsou doslazované. Opatrně při řízení!
  • A poslední formou jsou bylinné likéry a dokonce i bylinný aperitiv. Likéry jsou opět s alkoholem a bývají více ředěné a doslazované. Existuje ovšem i příjemná nealkoholická varianta bylinného aperitivu Siplhion.

 

Poznámka redakce:

Alergici by měli dávat pozor na to, jaké bylinky si vybírají, případně se poradit v lékárně nebo se svým lékařem. Přípravky z květů obsahují pyl, ale obvykle lze najít totéž i z jiných částí rostlin.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Paci paci

Paci paci pacičky,

táta koupil botičky a maminka pásek

za myší ocásek a babička plakala,

že mu nic nedala.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi