Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

Když se problémy ve třídě začnou řešit teprve ve chvíli, kdy je některé z dětí šikanováno, je už pozdě. Důležité je podchytit vše ještě v zárodku a ihned řešit. Šikana může způsobit velké problémy. Jaké faktory hrají roli při vzniku šikany?

 

Agresivitu je třeba vybíjet jinak

Obvykle šikanuje agresivní jedinec, tedy dítě. Agresivita je částečně záležitostí genů. Nikdo nemůže očekávat, že syn agresivního otce, který se porve při každé příležitosti, se bude chovat jako andílek. Proto pokud má učitel ve třídě podobného žáka z problémové rodiny, kde jsou znát u rodičů sklony k násilí, měl by zvýšeně všímat jeho chování a věnovat mu pozornost. Tak může předejít potížím do budoucna. Důležité je, aby takový žák měl dostatek zábavy, při které vybije přebytečnou energii, například sport. Také zjistit, k čemu má vlohy a v tom ho podporovat. Pokud bude mít možnost vybít energii a směr kam se pozitivně rozvíjet a kontrolu, klesá pravděpodobnost, že bude k okolí agresivní a vybere si mezi ostatními dětmi terč své šikany.

 

Slabší děti učte se prosazovat

Samozřejmě je zde obrovský vliv rodiny, která jako první nastavuje dítěti normy vnímání agresivního chování. Řada modelů chování, které dítě používá ve svém budoucím životě, se vyvíjí během prvních tří až čtyř let věku. Dítěti je třeba dát jasné mantinely. Pokud se vzteká, snaží se vymoci si věci agresivně, násilím a rodiče mu nedají jasné hranice, je pravděpodobné, že se z něj stane malý tyran a šikanovatel. Pokud se ale podaří jeho agresi zvládnout a třeba i přetvořit v něco pozitivního, je vyhráno. Je ale třeba dávat pozor i na druhou skupinu dětí, které se hůř prosazují, jsou slabší, zranitelnější. Stávají se snáze terčem posměchu. Je třeba je vést k tomu, aby se uměly více prosadit a o svých problémech mluvily a nestaly se tak objektem šikany.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Mámo, táto

Mámo, táto,

v komoře je myš.

Zavoláme kocoura,

on tu myšku vyšťourá.

Mámo, táto,

myška už je pryč. 

Tuto má moje dcera nejradši už od malička. Vždycky začne "Mámo, táto", já řeknu "v komoře je..." a dcerka s radostí vykřikne "...MYYYYŠ". :)

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi