Dnes slaví: Liliana Zítra: Dorota

psycholog

Nedávno jsem se dvěma malými dětmi (2 a 4 roky) absolvovala návštěvu Národního muzea a rozhodla jsem se všem kultury chtivým rodičům přiblížit své zkušenosti. Můj příspěvek se zaměřuje pouze na rodiče malých dětí do čtyř let, protože ti často do muzea přijdou a nevědí co mohou očekávat.

Především Národní muzeum není vhodné pro úplně malé děti, snad pouze pro ty, které vydrží sedět v kočárku, případně pro ty, které na slovo poslouchají . Pro divoké děti není klasická stálá expozice vhodná vůbec. Vycpaná zvířata a jiné exponáty jsou stále za rozbitnými skleněnými vitrínkami v dlouhých chodbách svádějících k proběhnutí. Navíc jsou některé kousky (např. ryby) vystavené venku a dá velkou práci zabránit dítěti, aby na exponát nesahalo. Kdo nechce zažít své dítě za provázkem u historického exponátu, naštvanou kustodku a sama sebe zoufale volajícího na své rozdivočené batole, ten ať raději do muzea nechodí.

Zvídavé a klidné tříleté a starší dítě si může výstavu velice hezky užít, ale pod stálým dozorem rodičů. To je jen upozornění pro ty, kteří mají více malých dětí a odváží se s nimi sami.

Muzeum tedy rozhodně není baby-friendly a s malými dětmi se zde zatím nepočítá. Sice je mezi vycpaninami sem tam umístěná interaktivní hračka, ale to nic nemění na faktu, že kvůli té jedné dřevěné puzzle skládance jste tam jistě nešli. Výstavu minerálů a brouků zhlédne dítě až od určité výšky, protože je umístěna vysoko a potřebné stoličky pro děti tu chybí ( můžete si je však přinést sami).

Národní muzeum již dnes ale není jenom o stálých expozicích. Jsou zde i nové výstavy, které bývají mnohem interaktivnější a děti si zde mohou něco vyzkoušet, jsou moderněji pojaté a s dětmi více „komunikují“, což je v útlém věku docela důležité. Je dobré program Národního muzea sledovat a pečlivě vybírat.

A teď k praktickým otázkám. Vstupné do muzea je relativně drahé, ale dají se koupit zvýhodněné rodinné vstupenky. V hlavní přístupové hale je umístěn výtah, ale čekání na něj je nekonečné. Některé schody budete muset zdolat s kočárkem sami , plošiny pro vozíčkáře tu nejsou. Záchody nemají přebalovací pultíky a s kočárem se do kabinky nedostanete. V přístupové hale je umístěn malý bufet.

Celkově shrnuto doporučuji rodičům malých dětí pečlivě studovat program výstav. Na stálou expozici se vybavit železnou trpělivostí, případně přikurtovat divoké batole do kočárku. Pokud máte aktivnější děti , návštěvu si dobře rozmyslete. Osobně vidím přínos stálých expozic pro děti od tří let výše a to ještě pro ty klidnější, které výstava může skutečně zaujmout.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Brouček

Je to říkanka pro batolátka s ukazováním a využitím ručiček i předloktí. Je trochu morbidní, ale dětem se vždycky moc líbila – už několika generacím v naší rodině.

A já brouček sekal souček, usek jsem si paleček.

Šel jsem k panu doktorovi, aby mně dal páseček.

A pan doktor povídal: " Cos to broučku udělal! "

A já brouček sekal souček, ceeeeeeelý jsem se posekal.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi