Dnes slaví: Miluše Zítra: Dominik

Všichni si dáváme pozor doma. Máme pojistky, zámky, nebezpečné věci vysoko z dosahu, ale co venku? Co tam může číhat? Podíváme se na to v tomto díle.

 

Ve většině měst je ještě sále hodně hřišť z dob komunismu. V žádném případě se nechci do této doby navážet ani polemizovat. V té době to byla bezpochyby "dobrá" hřiště a pro mnoho dětí ve městech jediné vyžití. Dnes jde doba dopředu a hřiště se modernizují a dělají bezpečnější. Přesto jde tato modernizace pomalu, velmi pomalu.

Na většině sídlišť jsou ještě hřiště s kovovými průlezkami, betonovou zídkou kolem pískoviště a pár lavičkami kolem. Jsem z menšího města a takových hřišť tu máme minimálně 30. Jistě jsou tu i "moderní" dřevěná, ale stále mají staré prvky. Ovšem kovové konstrukce není to co ohrožuje naše děti, ani betonová obezdívka pískovišť, ale jsou to, paradoxně, naši spoluobčané.

Můžete mít hřiště moderní a krásné jak chcete, když banda puberťáků tu rozbije houpačku, tu ukopne řetěz z řetězové průlezky, tu  vytáhne pár prken ze základny skluzavky. Dělají i horší věci. Nedopalky kolem pískovišť jsou tou lepší možností. Mnohdy v pískovištích najdeme lahve od alkoholu a jiného pití, špačky od cigaret, papírky, sem tam nějaký ten kondom (ano, i to se mi už stalo). Mimo tohle můžeme na pískovištích nalézt  i injekční stříkačky a střepy. Pokud objevíte stříkačku, nedotýkejte se jí. Zavolejte městskou policii, udejte přesnou polohu a vyčkejte příjezdu, mají na to vybavení. Vy se stříkačkou v žádném případě nemanipulujte. Můžete se nakazit nějakou nemocí. Pokud už přece jen dojde ke kontaktu se stříkačkou či jehlou omyjte si ruce, vydesinfikujte a zkontrolujte zda jste se nepíchli.  Pokud ne, máte vyhráno. Pokud ano nahlaste to svému lékaři, ten vás odešle na krevní testy na přenosné choroby jako HIV, žloutenka a pod. Tyto testy má smysl dělat nejdříve po 6. týdnech a dělají se opakovaně. U dítěte platí to samé. Střepy opatrně sesbírejte a vyhoďte do koše.

Toto jsou nebezpečí která jsou viditelná a dají se svým způsobem ohlídat. Můžete si projít hřiště než dítě vpustíte do písku a pod. Jsou ale i nebezpečí, která vidět nejsou. A za to mohou zase lidé a mnohdy majitelé psů. Pubertálním výrostkům je jedno kde vykonají svou potřebu, mnohokrát se tím výborně baví, takže se dívejte jak vypadá okolí vašeho pískoviště. Pejskaři často berou psy na dětská hřiště ačkoli vědí, že nesmí. Pes si sice vyhraje, nicméně spolu s tím vykoná i potřebu. Může mít parazity, které malé dítě může chytit. Přece jen nezabráníte tomu, aby si dítě nestrčilo ruce do úst.

Tímto vás nechci vystrašit, chci jen upozornit, že ne vše je pro naše děti tak bezpečné jak se zdá. Bohužel byl nejeden případ, kdy byla injekční jehla nastražena nahoře na průlezce a dítě se píchlo. Nebezpečí ale nemusí být jen na pískovišti, ale i v jeho bezprostředním okolí. Všichni víme, jak rychle se děti dokáží pohybovat a jak rychle provedou nějakou lumpárničku, byť z jejich pohledu bezpečnou. Kontrolujte proto budovy v okolí zda nemají ventilaci nízko, v takovém případě by dítě, které tam strčí ruce o ně mohlo přijít. Hodně to tak mají menší supermarkety. Většinou vedle těchto ventilátorů jsou i jiné skříňky od elektriky. Může se stát, že víčko upadne, někdo ho urazí a elektrické dráty bez izolace zůstanou odkryté a přístupné. Může to dítě kopnout. V lepším případě.

Je dobré si všímat okolí, nejen kvůli nám, ale především kvůli dětem. Ony nepoznají nebezpečí vždy když na ně číhá, my máme větší šanci. Pokud zjistíte závadu na hřišti, nebezpečnou průlezku, nebezpečný materiál a pod. kolem hřišť hlaste to. Na úřad, městské policii, komunálním odpadům. Všem kteří s tím mohou něco udělat. Je to i pro ostatní děti.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi