Dnes slaví: Aleš Zítra: Vincenc

Klára Rulíková

Máme zde druhou část rozhovoru s paní Klárou Rulíkovou. První část rozhovoru naleznete zde.

Pomohla Vám nějak zkušenost z učení ve Vašem přístupu k výchově dětí? Máte čtyři děti, daly se na ně aplikovat některé z výchovných metod ze školství?

Klára Rulíková

U prvního syna jsem hodně četla různé knihy z Portálu, ale když se mi narodila dvojčata, pochopila jsem, že si musím najít vlastní výchovný styl. Myslím, že mi mé zkušenosti z učení nepomohly ani tak ve výchově dětí, ale spíše posléze v přístupu ke škole, komunikaci s učiteli (nejstarší a nejmladší syn mají specifickou poruchu učení a u prvního syna jsem měla velkou práci prosadit si individuální přístup u učitelů) a vlastně i v domácí přípravě dětí do školy.

Sladit dvojčata a další děti je mnohdy nadlidský úkon. Dát každému co potřebuje, zároveň každému z dětí poskytnout jen jeho chvíli s rodičem. Jak jste to dokázala se čtyřmi dětmi?

Nebylo to úplně snadné a teď si uvědomuji spoustu chyb, které jsem udělala u starších dětí (a snažila se pak u čtvrtého dítěte napravit). Chtěla jsem být ke všem stejně spravedlivá, na všechny mít stejný metr, někdy možná až příliš. Řešila jsem dětské spory z pozice autority, nenechávala jsem děti, aby si spory řešily samy (někdy by asi uvítaly, kdybych do jejich hádek nezasahovala). U prvních tří dětí nebylo moc prostoru na to, věnovat se jim jednotlivě, tak jsem se naopak snažila o to, aby „kolektivní přístup“ vnímaly pozitivně. Hráli jsme různé hry, společně jsme cvičili a děti to bavilo. Když se narodilo čtvrté dítě, byla jsem s ním měsíc v nemocnici (byl hned 10. den po porodu operován). Starší děti už byla taková sehraná parta, že na malého a péči o něho jsem měla vlastně paradoxně dost času. Když se teď na děti podívám (přeci jen tři nejstarší už jsou dospělí a nejmladší vstupuje do puberty), mám radost, jak jim ta soudržnost stále funguje…

S dvojčaty je mnoho starostí, ale i mnoho radosti. Jsou sehraný tým, který táhne za jeden provaz. Vidím to na těch svých. Jak nesou sourozenci tento tandem?

Je fakt, že sama dvojčata tvrdí, že k sobě mají ze sourozenců nejblíž (i když jsou opačného pohlaví). Ale celkově si myslím, že všechny děti se mají hodně rády, dost si navzájem pomáhají a to, co mezi sebou mají dvojčata, si vybudoval nejstarší syn s nejmladším – mají jakousi svou vlastní sourozeneckou „komunitu“, i když si někdy pěkně nadávají a škádlí se (sdílejí spolu jeden pokoj).

Víme, že máte dvojčata a že jste průkopnicí v prolomení bariéry neinformovanosti u nás. Co Vás vedlo k tomu věnovat se šíření osvěty mezi ostatní maminky? Přece jen doba je taková, že většina lidí si hledí svého a okolí si raději nevšímají.

Myslím, že zrovna Vám to vysvětlovat nemusím … Přišlo mi škoda, že to, co jsem se dozvěděla, bych si měla nechat pro sebe, když to může i ostatním maminkám pomoct. Bohužel opravdu v dnešní době jsou lidé hlavně po penězích a dělat něco jen z nadšení nebo pro druhé se zkrátka „nenosí“. Je to škoda, protože každý z nás se někdy může dostat do svízelné situace, kdy bude pomoc potřebovat a nebude na ni třeba mít prostředky. Proč tedy to, co se mi zdarma dostalo od podobně obdařených maminek z Anglie nešířit dál ku prospěchu dalším potřebným?

Jste velmi aktivní žena. Máte čtyři děti, k tomu jste založila klub dvojčat, vedete řadu poraden, k tomu všemu pracujete, věnujete se rodinné politice a napsala jste pár knih o dvojčatech. Jak se Vám daří skloubit všechny činnosti dohromady s rodinou?

Jak sama víte, někdy by se člověk z dětí „zbláznil“, tak si hledá aktivity, které ho naplňují… Teď už mám děti velké, takže mi hodně pomáhají nejen v domácnosti, kde mají např. služby na úklid (při organizaci loňské 1. mezinárodní konference Život s dvojčaty se zapojila celá má rodina ). Také mi pomáhá můj současný manžel i otcové mých dětí (bývalí manželé), každý má v rodinno- precovně-dvojčecím soukolí svou roli. Když byly děti menší, snažila jsem se dělat převážně aktivity, ze kterých měly požitky i ony. V Klubu dvojčat se děti vydováděly v kuličkách, na společných dovolených si užívaly připravených her a soutěží, našli si kamarády, se kterými se doteď stýkají. No a ostatní věci – Zpravodaje, brožury a poradenství jsem se snažila dělat po večerech, když už děti spaly.

Jak trávíte svůj čas oddechu, kdy děti jsou pryč, nikdo po Vás nic nechce a vy nic nemusíte dělat? Máte vůbec čas sama pro sebe?

Vždy si plánuji, co udělám, když vím, že děti nebudou o víkendu doma, ale stihnu toho sotva polovinu. Hrozně ráda spím, a to se mi přes týden moc nedaří (ráda čtu, často usínám s knihou v ruce a pak se ráno nemohu probudit do práce). Když je volno (opravdu hodně volna), tak vyšívám, pletu nebo dělám jiné rukodělné práce, které mě uklidňují. Ale většinou sedím u počítače a vymýšlím nové projekty a akce, znáte to určitě sama .

Kdybyste se ohlédla za svým životem, je něco co byste dnes dělala jinak?

Nelituji ničeho, myslím, že každá i nepříjemná událost člověka někam dál posune. Věřím, že jsem děti vychovala s nejlepším vědomím a svědomím ve slušné a poctivé lidi. Snad bych si jen víc dávala pozor komu věřit, na koho se spolehnout. To člověka bolí nejvíc, když ho zklame blízké okolí.

 

Toto byl rozhovor s paní Klárou Rulíkovou. Věříme, že jsme o přidali dílek do skládačky o ní. 

Pro ty které to zajímá zde přikládáme odkaz na 

Českomoravskou asociaci Klubů dvojčat a vícerčat

www.dvojcata-asociace.cz

www.facebook.com/dvojcata.cz

 

Paní Kláře ještě jednou děkuji za milý rozhovor a vstřícný přístup. 

Další články z kategorie

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Větříček

Foukej, foukej, větříčku,

shoď mi jednu hruštičku.

Shoď mi jednu nebo dvě,

budou sladké obě dvě.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi