Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

Školní rok začal a většina dnešních rodičů řeší dilema, na jaký kroužek dítě zapsat. Bohužel stále více rodičů chodí do práce a nemá čas se dětem věnovat tak, jak by potřebovaly a proto dávají děti do nejrůznějších kroužků již od školky. Malé děti ve školce mají možnost od 3 let chodit na kroužky Zumby, angličtiny, keramiky, nejrůznějšího cvičení, karate, fotbalu, tenisu a dalších roztodivných aktivit, které školky a školy, pod tlakem doby, nabízejí. Dnes se podíváme na to, zda je to nutné...

 

Průzkum mezi pedagogy ve školkách byl zajímavý

Po průzkumu mezi učitelkami z mateřských školek jsem se dozvěděla zajímavé věci. Například to, že jim samotným často kroužky narušují chod školky. Třídy se musí přestěhovat, aby kroužek měl volnou místnost. Učitelky musí hlídat pomůcky pro děti do kroužků. Musí vést v patrnosti které dítě na daný kroužek jde v den konání a které ne. Pro rodiče jsou to možná „blbosti“ na které si učitelé stěžují, ale stojí za zamyšlení. Ve školce mají děti celou řadu aktivit, které se kroužky duplikují.

Náplň práce ve školce

  1. Výtvarno – děti se učí pracovat nejrůznějšími výtvarnými technikami. Cvičí si jemnou motoriku a naučí se ovládat nejen nůžky, tužky a štětec, ale také si osvojí cestu „oko-ruka“, kdy musí dávat pozor na své ruce a to co dělají a nekoukat všude kolem.
  2. Hudební výchova – děti zpívají, učí se rozdíly mezi tóny, učí se nové melodie a v neposlední řadě texty písní. Nejen, že tak rozvíjí svůj hudební sluch a smysl pro rytmus, posilují tak i svou paměť.
  3. Pohybové aktivity – ve školkách bývá dobrý zvykem pravidelně cvičit, mnohdy to probíhá za doprovodu hudby, kdy se děti učí jednoduché tanečky. Ty se učí hlavně na besídky a tyto „tréninky“ trvají i řadu týdnů. Kromě těchto aktivit se děti učí rozvíjet hrubou motoriku, učí se ovládat své tělo a lépe s ním pracovat. Poznávají své možnosti a postupně se zdokonalují.
  4. Pobyt venku – zde je to individuální. Ve většině školek chodí děti ven za každého počasí. Když je hezky jsou děti na zahradě, kde si hrají na písku, lozí po průlezkách a věnují se sociálním vazbám mezi dětmi. Když prší chodí některé školky na procházky v pláštěnkách a s deštníky. Děti si to náramně užívají a často to berou jako výsadu. V zimě pak posbírají boby, lopaty na sníh a jdou najít nějaký bezpečný kopec, kde se děti vyřádí. Všechny tyto činnosti zahrnují pobyt na čerstvém vzduchu a v mnohém kombinují nejrůznější pohybové aktivity.
  5. Sociální vazby – dítě navazuje vztahy mezi vrstevníky, ale díky společným chvílím různých věkových tříd, i se staršími či mladšími dětmi. Učí se komunikovat, učí se správnému vzorci chování a rozpoznává co je dobré nebo co je tzv. za čárou. Děti jsou chytré a většinu věcí se učí sledováním svého okolí.
  6. Samostatnost – ano, i zde je spousta věcí, které se děti ve školce učí. Zatímco maminky dítka poslušně vysvléknou, obléknou, přezují, tak paní učitelky dětem jen pomáhají. Děti se musí snažit a když vidí ostatní, tak se opravdu vybičují k velkým výkonům. Pouze s příchodem rodiče se z valné většiny dětí stává opět to malé dítko co si neumí ani svléknout tepláčky a obout botičky.

 

Děti se ve školce učí rozmanitým věcem

Není nutné jim dávat na každý den nějaký kroužek, jen aby se doma nenudilo. Naopak. Hodně rodičů samo uznává, že je jejich dítě ke konci týdne unavené, plačtivé a protivné. Děti potřebují mít i čas samy na sebe. Potřebují mít i čas na nudu, čas na svoji hru a na to, aby se mohli vyrovnat s tím kdo jsou. Zpravidla děti odpoledne vstřebávají zážitky z celého dne. Není nutné je zahlcovat dalšími podněty, které je přetěžují.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Brambora

Koulela se ze dvora táákhle velká brambora.

Neviděla, neslyšela, že táámhle někde ze dvora, spadla na ni závora.

Kam koukáš, ty závoro? Na tebe, ty bramboro. Kdyby tudy projel vlak, 

byl by z tebe bramorák. 

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi