Dnes slaví: Zuzana Zítra: Klára

Jistě to znáte! Ke konci prázdnin, kdy se sklízí většina úrody, naše záhony pomalu zejí prázdnotou. Tu a tam máme ale stále nesklizené hlávky zelí, pórek nebo například lusky fazolek. Během září nám na zahrádce začíná nejvíce práce. Sklízíme zbylou úrodu, a záhony začínáme připravovat na další pěstitelskou sezónu. Okopáváme, ryjeme!

Na jaře bude méně práce

Pokud záhony na podzim dobře připravíme, na jaře budeme velice spokojeni, jak nám jde naše práce skvěle od ruky. Podzimní práce nám v jarním období usnadní nejen setí, ale rovněž sadbu mnoha zeleniny, kterou jsme si za okny předpěstovali.

Pěkné počasí je pro nás darem

Teplý podzim je pro nás spásou. Za pěkného počasí je práce na zahrádce potěšením. Na zem se snášejí poslední sluneční paprsky, které přispívají k dobré náladě. Nemračíme se, ale u práce si zvesela zazpíváme.

Letošní počasí lámalo rekordy

Letos byl podzim velice teplý, a rtuť teploměru stoupala příliš vysoko od hodnot, na které jsme obvykle na podzim zvyklí. Podzim máme spojen převážně s deštivým počasím, kdy teplota nedosahuje ani 7°C.

Někdo by rád pěkného počasí ještě využil

Jsem jedincem, který se chytá každé příležitosti, jak projevit své novátorské schopnosti. Ne jinak tomu bylo letos na sklonku prázdnin. Počasí bylo příliš pěkné na to, abych se smířila se skutečností, že léto kvapem končí. Při pohledu na jeden sklizený záhon jsem ale dostala nezkrotnou chuť na ředkvičky.

Hola, práce volá

Ještě toho dne jsem zaběhla do hobby marketu pro semena ředkviček. Měla jsem štěstí, a semena jsem sehnala. Když jsem se vrátila z obchodu, hned jsem se s chutí pustila do práce. Semena ředkviček jsem zasela na prázdný a upravený záhon. Během týdne mi vylezly první rostlinky. Během celého září jsem ředkvičky zalévala a okopávala, ale byly příliš malé, abych je mohla začít postupně sklízet. Říjen byl teplý, ale teploty už růst ředkviček příliš neovlivnily, a s blížícím se závěrem měsíce klesly noční teploty i k 0°C.

Stavba dočasného přístřešku

Listopad se blížil, a já si kladla otázku: „Jak ale ochránit rostlinky před chladem!“ Nebylo nic jednoduššího, než přikrýt ředkvičky fólii. Nicméně, při prvním dešti fólie rostlinky přilehla k půdě. Nyní přišla na řadu drátěná konstrukce, kterou jsem pečlivě potáhla průsvitnou fólií. Rostlinky byly dočasně chráněny, a v uzavřeném prostoru si sami vytvářely potřebné teplo pro svůj růst.

Teploty klesaly pod nulu

Počátkem listopadu nebyly teploty vůbec příznivé. Při nočním vyjasnění se tvořila jinovatka, a moje rostlinky bylo zapotřebí zabezpečit před chladem a mrazem. K rostlinkám jsem z obou stran řádku přihrnula zeminu (vytvořila jsem hrobečky obdobně jako u sadby brambor). Přes původní folii jsem přetáhla druhou barevnou folii. Nové opatření ředkvičkám velice prospívalo.

Dobrá sklizeň

Poslední týden v listopadu jsem ředkvičky s obrovskou slávou sklízela, a mohu s hrdostí oznámit, že sklizeň byla úspěšná. O dva dni později, resp. 1. prosince jsem si připravila smažená vajíčka s ředkvičkami.

Doporučení pro každého zahrádkáře

Podzimní setbu ředkviček mohu jen doporučit. Následná sklizeň je zpestřením života každého vášnivého zahrádkáře. 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Myšičko, myš

Myšičko, myš,

pojď ke mně blíž!
Nepůjdu, kocourku,
nebo mě sníš.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi