Dnes slaví: Lenka Zítra: Petr

Čím více informací lékař má, tím lépe pro miminko i budoucí maminku. Některé informace jsou nadmíru důležité. 

 

85% bílého obyvatelstva má Rh faktor v krvi. Je to antigen, vážící se na červené krvinky. Kdo jej má, je Rh pozitivní. Ostatních 15% je Rh negativních.  Je známo, že pozitivní nebo negativní Rh faktor hraje  důležitou roli pouze ve dvou případech. Prvním případem je dárcovství krve, kdy dárce i příjemce musí mít nejen krevní skupiny, které se snášejí, ale odpovídat musí i Rh faktory, buď u obou plus nebo u obou mínus. 

Druhým důležitým případem, kdy je nutno znát Rh faktor, je těhotenství.  Pokud matka se záporným Rh faktorem přivede na svět dítě, jehož Rh faktor je + (pozitivitu může dítě zdědit po otci), může v matčině těle nastat nebezpečná odmítavá reakce. První dítě obvykle nebývá ohroženo, ale teprve při jeho porodu se mohou částečky jeho krve dostat do krevního oběhu matky a to u ní způsobí vytvoření ochranných látek proti Rh pozitivitě.   

Tyto částečky, které zůstávají v těle matky, mohou při příštím těhotenství napadnout červené krvinky dítěte a mohou jim tak způsobit těžké poškození.  Matka s Rh negativním faktorem musí být během 72 hodin po porodu dítěte s Rh pozitivním faktorem ošetřena Rh antisérem. Toto platí i při potratu. Po každém porodu pak musí být toto preventivní ošetření opakováno. 

U žen s negativním Rh faktorem je zapotřebí v průběhu celého těhotenství kontrolovat množství  vytvářejících se antilátek v krvi a v plodové vodě. Jestliže jejich množství nebezpečně stoupá, musí  být  vyměněna krev nenarozeného dítěte, nebo musí  být  předčasně vyvolán porod a dítě ošetřeno. 

Napsala Zuzana Bohdalová

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Lesní studánka (Josef Václav Sládek)

Znám křišťálovou studánku, 

kde nejhlubší je les,
tam roste tmavé kapradí
a vůkol rudý vřes.

Tam ptáci, laně chodí pít
pod javorový kmen. 
Ti ptáci za dne bílého,
ty laně v noci jen.

Když usnou lesy hluboké
a kolem ticho jest,
pak nebesa i studánka
jsou plny zlatých hvězd.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi