Dnes slaví: Jaromír Zítra: Zlata

Kontryhel obecný, latinsky Alchemilla vulgaris, je v naší přírodě zcela běžná bylina. Mnoho lidí jí ale nezná, možná pro její nenápadný vzhled. Typické dlanité listy, ve kterých se po ránu shromažďuje rosa, a malé žluté kvítky si s jinou bylinkou nespletete. Roste na loukách, pastvinách i v okolí cest. V léčitelských poznámkách našich babiček bychom kontryhel našli třeba pod názvy kondolík, divý muškát, hvězdoš nebo přívratník.


Sběr

Sbíráme kontryhelovou nať a list. Sběr provádíme od května do září a rostlinu sušíme ve stínu. Kontryhel sesychá v poměru 5:1, musíme tedy počítat s velkým úbytkem hmoty během schnutí a přizpůsobit tomu nasbírané množství bylinky.

Použití

  • Gynekologické potíže
  • Urychluje hojení


Kontryhel je bylinka, jejíž léčivé účinky ocení především ženy. Čaj napomáhá při úpravě menstruačního cyklu, zmírňuje nepříjemné projevy klimakteria, pravidelné užívání během těhotenství může zabránit potratu. Sedací kontryhelová koupel příznivě působí při děložních obtížích a při hemeroidech. Odvarz kontryhele používáme na omývání špatně se hojících nebo zhnisaných ran a vředů. Vyplachování očí a úst odvarem pomáhá pří zánětech. Kontryhelová mast zmírňuje bolesti a podporuje vstřebávání otoků.

Pěstování

Kontryhel můžeme pěstovat jak na zahradě, tak doma v květináči. Je to vytrvalá bylinka, která potřebuje lehkou půdu s dostatečným zavlažením. Vydrží jak přímé oslunění, tak i polostinná místa.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Medvěd v lese

Chodí medvěd po lese,

každým stromem zatřese.

Myslí si, že právě teď

najde v lese sladký med.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi