Dnes slaví: Svatopluk Zítra: Matěj

dětiDěti velmi často sahají po počítačových hrách. A rodiče se, pokud své ratolesti nehlídají, jak by měli, mohou dočkat jediného. Dítě se stane na hraní závislé. Lze to pozorovat na tom, že už jej nebaví hrát si obyčejným, normálním způsobem. U hry venku či s hračkami se nudí, je nesoustředěné, vykazuje známky jisté agrese. Neustále chce sedět u počítače, a to i u prohlížení složky s hrami, nikoliv jejím hraním. Dítěti stačí vědomí, že hry má a je klidnější. Jako u drog. Narkoman, je-li si vědom toho, že drogu vlastní, nemá takovou potřebu ji užít.

 

 

Tradiční metody

V každém počítači je funkce rodičovské kontroly. Ta nefunguje jen jako vrchní cenzor na internetu, díky kterému by se děti neměly dostat k pornografii nebo explicitnímu násilí. Rodičovskou kontrolu lze využít i v omezení hraní počítačových her. Stačí do systému zadat délku povoleného hraní denně. Když dítě tuto dobu přesáhne, hra se prostě vypne. V Číně se nesmírné množství lidí stalo závislými na hře World of Warcraft. Vláda pak zavedla celoplošnou „rodičovskou kontrolu“, kdy měli lidé Číny dovoleno mít zapnutou hru jen po určený čas. Dejme tomu dvě tři hodiny denně. Pak se hra vypnula. 

Prostý zákaz hraní s sebou ovšem nese větší zátěž na rodiče

Musí vymyslet dětem jinou zábavu, jinou práci. Musí je zaujmout pro život. Když si to srovnáme s nedávnou minulostí, která nebyla ovládána zapnutím a vypnutím počítače, může na nás padnout smutek. Děti si hrály samy od sebe, nenudily se, běhaly venku, hrály kopanou, byly… dětmi. V takové době už bohužel nežijeme. 

Trochu drsnější metody

Prodat počítač, a pokud jej potřebujete pro práci, koupit ten nejslabší možný. Malý výkon počítače dětem nedovolí hrát hry, které by hrát chtěly. A pokud něco není možné, není potřeba se s tím rozčilovat. Dítě dlouho nevydrží u hledání min nebo hraní karet a vám k práci textový editor a internetový prohlížeč stačí. V tom případě je potřeba hlídat, kam a proč chodí dítě za kamarády. Není pak výjimkou chytit dítě u toho, kterak okupuje kamarádův počítač a počítá mrtvé, které odstřelilo svou bazukou.

 

Hlavně je potřeba dětem ukázat, že život je i jinde, nejen za monitorem

Samozřejmě je dobré vybudovat potomkům jakousi počítačovou gramotnost, bez ní se ve světě neobejdou, ale střílení do nepřátel, přiznejme si to, není ta správná metoda. Je důležité dětem dopřát přirozených her bez technologií, takové hry, u kterých stačí klacek, míč nebo jen nohy a kupa kamarádů.

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Berušky

Šušky, šušky u hrušky,

šuškají si berušky.

O čem si to šuškají?

Co taková muška jí.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi