Dnes slaví: Klára Zítra: Alena

Zdravé a čisté životní prostředí pro nás všechny může mimo jiné zajistit i správné třídění odpadů. Zamysleme se nad tím, co všechno do odpadkových košů vyhazujeme. Nejsou to jen odpadky, ale mnohdy také důležité suroviny. Pečlivým tříděním těmto surovinám zajistíme další život. Umožníme mnoha surovinám recyklaci, která ušetří mnoho energie.

 

Třídit odpady bychom rozhodně měli, získáváme tím mnoho surovin, které se dalším zpracováním využijí způsobem velmi šetrným k naší přírodě. Jeden příklad za všechny: recyklace 110 tun starého papíru ušetří jeden hektar osmdesát let starého lesa. A to už stojí za to.

Je pravda, že zatímco popelnice na směsný odpad stojí před každým domem a budovou, nádoby na odpad tříděný často nemáme po ruce, a tak se s tříděným odpadem často kousek projdeme. Ale to by rozhodně nemělo vadit. A pokud přece jen, je tu další možnost: pytlový sběr odpadů.

Pytlový sběr odpadů funguje tak, že domácnosti třídí odpady do speciálních pytlů, které obdrží od obce anebo si je samy kupují. Svozová služba je pravidelně, obvykle týdně, sbírá přímo u domů anebo na předem určených místech. Odtud se pytle odvážejí k ručnímu dotřídění. Tento způsob třídění odpadů je velmi výhodný v tom, že díky němu můžete ušetřit za směsný odpad.

Některé domácnosti dostávají pytle opatřené čárovým kódem, pak je možné dokonce podle toho rozeznat původce odpadu. Bývají to plastové pytle o objemu 15 až 60 litrů. Poplatek za odpad v takto označených pytlích se pak platí podle hmotnosti nebo objemu odevzdaných pytlů. Čím lépe tedy svůj odpad vytřídíte, tím méně za něj zaplatíte, a to je výhodné.

 

Ke třídění odpadů bychom měli vést i své děti, vždyť ony jsou ti, pro koho chráníme naši přírodu a snažíme se šetřit energetické zdroje a neplýtvat tam, kde bychom mohli naopak ušetřit. Děti budou rády, že se podílejí na domácích pracích a časem pochopí jak ekologickou, tak i ekonomickou stránku věci.  

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Naše kočka strakatá

Naše kočka strakatá

měla čtyři koťata.
Jedno černé,
druhé bílé,
třetí žluté, roztomilé.
A to čtvrté strakaté,
po mamince okaté.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi