Dnes slaví: Liliana Zítra: Dorota

Kontryhel obecný, latinsky Alchemilla vulgaris, je v naší přírodě zcela běžná bylina. Mnoho lidí jí ale nezná, možná pro její nenápadný vzhled. Typické dlanité listy, ve kterých se po ránu shromažďuje rosa, a malé žluté kvítky si s jinou bylinkou nespletete. Roste na loukách, pastvinách i v okolí cest. V léčitelských poznámkách našich babiček bychom kontryhel našli třeba pod názvy kondolík, divý muškát, hvězdoš nebo přívratník.


Sběr

Sbíráme kontryhelovou nať a list. Sběr provádíme od května do září a rostlinu sušíme ve stínu. Kontryhel sesychá v poměru 5:1, musíme tedy počítat s velkým úbytkem hmoty během schnutí a přizpůsobit tomu nasbírané množství bylinky.

Použití

  • Gynekologické potíže
  • Urychluje hojení


Kontryhel je bylinka, jejíž léčivé účinky ocení především ženy. Čaj napomáhá při úpravě menstruačního cyklu, zmírňuje nepříjemné projevy klimakteria, pravidelné užívání během těhotenství může zabránit potratu. Sedací kontryhelová koupel příznivě působí při děložních obtížích a při hemeroidech. Odvarz kontryhele používáme na omývání špatně se hojících nebo zhnisaných ran a vředů. Vyplachování očí a úst odvarem pomáhá pří zánětech. Kontryhelová mast zmírňuje bolesti a podporuje vstřebávání otoků.

Pěstování

Kontryhel můžeme pěstovat jak na zahradě, tak doma v květináči. Je to vytrvalá bylinka, která potřebuje lehkou půdu s dostatečným zavlažením. Vydrží jak přímé oslunění, tak i polostinná místa.

Další články z kategorie

Říkanky

Z kopečka

KIdyž jsme jezdili přes kopec k prarodičům a tetě, táta nám říkával:

my jedeme z kopečka, točí se nám kolečka,

my jedeme z kopce, k tetce Hance do Jablonce :-)


při čištění zoubků používáme:

čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi