Dnes slaví: Ondřej Zítra: Iva

kojeníProblémy s kojením si dokáží naplno vybavit pouze ženy, které je na vlastní kůži zažily. Nejde ale přitom jen o samotný problém s dostatkem či nedostatkem mléka. Základ problému je totiž z větší části spojený s psychickým stavem maminky. Průběh těhotenství, porod a poporodní péče jsou plné stresujících událostí, které na maminku doléhají a mohou ovlivnit vše, včetně kojení. Žen, které takový problém mají, je přitom mnohem více, než kolik se jich se svým problémem svěří. Přitom již za tímto účelem vznikly i laktační poradny, které se zaměřují hlavně na to, aby vám pomohly s čímkoliv, co se kojení týká.

 

Co dělají laktační poradkyně?

Existuje celá řada rad, typů a nápadů, jak nastartovat kojení, jaké zvolit polohy při kojení, co dělat a nedělat. Laktační poradna je ale mnohem předvídavější. Zná veškeré vhodné postupy a snaží se najít vždy ty správné, které se týkají vašeho aktuálního problému. Důležité je ale i to, že se laktační poradkyně nevěnují pouze miminkům a tomu, jak je kojit, ale také vašemu psychickému stavu, kterým většinou všechny problémy započnou.

Také se není čemu divit. Žena, která porodila, má za sebou spoustu měsíců neustálých změn a psychických nátlaků, které si vyvolává buď sama, nebo jim je vystavena ze strany své rodiny a přátel. Porodit dítě je to nejkrásnější, co může ženu potkat, ale zároveň je to počátek nových pocitů, spojených s tou největší zodpovědností za život bezbranného dítěte. To by vyděsilo i bojovnici Xenu. Není proto vůbec důvod se za něco stydět nebo si něco vyčítat. Je to v pořádku a je to běžné.

Na své problémy nemusíte být sama, pokud si necháte pomoci od laktačních poraden.

Nejideálnějším řešením je navštívit tyto poradny ještě před samotným porodem. Zjistíte, co všechno se může stát a jak se na to připravit. Nakonec nemusíte ani žádné problémy s kojením mít, ale pokud ano, nijak vás to nerozhodí, protože o nich budete vědět dopředu. Tím se vyhnete zmatkování a nejistotám.

Nic neovlivní tvorbu mateřského mléka tak, jako vaše psychika

Takže první pravidlo zní: „Zachovejte klid v jakékoliv situaci.“, druhé pravidlo: „Nebojte se s čímkoliv svěřit.“ a to třetí: „Vnímejte potřeby svého vlastního dítěte.“.

Mnohé laktační poradkyně si již samy prošly mateřstvím

Vědí tak, co je to za pocit, když si vyčítáte nedostatek mléka či špatný styl kojení. Dítě mnohdy zareaguje naprosto nečekaně. Může na kojení reagovat různě, a to i v případě, že mléka máte dostatek. Laktační poradny jsou připraveny vám pomoci různými způsoby. Nemusíte s každým problémem chodit přímo do sídla poradny. Ona přijde k vám. Nebo jim můžete volat, psát si s nimi po internetu. Mít laktační poradkyni není to samé jako chodit k zubaři ve stylu: „Víte, že tam musíte, ale děsně se vám nechce“. Je to jako mít kamarádku, která vám rozumí, kdykoliv přispěchá na pomoc a nikdy vás nesoudí. Nic neuklidní vyděšenou a nejistou maminku tak, jako právě tento pocit. A to může být zároveň tím nejjednodušším řešením celého problému.

Na závěr si uvědomte, že žádné dítě není stejné a nemusí zapadat do četných pediatrických tabulek, a přesto dokáže být zdravé a šťastné. Nikdy si proto nevyčítejte, pokud se vám nakonec kojení nevydaří a budete muset miminko převést na umělé mléko. Kojení je pro dítě sice velmi důležité a výživné, ale stejně tak je pro něj důležitá spokojená a uvolněná maminka.

Kontakty:

Laktační liga: http://www.kojeni.cz/

Laktační poradkyně Jiřina Mrázková: http://www.kojeni.net/

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

okurčička

Okurčičko, okurčičko, nechoď nikam na políčko.

Myška tam má domeček, ukousne ti koneček.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi