Dnes slaví: Vendula Zítra: Heřman a Hermína

tužkaMáte doma leváka? Leváků je v populaci přibližně 10 % a spousta z nich zrovna nastupuje do první třídy. Přemýšlíte, jak se na školu správně připravit? Jsou potřeba speciální školní potřeby pro leváky nebo stačí obyčejné univerzální? Zkusíme poradit, na co si dát pozor.

 

Psací potřeby pro leváky

Určitě budete muset řešit nákup vhodných psacích potřeb. Samotná výuka psaní může být pro děti ze začátku velmi náročná, a pokud by se navíc měli zlobit s nevyhovujícími psacími potřebami, bude to pro ně ještě horší.

Situace na trhu v ČR se v poslední době velmi zlepšila, neboť výrobci i nakupující se zamilovali do ergonomických tužkytrojhranných tužek a pastelek, které jsou vhodné i pro praváky i leváky. Někteří výrobci jdou ale ještě dál a ve spolupráci s odborníky na grafomotoriku vyvíjí speciální školní potřeby, které respektují ergonomii leváků. Mezi takové patří třeba Stabilo nebo Maped.

Grafitová (obyčejná) tužka - Na českých školách se nejčastěji setkáte s požadavkem na tužku číslo 1 (B), 2 (HB) nebo 3 (H). Levákům vyhovují spíše měkčí tužky, protože na ně nemusí tolik tlačit. Obvyklým problémem ale bývá rozmazávání již napsané textu, protože si po něm jezdí rukou nebo lokty. Pro nácvik správného úchopu je dobré koupit speciální tužku pro leváky nebo alespoň tužku s trojhranným tvarem.

rolleryPera, rollery, propisky

Plnicí pero vyhovuje především levákům píšícím horním způsobem, protože si přes text nejedou hned hřbetem ruky. Plnicí pera můžete koupit stejná, jako používají praváci.

Kuličkové tužky (propisky) jsou zejména v začátku nevhodné. Leváci s dolním způsobem psaní musí na tužku hodně tlačit a unavují si tak ruku. Leváci s horním způsobem psací pak barvu rozmazávají.

Rollerů pro leváky se prodává velké množství a jde v současnosti o nejoblíbenější způsob psaní. Psaní je totiž snazší než u kuličkové tužky a stopa je vyrovnaná. Hrot je stejný jako u pravorukých variant rollerů, ale liší se tvarovanou násadkou, která opět podporuje správný úchop. Doporučujeme vybírat z kvalitních značek, např. Stabilo nebo Maped.

Úplnou novinkou je speciální roller Maped Visio Pen, jehož tělo ani hrot nezakrývají napsaný text a řeší tak velký problém leváků při psaní.

Další školní potřebynůžky

Kromě psacích potřeb můžete na trhu najít další užitečné pomůcky.

Nůžky pro leváky mají převrácené čepele a ergonomicky tvarovanou rukojeť. Pro menší děti seženete se zakulacenými rohy pro větší bezpečnost.

Rýsovací potřeby zahrnují pravítka, úhloměry nebo třeba speciální mikrotužky pro leváky.

Školní potřeby pro leváky můžete koupit na Activáček.cz

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Prasátko a brouk

Šlo prasátko na procházku.

Mělo uzel na ocásku.
Po cestě je potkal pes.
Ocásek si rovně nes.

Leze, leze brouk,

vítr na něj fouk,

překulil ho na záda,
takhle kopal nohama.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi