Dnes slaví: Miloš Zítra: Zora

Těžko říct, jaká droga je společensky rozšířenější, jestli alkohol nebo kofein. Zatímco alkohol je ale částí společnosti vysloveně odmítán, kofein v čaji, kávě nebo kakau přijímá takřka sto procent populace. Zvýšený příjem kofeinu má ale také svá úskalí, podle jistých výzkumů je spoluzodpovědný za vznik osteoporózy nebo rakoviny prsu. Dalšími negativními projevy jsou nebývale zvýšená srdeční činnost, žaludeční problémy nebo prostě jen pálení žáhy. Rozhodli jste se ze svých nápojů kávu nebo čaj z podobných důvodů úplně vyloučit? Nebo jen nechcete být na ničem závislí?

 

Je to velmi podobné jako v případě vysazování jakéhokoliv léku: pomalu a postupně zvykat tělo na to, že se dávka snižuje, až se v budoucnu úplně vypustí. Ideální je pak zkusit vměstnat do svého denního režimu jiné tekutiny, úplně postačí bylinné čaje nebo i obyčejná voda z kohoutku. Existuje i bezkofeinová káva, ta má zhruba mezi dvěma a pětadvaceti miligramy kofeinu na šálek, což je velký rozdíl oproti stům miligramů kofeinu v šálku běžné kávy. Ale nad vodu v tomto ohledu není. Voda by měl být vůbec náš nejčastější nápoj, sama o sobě totiž podporuje bdělost a soustředění, její pití oddaluje únavu. Lidské tělo se zkrátka skládá hlavně z vody, to už nám nikdo neodpáře. A je ji pochopitelně ve vhodné míře třeba doplňovat.

 

Důležité může být také aerobní cvičení, pomůže totiž vybít podrážděnost, která logicky přichází s kofeinovou abstinencí. Dbát je třeba i na pravidelné stravování a omezování těžkých jídel. Ideální je jíst každé tři nebo čtyři hodiny. A když jsme u jídla, dejte také pozor na to, že kofein lze získávat i z konzumace potravin, ukázkovým příkladem je třeba čokoláda s vyšším obsahem kakaa.

 

Vezměte v potaz i dostatek spánku, při kofeinové abstinenci budete určitě unaveni. Pili jste nejspíše čaj nebo kávu proto, aby vás povzbudila. Snažte se proto spát denně nejméně osm hodin. V pravidelnou dobu usínat a vstávat by se mělo stát nepsaným pravidlem. Nespěte přes den, budete pak díky absenci kofeinu po probuzení ze dvou hodin spánku ještě více unavení. A nevynechávejte snídani. Čím více budete hladoví, tím větší bude vaše nevrlost vůči okolí - a to přece nikdo nechce, mrzoutů je kolem i tak dost, ne?

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Šnečku, šnečku

Šnečku, šnečku, vystrč růžky,

dám ti krejcar na tvarůžky.

A krejcárek na tabáček,

bude z tebe hajdaláček.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi