Dnes slaví: Ljuba Zítra: Miloslava

lahevDnes si osvětlíme základní zásady ohledně kojení.

Příprava na kojení

  • Důležitá je pohodlná pozice matky i dítěte, jakékoliv nepohodlí, stres, bolest způsobují horší spouštění mléka, nepohodlí na straně dítěte se projeví jeho nespokojeností, pláčem, neúčinným sáním, únavou. Maminka se může obložit polštáři, ideální je kojící polštář – prostě cokoliv, co pomůže eliminovat strnulé pozice při držení čím dál těžšího dítěte. Taktéž stupínek pod nohama a tím přizvednutné nohy pomohou rozložit váhu dítěte a zajistit jeho lepší stabilitu. Dítě musí mít jistotu, že nikam nespadne, že je pevně drženo. Uvědomte si, že ze začátku budete u kojení trávit mnoho hodin denně a třeba i 45 minut bez přestávky, takže pohodlí je skutečně nutné. Bolavá záda nebo namožené ruce k Vaší pohodě rozhodně nepřispějí a Vaše problémy s nimi by se velmi rychle zhoršovaly.

  • Do pohodlí matky i dítěte patří vhodné oblečení – dítě by nemělo být oblečeno ani málo ani hodně, prostě by mělo mít přiměřený teplotní komfort. Pokud je dítěti příliš teplo, tak jeho sací aktivita klesá a dítě usíná. Matka může klidně být „nahoře bez“, někdy je potřeba na držení vyhrnutého trička ještě třetí ruku – samozřejmě v domácím prostředí. Je možné kojit i v kontaktu "kůže na kůži", kdy matka je do půl těla nahá a dítě jen v plence - dítě to uklidňuje a jeho přirozené reflex lépe fungují.

  • Vhodné je omezit hlučné prostředí (puštěná televize, rádio, křičící sourozenci), pozor také na průvan. Je těžké skloubit kojení a péči o starší sourozence, kteří potřebují všechno právě v okamžiku, kdy ke kojení zasednete. Můžete staršímu dítěti při kojení třeba něco číst, dítě si může před Vámi na stole malovat či vedle Vás na zemi hrát.

  • Vše potřebné mějte v dosahu – sběrače mléka, odsávačku, plínky, ručník, prsní vložky, kapky pro dítě, lžičku, knížku, pití (pití je velmi důležité, ideálně teplý nápoj, který pomůže spouštění mléka), jídlo, mobilní telefon – prostě cokoliv, co byste mohly v průběhu kojení potřebovat a nemusely jste pro něco odbíhat.

Dítě u prsu  
  • Dítě máme vždy dobře zajištěné, pevně ho držíme, ať s ním můžeme jistě a snadno manipulovat.

  • Dítě vždy přikládáme k prsu, nikdy necestujeme s prsem za dítětem – to je na úkor Vašeho pohodlí. Nad dítětem se nahrbíte, aby jste mu nějak prso do pusy nacpala a za chvíli bolí záda, trošku se narovnáte a vytáhnete bradavku částečně z pusinky dítěte. Proto opravdu – maminka se pohodlně usadí, pevně dítě chytne a v ten správný okamžik (viz. Správné přisávání) ho k prsu přistrčí.

  • Při kojení je dítě přitisknuté co nejblíže k matce, stále by mělo být k matce přikloněné svým bříškem – to platí prakticky pro všechny polohy. Ne vždy je to bříško na matčino břicho, při některých polohách je dítě přitisklé bříškem k boku matky. Děťátko by ale mělo být v rovině - ucho, ramínko a kyčle dítěte by měly být v jedné ose, dítě nemá např. vyvrácenou k prsu jen hlavičku. Ne při všech polohách lze tuto osu zcela dodržet (svislá poloha).

  • Mezi matkou a dítětem by neměla být žádná překážka – uzly na zavinovačce, ručička dítěte, polštář, plína, deka.

  • Dítě k sobě matka přitahuje za ramena a záda, někdy je potřeba zajistit dobře i hlavičku, ale vyvarujte se tlačení hlavičky silou směrem k prsu (dítě se bude bránit protitlakem a bude se od prsu vlastně odtahovat) a zbytečným dotekům v obličeji a na hlavičce (může docházet k matení hledacího a sacího reflexu).

  • Kojení by nemělo matku bolet. Existují ale vyjímky. Přesto první, co by se mělo v případě bolestivého kojení zkontrolovat je právě správná technika kojení.

 

Autor: Jiřina Mrázková, zdroj: kojeni.net

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Zajíček

Šel zajíček brázdou,

měl kapsičku prázdnou.

Potkala ho káča, dala mu koláče.

Přidala mu čtyři groše, 

aby koupil dětem kaše,

on si koupil tabáku,

sakulentský lajdáku.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi