Dnes slaví: Zdeněk Zítra: Milena

den dětíVíte, že první Den dětí nebyl Den dětí, ale Den pro ochranu dětí? Ale hezky od začátku. Úplně první oslava dětí proběhla v roce 1920 v Turecku. Během války za nezávislost Turecka se nejvyšší představitelé nově vzniklého státu shodli na tom, že jejich budoucnost je v dětech, a tudíž si zaslouží být oslavovány. První oslava tak proběhla 23. dubna 1920 a slaví se tam dodnes.

Jak se dostal svátek dětí do světa?

V roce 1925 se konala Světová konference za blaho dětí. Shodou okolností se v ten samý den, 1. června, konala i přehlídka dračích lodí, na jejichž oslavu byl pozván nespočet sirotků. Přestože na konferenci jako takové nebyl Den dětí oficiálně schválen, neoficiálně mohou tyto dvě akce za jeho vznik.

Ženy se zasadily o Den pro ochranu dětí

S rozmachem rostoucího feminismu a organizací pro ženy se v roce 1949 rozhodla Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásit Den pro ochranu dětí. Důvodem k tomuto dni byly dvě tragické události ve dvou vzdálených oblastech. Ta první se týkala masového vybíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a v podstatě stejně tragická událost se odehrála v roce 1944 v Ouradouru ve Francii. Na základě všech výše zmíněných událostí bylo ustanoveno datum konání na 1. června.

Ze Dne pro ochranu dětí se stal Den dětí

Postupem času se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí, v některých státech se používalo označení Mezinárodní den dětí. Toto označení se dnes již používá běžně a převzala jej i Česká republika.

Světový den dětí

Přestože se Den dětí dnes slaví jako svátek dětí, v roce 1952 byly stále živé vzpomínky na předešlé válečné události, a proto chtěla Mezinárodní unie pro péči o dítě vyhlásit den, kdy by se slavily pouze děti, a tento den by nebyl spojován s tragédiemi války. V roce 1954 na to zareagovala OSN a vyhlásila tak Světový den dětí. Hlavním cílem bylo, aby každý stát a země na světě alespoň jeden den v roce upřely svou pozornost na ty nejmenší. Datum tohoto dne bylo ustanoveno na 20. listopadu. Ve stejný den o 5 let později byla přijata Deklarace o právech dítěte a o dalších 30 let později Úmluva o právech dítěte.

Kdy je tedy vhodné oslavovat děti?

Některé státy si ponechaly datum 1. června, jiné si vzaly za své 20. listopadu. V některých zemích je možné slavit svátky oba. 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Náš táta šel na houby

Náš táta šel na houby,

jestli on tam zabloudí…
Nezabloudí, těšte se,
on vám houby přinese.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi