Dnes slaví: Ivana Zítra: Miroslava

Po nastěhování do nového bytu nebo domu vás mohou uvítat sousedé, které byste raději neviděli. My se zkusíme podívat na to, jak se této nemilé molí návštěvy zbavit co nejefektivněji. 

 

Základem je prevence.

V novém bydlení je jasné, že tu neovlivníte, ale můžete s ní začít. Co tedy dělat?

1. Zavírat vše, co je k jídlu, do neprodyšných obalů.

2. Často zametat a vysávat.

3. Dávat pozor na prostory, které jsou skryté, ale mohlo by do nich něco zapadnout.

4. Hodně větrat a udržovat sucho.


Jaké jsou zvláštnosti těchto škůdců?

Mol šatní nebo potravinový, ve finále je to jedno. Oba druhy škodí a obou druhů se špatně zbavuje. Bojovali jsme s nimi opravdu dlouho a různými způsoby. Jeden náš soused měl hnízdo molů u sebe doma i ve spíži. Odmítal kohokoli pustit do bytu a tím se mohli nerušeně dále množit a mořit stoupačkami další byty. Když se do té spíže dostali správci domu, vylétl doslova mrak, který se okamžitě rozptýlil po domě. Zbavit se jich nám trvalo roky. Problém molů je v tom, že se strašně rychle množí a najít jejich hnízdo je opravdu problém. Takže i když se zbavíte první vlny, přijde druhá a ta ne a ne skončit. Pokud se vám v domácnosti nevysvětlitelně vyskytují různě velcí červi, jsou to s největší pravděpodobností larvy molů. Mohou naprosto bez problémů léztt po všech druzích povrchů a klidně i po stropě. K těm základním výše vyjmenovaným jsme přidali další způsoby.

 

Způsoby likvidace molů

Mechanická likvidace

Tento způsob vám 100% znehodnotí barvu zdi a fleky z nich se čistí špatně. Chce to mít grif a trefit ho přesně aniž byste s ním jakkoli pohnuli, nebo vám jinak nechá prášek z křídel na zdi a nejde to dolů. Docela účinný je vysavač, ale musíte jej pravidelně vysypávat a po čase vás to bude spíš obtěžovat.

 

Chemické odpuzení

Naftalínové kuličky. Ty smrdí a načichne i oblečení specifickým zápachem, nicméně moli si na něj za pár týdnech zvyknou.

 

Šalvěj 

Pěkně voní, nicméně ve větším množství může způsobit malátnost, bolesti hlavy, nevolnosti a v konečném důsledku i doživotní citlivost na jakékoli množství. Manžel by vám mohl vyprávět. I na tento "zápach" si zvyknou poměrně rychle. Krom sáčků seženete i v gelové formě, ty ale poměrně rychle vyschnou.

 

Pastičky s feromony 

Vyzkoušeli jsme jich x druhů. Valná většina nefungovala vůbec. Rozhodně jsme zamítli pastičky typu "závěsná mucholapka". Zkusili jsme různé druhy krabiček s feromony. Všechny jsou na principu lepícího pásku s obsahem feromonů. Naprosto bezkonkurenčně nám zabral jeden jediný druh, a to od Biolitu – Biolit Eco na moly. Během pár dnů se na žádnou ze tří zkušebně umístěných v obývacím pokoji a kuchyni nevešel další a museli jsme položit další. Takto jsme jich na začátku zlikvidovali asi 12 během měsíce a opravdu byly přeplněné moly. Nyní nám stačí dvě stříšky na celý byt na půl roku a je jich tam jen pár. Tyto pasti nemají tendenci vysychat a opravdu lákají moly dlouhé měsíce. My je umisťujeme do vyšších poloh, kde se spíše pohybují. V našem případě na vrchní desce obývací stěny, v kuchyni na mrazáku, který je na lednici a pod. Pokud pasti kladete prvně a víte, že mohou být i ve skříni, je vhodné pasti nachystat na večer a otevřít skříně, aby mohli vyletět k pastem.

 

Dá se jich zbavit ještě před výletem?

No a nakonec vám zbývá detektivní práce. Projít celý byt. Všechny byť drobné dírky, rohy skříní, dírky na úchyty na police, rohy pokojů, ohyby koberců, rohy nábytku a pod. V kuchyni prohlédněte všechny sáčky i ohyby na igelitových sáčcích, např. od čočky, sáčky s moukami, skříňky, ve kterých máte potraviny, ale i nádobí. To vše musíte prohlédnout a vysát. Pokud někde narazíte na shluk bílých teček na takové jakoby pavučině, máte je. Tedy jejich jednu část. Tento shluk je jejich hnízdo. Často kladou vajíčka do drobných otvorů, do rohů, ale můžete je najít i v zapadlém kousku rohlíku za myčkou. Je opravdu důležité na začátku ve vlnách postupovat takto systematicky. vše vyklidit, vysát, vytřít, větrat a rozmístit pasti. 

 

Snad Vám tento článek pomůže se molů definitivně zbavit. Máte zkušenosti s moly? Napište nám svůj postup dolů do komentářů a podělte se s ostatními.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Kočka snědla kroupy

Houpy, houpy, kočka snědla kroupy

a koťata jáhly, po peci se táhly.

Dotáhly se k rybníčku, chytily tam rybičku.

Rybička se nedala, ještě se jim vysmála - cha, cha, cha!

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi