Dnes slaví: Jaromír Zítra: Zlata

Stále častěji se lidé vrací k přírodní medicíně, protože zjišťují, že drahá chemická léčiva již nezabírají tolik jak si mysleli. Mezi maminkami se vyměňují recepty na nejrůznější sirupy, tinktury, likéry a další doma vyráběných bylinkových přípravků. Na celé řadě diskuzí najdete seznamy bylinek, které můžete použít na tu kterou nemoc. V ideální případě vyběhnete ven a natrháte si je. Bohužel tu příležitost nemá každý a tak se často, hlavně maminky žijící ve městech, obrací na výrobce přírodních produktů a kupují preparáty z bylinek od nich. Dnes si povíme něco o tom co lze na našem trhu koupit. 

Pro začátek si pořiďte znalosti nebo chytré knihy

Přírodní doplňky stravy bohužel již nesmí v lékárnách být propagovány a nesmí k nim být podané informace na internetových stránkách a jiných médiích. Je vhodné si pořídit herbář a při příznacích nemoci nebo jako podpůrnou léčbu použít ještě bylinky. Pokud nevíte jaký herbář pořídit, pak vězte, že je to v podstatě jedno. Všechny vychází z poznatků kořenářů a kořenářek, kteří mají letité zkušenosti. Osobně mám doma asi patnáct herbářů a knih o bylinách asi bych do domácnosti doporučila knihy jako Léčíme se s přírodou (Reader Digest), Zdravý život s babiččinými bylinkami (Dionýz Dugas) nebo klasiku Herbář pátera Ferdy. Zkuste sehnat i nějaký herbář staršího data. 

Pořady a poradny věnující se bylinkám

Na internetu i v televizi naleznete pořady věnující se tomuto tématu. ČT1 například vysílala dva takové pořady. Jeden z nich se přímo jmenuje Herbář s Lindou Rybovou a Kateřinou Winterovou. Letos běží druhá řada a protagonistky seznamují diváky s bylinkami a s jejich léčivým využitím. V pořadu také vystupuje Dědek kořenář (Břetislav Nový) se svými radami, které můžete najít i v jeho internetové poradně spojené s obchodem.

Herbář naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/

Stránky Dědka kořenáře zde: http://www.dedekkorenar.cz/

V tomto období se často řeší nachlazení, chřipky a angíny

Pokud vám nevadí bylinky jako takové tak můžete sáhnout po čajích. Ty si můžete namíchat podle sebe ze sypaných čajů, které koupíte v lékárně, nebo ve specializovaných prodejnách, nebo si můžete čaj koupit již jako hotovou směs. Někdo si řekne, že jen zalije čaj a je hotovo. Ono připravit správně bylinný čaj může  být věda, ale i zde záleží na chuti každého. Správně by se bylinky měli spařit v hrnku, který je přikrytý pokličkou, talířkem a po cca 10 – 15 minutách by se měl teprve přecedit přes plátýnko. Pokud vám nevadí květy nebo silná květová chuť můžete pít i silnější verzi, kdy tam ty bylinky prostě necháte a pijete čaj tak jak je. Doporučuje se sladit přírodním sladidlem jako jsou med nebo stévie. Někdo dává i citron. Zde je nutné upozornit, že dle čínské medicíny citron organismus ochlazuje, což v zimě a při nachlazení není žádoucí.


Pokud na čaje moc nejste tak můžete sáhnout i po jiných variantách

V lékárně naleznete bylinných léků na nachlazení celou škálu. Bohužel u nich již nenajdete podrobné popisy na co které bylinky jsou. Je tedy vhodné si informace zjistit předem na internetu nebo mít svou osvědčenou lékárnici, která bude ochotná to s vámi probrat a bude mít patřičné znalosti z tohoto oboru. 

V jaké formě můžete koupit bylinné léky?

Těch forem je hned několik. 

  • Můžete mít klasické cumlací pastylky, které jsou dobré na bolest v krku, akutní dráždění ke kašli, případně pokud jsou s mentolem tak na okamžité uvolnění nosu. 
  • Dále můžete sehnat různé sirupy, které jsou slazené buď přírodními sladidly, cukrem nebo umělými sladidly. Zde je nutné dávat pozor v případě, že jste diabetik, protože sirupy jsou neskutečně sladké.

Pastilky i sirupy mohou dělat problémy na zuby, pokud je máte citlivé případně máte kaz, takže je nutné dodržovat ústní hygienu více.

  • Další formou mohou být tinktury, kdy se bylinky macerují v lihu i několik hodin až dní a až posléze se líh zcedí přes plátno nebo nějaký filtr a až poté se dále eventuálně ředí a upravuje. Tinktury jsou opravdu cítit alkoholem a většinou nejsou doslazované. Opatrně při řízení!
  • A poslední formou jsou bylinné likéry a dokonce i bylinný aperitiv. Likéry jsou opět s alkoholem a bývají více ředěné a doslazované. Existuje ovšem i příjemná nealkoholická varianta bylinného aperitivu Siplhion.

 

Poznámka redakce:

Alergici by měli dávat pozor na to, jaké bylinky si vybírají, případně se poradit v lékárně nebo se svým lékařem. Přípravky z květů obsahují pyl, ale obvykle lze najít totéž i z jiných částí rostlin.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Vláček

Jede vláček motoráček, uvnitř sedí malý dráček.

Jezdí tam  a zase zpátky, hledá cestu do pohádky.

Kdy ji najde, to sám neví, tajný signál se mu zjeví.

Pořád čekat lehké není. Samou nudou zuby cení.

Stýská se mu, chtěl by domů. Velké slzy roní k tomu.

Vláček troubí – co se děje? Napětím se celý chvěje.

Bude tunel, černá díra. Tajné dveře otevírá.

Slunce zmizí nakrátko, už jsem doma, pohádko.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi