Dnes slaví: Oleg Zítra: Matouš

Čím více informací lékař má, tím lépe pro miminko i budoucí maminku. Některé informace jsou nadmíru důležité. 

 

85% bílého obyvatelstva má Rh faktor v krvi. Je to antigen, vážící se na červené krvinky. Kdo jej má, je Rh pozitivní. Ostatních 15% je Rh negativních.  Je známo, že pozitivní nebo negativní Rh faktor hraje  důležitou roli pouze ve dvou případech. Prvním případem je dárcovství krve, kdy dárce i příjemce musí mít nejen krevní skupiny, které se snášejí, ale odpovídat musí i Rh faktory, buď u obou plus nebo u obou mínus. 

Druhým důležitým případem, kdy je nutno znát Rh faktor, je těhotenství.  Pokud matka se záporným Rh faktorem přivede na svět dítě, jehož Rh faktor je + (pozitivitu může dítě zdědit po otci), může v matčině těle nastat nebezpečná odmítavá reakce. První dítě obvykle nebývá ohroženo, ale teprve při jeho porodu se mohou částečky jeho krve dostat do krevního oběhu matky a to u ní způsobí vytvoření ochranných látek proti Rh pozitivitě.   

Tyto částečky, které zůstávají v těle matky, mohou při příštím těhotenství napadnout červené krvinky dítěte a mohou jim tak způsobit těžké poškození.  Matka s Rh negativním faktorem musí být během 72 hodin po porodu dítěte s Rh pozitivním faktorem ošetřena Rh antisérem. Toto platí i při potratu. Po každém porodu pak musí být toto preventivní ošetření opakováno. 

U žen s negativním Rh faktorem je zapotřebí v průběhu celého těhotenství kontrolovat množství  vytvářejících se antilátek v krvi a v plodové vodě. Jestliže jejich množství nebezpečně stoupá, musí  být  vyměněna krev nenarozeného dítěte, nebo musí  být  předčasně vyvolán porod a dítě ošetřeno. 

Napsala Zuzana Bohdalová

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Jedna dvě tři čtyři pět

Jedna dva tři čtyři pět,

cos to, Janku, cos to sněd.
Brambory pečený
byly málo maštěný.

Šest sedm osm devět,
zbytek brambor sněd medvěd.
A liška s zajícem
dojedli se krajícem.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi