Dnes slaví: Bernard Zítra: Johana

U normálního porodu trvá vypuzení, kdy se dostává dítě pochvou na svět, většinou 20 až 30 minut. Tato fáze by neměla trvat o mnoho déle, protože při nutivých bolestech je dítě vystaveno tlaku. Ale stává se, že se porod v této poslední fázi protáhne. Může se to stát například tehdy, kdy žena už je vyčerpaná a nemůže správně tlačit anebo proto, že je omámena narkózou.

 


Dříve se v takových případech používaly pouze porodnické kleště

Tento nástroj kdysi býval na porodních sálech velmi rozšířený. Přestal se používat vzhledem k rizikům, jaká představoval. Jednalo se převážně o zhmoždění lebky novorozeněte anebo o vnitřní krvácení.

 

Sací zvon přišel později

Později už měli lékaři k dispozici i jednodušší přístroj takzvaný vakuum extraktor, laicky nazývaný sací zvon. Jedná se vlastně o kovovou nebo plastovou misku, která je trubkou spojena s vakuovou pumpou. Tou je možno odsát vzduch. Lékař zavede zvon do pochvy matky a položí jej na temeno hlavy dosud nenarozeného dítěte. Pumpou poté velmi pomalu vytvoří podtlak, čímž se zvon přisaje na hlavičku dítěte a ve chvíli, kdy přijdou stahy, lékař povytáhne zvon spolu s hlavičkou dítěte. Tak pomůže mírným tahem dítěti v postupu porodními cestami při opouštění matčina těla. Většinou je dítě na světě během několika málo minut. Použití vakuum extraktoru ale není natolik rychlé, aby se dalo použít v akutních případech. Příprava totiž trvá i několik minut. Jestliže vypuzovací fáze trvá příliš dlouho, takže nedochází k děložním stahům, anebo je zapotřebí pomoci ženě ulehčit jí námahu, pak může být vakuum extrakce velmi užitečná.

 

Použití sacího zvonu dočasně deformuje hlavičku

Při tomto způsobu porodu však dochází k tomu, že hlavička dítěte je vždy poněkud deformována, je vytažena do délky, to však po několika dnech zmizí. Tuto metodu používají pouze některá porodnická zařízení.

Zdroj fotografie: 
http://www.nimed.de/Produkte/Ardo_/Senator_30/senator_30.html
http://www.nempt.cz/oddeleni/gp_informace.php

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Pasáček

Ženu ovce , ovečky

na zelené kopečky.

Na kopečkách dobrá tráva,

ovce za ni mléko dává.

Mléko,vlnu huňatou,

abych mohl najedený,

přitom teple oblečený

do práce jít za tátou.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi