Dnes slaví: Dorota Zítra: Alexandr

Vražedná nálada před menstruací podpořená parádním pupenem na bradě nebo celou sérií červených bolavých ozdob. Léčba? Tabulka čokolády na posezení, pytlík bonbonů, zákusky nebo snad u ledničky tajně lížete slazené zahuštěné mléko?

 

Cukr ovlivňuje mozek

Pravdou však je, že jakkoliv je toto jednání v tuto chvíli normální a nutkavé, je naprosto nesprávné. Úleva, kterou tyhle vlčí záchvaty přinesou, je přechodná a drobná, její následky však roztáčí začarovaný kruh. A zvláště před menstruací. Nejenže už víme, že narušená rovnováha v těle ovlivňuje hormonální cyklus, tak méně se ví, že cukr velmi zvláštním a prokazatelným způsobem ovlivňuje mozek.

Vybrala jsem tento jev, protože mi jako součást PMS přijde naprosto pochopitelný a hlavně – mnohé ho známe na vlastní kůži. Ona vzteklost paradoxně živená čokoládou a větrníkem z cukrárny.

Co cukr způsobuje?

„Cukr se při zvýšené hladině v krvi hromadí v mozku a v nervové tkáni. Čtenář by měl vědět, že v buňce se cukr přeměňuje na látku zvanou ATP, že každá nervová buňka vytváří elektrický potenciál. Hovoříme-li o nějaké energii, pak nejběžnější energií v živém organismu jsou elektrické potenciály.

Každá buňka za přítomnosti kyslíku a cukru funguje jako elektrárna. Tyto elektrické potenciály však musí být přísně regulovanou záležitostí a z nervové buňky se po výběžcích neuronů šíří mezi jednotlivými buňkami přes tzv. synapse, velice důležité spoje, které propojují nervové buňky ve velmi funkční síť, píší Jiří Kuchař a Josef Jonáš ve své knize Zdraví v ohrožení…

Přebytek cukru

Pokud je cukru nadbytek, dochází logicky k přebití a může docházet k mikrovýbojům a co myslíte, že se potom stane? Nervový systém se stane přebitý – tedy předrážděný. Autoři tu dokonce odkazují na jakousi americkou studii, která prokázala vadný způsob „vychytávání“ cukru v mozcích lidí, kteří spáchali násilný trestný čin. Jejich chování bylo ovlivněno právě cukrem. Na druhou stranu tento jev při cukerném dráždění mozku lze využít i pro léčebné účely.

Pokud trpíte výkyvy nálad před menstruací, zkuste si jeden měsíc dávat pozor na příjem cukru, přinejmenším ho snížit nebo cukr vynechat vůbec, nezahánět stres cukrem. Pravděpodobně pocítíte úlevu.

A mimochodem, lidský organismus také cukr vylučuje, je-li ho moc.

Někdo přes ledviny, jiní dýchacím ústrojím, někdo tyto toxiny vylučuje kůží a potem. A některé ženy i poševní sliznicí – jedna z příčin záludných poševních mykóz.

Vliv cukru dle čínské medicíny

A ještě jeden vliv na psychiku (a to nejen v období před menstruací) je v knize zmíněn, v kapitole, která se věnuje cukru a dálněvýchodní medicíně. Cukr prý velmi negativně ovlivňuje DRÁHU SLEZINY a ta kromě jiného (štítná žláza, imunita sliznic apod.) zasahuje i do psychiky člověka, přesněji do emocionálních projevů. Slezinový okruh má na starosti emoce typu „starosti a zodpovědnost“.

A tady se rozvíjí známý předmenstruační kolotoč.

„Vysoká hladina odpovědnosti, a tedy i starostí, jak to všechno dopadne, pochopitelně způsobuje tzv. emocionální stres. Emocionální stres je hlavní ze stresů, od kterého se odvíjí řetěz mnoha dalších nemocí. Lze říci, že zdravějším povahovým rysem je určitý stupeň nezodpovědnosti a lehkomyslnosti. Civilizace však vyžaduje přístup opačný a slezinový okruh rád poskytne této civilizaci svoji emocionální výbavu.“

To, že nás vytočí maličkosti a starosti si děláme i o úplné zhovadilosti, že maličkosti v této době řešíme přehnaně a pak se zakousneme do čokolády… zvažte, může to být i tato příčina.

Těch olejů, které přiléváme do ohně, je celá řada.

A ještě jsem zmínila akné, to je hodně diskutované téma a ač kniha obou těchto již zmiňovaných autorů uvádí německou studii z roku 1960 (kdy se ještě o vlivu průmyslového cukru a čokolády na rozvoj akné pochybovalo), ve které tvrdí, že Max O. Bruker názory z této studie během svého více než čtyřicetiletého pozorování v lékařské praxi potvrdil, často se dnes setkáváme s názorem, že čokoláda versus akné je mýtus.

Vyhledávače se však do jednoho téměř nemýlily. Cukr a akné jsou spolu spojeny. Už jen logicky. Toxiny, které se v těle vylučují při zpracování cukru, se vylučují i kůží – zejména prý tehdy, když játra a ledviny už nestíhají. Snad proto se při léčbě akné doporučuje také jaterní očista jako jedna z prvních. Toxiny vylučované kůží pak způsobují zánětlivé procesy.

Zkuste to.

Jednu menstruaci s cukrem a jednu bez ní.

Jsem si naprosto jista, že při té druhé budete mít pleť jako alabastr. Vaše látková výměna nebude zbytečně zatížena jedy.

Citace čerpány z knihy Zdraví v ohrožení – Hořká pravda o sladkém cukru (Eminent, 2013)

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Prsty

Všechny moje prsty

schovaly se v hrsti.

Spočítat je umím hned:

jeden, dva, tři, čtyři, pět.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi