Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

V sobotu 3. 12. 2016 od 8. Hodin ráno pořádal SK Shotokan Neratovice Mikulášský turnaj. Akce se odehrála v tělocvičnách 3. ZŠ školy za účasti cca 120 dětí při 14 turnajových kategoriích. Děti z oddílů A, B, C a D, již věděly, co se na ně chystá a pečlivě se připravovaly na svoje turnaje. Menší děti, které navštěvují přípravku, si musely v průběhu prvních tří měsíců zasloužit mít kimono a dostat se k účasti na tomto turnaji. S menšími, či většími obtížemi to zvládly všechny děti a tak se turnaje mohli zúčastnit chlapci i dívky již od 4 let.

První, čeho si jako rodiče u takové akce všimnete, je chaos všude kolem.

Příchozí děti se tlačí do nacpané šatny, zatímco rodiče čekají frontu na zápis. V tělocvičnách se starší děti rozcvičují a staví další tatami (plocha na které se odehrává turnaj). Mezi dětmi chodí rozhodčí, rodiče, trenéři a spousta lidí, kteří se starají o zázemí celé akce. Už chápete, že ten chaos je organizovaný.

Procvičování mladších žáků vedou starší žáci

Po úvodním slovu hlavního Senseje jsou děti rozděleny do oddílů a zkušenější děti se s nimi protahují a procvičují sestavy, které mají umět. Procházejí mezi trénujícími dětmi a čas od času někomu upraví techniku, nebo držení těla. Na začátku září bylo pro přípravkáře nemožné udělat klik nebo sklapovačku. V tento den je většina dělá s přehledem a nezastaví je ani výskoky. Všichni jsou nachystáni. Po této přípravě se vyhlásí jednotlivé kategorie a děti, které aktuálně nezávodí, jdou do vedlejší tělocvičny, kde se mohou procvičovat. Závod začíná.

nástup


Pro přípravkáře je to vše nové.

Naštěstí ochota a přístup všech rozhodčích děti postupně zbaví trémy a ony mohou předvést své nejlepší výkony. Dvě děti si stoupnou vedle sebe, pozdraví se úklonou navzájem a poté pozdraví stejným způsobem rozhodčí před sebou. Nachystají si postoj a čekají na pokyn. Rozhodčí jim řekne, co po nich chce a počítá. Děti hbitě dělají, co mají a po celou dobu je hodnotí pět rozhodčích, kteří mají v rukou vlaječky. Děti si své odcvičily a čekají na výrok porotců. Zazní hvízdnutí a ruce porotců zvednou červenou nebo bílou vlaječku. Každé dítě má svou barvu. Ta, která je zvednutá vícekrát vyhrává. Po té se děti opět pozdraví s porotci se sebou navzájem a pozadu odchází ze žíněnky, zatím co se další děti se chystají nástup.

Prakticky stejně se postupuje ve všech kategoriích. Zkušenější děti již předvádí složitější sestavy a dochází i na turnaj, kdy je povolen tělesný kontakt. Všechny pohyby, údery i nadechnutí jsou pečlivě posuzovány rozhodčími. Občas to někdo vzdá, že ztratí dech, nebo ho něco bolí, ale všechny děti se statečně snaží. Mnohdy mi jich bylo líto a některé údery mě bolely za ně, ale chápu, že to je sport. Mladší děti měly možnost vidět, co se mohou naučit. S obdivnými pohledy seděly kolem ještě dlouho po dojetí jejich kategorií.Za výhru je čeká ocenění ostatních, pohár a další body k získání pásku.

 


Zatímco v této tělocvičně jedou naplno, v té vedlejší se dostávají na řadu starší děti bez pásků.

V této kategorii jsou i naše dvojčata Petr a František. S obavami jsme s nimi šli na turnaj a neměli jsme žádná velká očekávání. Chtěli si to zkusit, těšili se a Sensej byl pro, tak proč ne? Pominu-li fakt, že rozesmáli k pláči celou tělocvičnu, byli skvělí. Jejich „jinakost“ se prostě přehlédnout nedala. Vydrželi celou akci a užívali si to a o to šlo. Mladší Dan si to užil s kamarády ve své kategorii a přestože ani jeden nic nevyhrál, tak odcházeli, stejně jako všechny děti, s pocitem, že něco také dostaly.

  

Všechny děti, co nevyhrály si odnesly certifikáty a na závěr i mikulášský balíček. Všem, kteří se na tom podíleli patří velký dík a neskonalý obdiv.

 

 

 

 Kompletní fotogalerii naleznete zde:

Fotogalerie Mikulášského turnaje v Karate

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Traktor

Traktor jede po poli,

posbírá tam brambory.

Naloží je na vlečku,

odveze do statečku.

Složí je do stodoly,

hurá...máme brambory.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi