Dnes slaví: Tamara Zítra: Dalibor

S penězi má stále více lidí problémy, a to nejen proto, že by jim chyběly, ale mnoho lidí nesnáší dotyk s lesklými mincemi.  Nejen mince, ale i šperky pro některé z nás mohou být nebezpečné, máme-li alergii na nikl.

Alergie může potkat každého

Alergici reagují na nikl, se kterým každodenně přicházejí do styku, mnohem více než ti lidé, kteří přijdou do kontaktu s niklem jen občas. Na mnoha kožních ambulancích již ošetřovali pokladní, kterým otékal obličej anebo se jim tvořily pupínky na pokožce. Poměrně často se alergie pozná i podle zarudnutí pokožky na břiše v místě, kde přichází do kontaktu s knoflíkem od riflí.  

Alergie na nikl patří k jedné z nejčastěji se vyskytujících alergií ve střední Evropě

Osoby alergické na nikl nemají vyhlídku na vyléčení. Ženy trpí touto alergií mnohem častěji než muži. Je to vysvětlováno tím, že častěji nosí módní šperky obsahující nikl. Osoby alergické na nikl jsou doživotně odkázány na to, aby se niklu vyhýbaly ve všech jeho podobách. 

Alergie na nikl se projevuje začervenáním kontaktního místa, svěděním, otoky až puchýřky a oloupáváním a mokváním.  

Lidé s touto alergií to mají těžké

S niklem se setkávají na každém kroku. Největší zdroj zátěže představuje především otěr z mincí. Také módní šperky působí nemalé potíže. Často mají proto ženy bolavé ušní lalůčky. 

 

Světle šedý, lesklý kov je s oblibou používán k výrobě slitin jako je alpaka, niklový bronz anebo niklová mosaz. V průmyslu je zapotřebí niklu k výrobě nerezavějící oceli.  Není tedy divu, že se tento prvek najde prakticky ve většině kuchyňských hrnců. Dokonce i některé mísy z plastických hmot mohou v jídlech zanechávat stopy niklu. Nikl totiž slouží při výrobě plastů jako stabilizátor. 

O alergii na nikl informujte lékaře

Také pokud jdete na zásah k zubnímu lékaři, měli byste ho informovat o své alergii na nikl. Jen tak vám pak může navrhnout odpovídající bezniklovou náhradu zubní výplně.  

A s niklem však nepřicházíme do kontaktu pouze v případě šperků, hrnců nebo mincí. Tento prvek je obsažen prakticky všude. Dostává se do vzduchu spalováním fosilních paliv a také přirozenou cestou do potravin. 

Nikl je ale také důležitým stopovým prvkem, který obsahuje každé tělo, i když jen v nepatrném množství.  Je důležitý pro správnou činnost hormonů inzulinu a adrenalinu. 

Je dobré vědět, že nikl je obsažen v potravinách, jako je čokoláda, kakao, sojové boby, ovesné vločky, ořechy, mandle a luštěniny. 

Naštěstí většina niklových alergiků reaguje na nikl jen při jeho dotyku s pokožkou, jsou tedy kontaktními alergiky. To znamená jednu velkou výhodu, že potraviny obsahující nikl na ně nemají neblahé účinky.   

 

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Vrány

Měla jsem jako malé dítě několik zamilovaných říkanek.

Přiletěla vrána,

sedla do trní.

Přiletěla druhá,

sedla vedle ní.

A ta třetí na špičku

zazpívala písničku.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi