Dnes slaví: Ivana Zítra: Miroslava

Již víte, že kniha MUDr. Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře s názvem Zdraví v ohrožení aneb Hořká pravda o sladkém cukru je publikací, jež nepotěší. Jedna z nejpůsobivějších oblastí, která se tu a tam knihou prolíná, je vliv cukru na děti. O hyperaktivním syndromu už dnes málokdo pochybuje, když takové dítě přiživíte cukrem, přikupte si prášky na nervy! Ale i zdravým dětem sladkosti škodí. Nejsou zdrojem energie – naopak.

 

Cukr energii ubírá, zrádně a pomalu…

„Znám pětiletého chlapce, který v batůžku na zádech nosí sladké průmyslové výrobky, ať se vydá kamkoli. Ze svého batůžku může tyto výrobky konzumovat neomezeně, což také činí. V důsledku toho je jeho fyzická konstituce pastózní, měkká, dělá mu problém překonávat překážky, špičky nohou se mu rozevírají do širokého V, což mu brání v běhu. Na vycházkách se velmi rychle vyčerpává, nevydrží tolik jako ostatní děti stravované s rozumem. Přesto rodiče netuší, že dítěti ubližují, a naopak se domnívají, že mu poskytují to nejlepší, co mohou, a že mu tím projevují svou lásku.“

Cukr negativně ovlivňuje mozek, jeho přemíra v těle se projevuje jeho ukládáním v mozku a v nervových zakončeních. Bolesti hlavy a rozkolísaná nálada je jedním z projevů. A nejen to, tohle je příklad z praxe MUDr. Jonáše, který se zdá vzácný, ale nemusí tomu vždy tak být.

„Desetiletý chlapec má záchvaty bolesti břicha bez zjevné příčiny. Byl již mnohokrát vyšetřen a nikdy nebyla nalezena příčina. Tyto záchvaty bolestí jsou doprovázeny horečkou, která je často vysoká, někdy dosahuje až 39 stupňů Celsia. Trvají dva až tři dny a objevují se i několikrát měsíčně. Chlapec přibírá na váze a nikdo si to neumí vysvětlit. Rodiče jsou štíhlí.

Záhadné horečky?

Tento příklad poruchy zpracování cukru je právě příkladem mikrovýbojů, které probíhají v oblasti hypotalamu. Hypotalamus je část mozku, která řídí mnoho procesů, například i tělesnou teplotu. Podrážděním hypotalamu mohou vznikat teploty až horečky, které nemají žádnou infekční příčinu, ale jsou to tzv. horečky z centrálního nervového systému. Rovněž bolesti vycházejí z dráždění vegetativních pletení v břiše, které jsou rovněž napojeny na hypotalamus. Bylo třeba upozornit na problém a nasadit příslušnou kúru, což vedlo velmi brzy ke zlepšení.“

I další příklad, který tu MUDr. Jonáš popisuje, se týká periodických horeček u dítěte, které „jí sladké, normální jídla nejí…“ Jsou to extrémní případy, ale jsou. Všechny takové děti mají ještě jeden povahový rys – úzkostnost, strachy, nevypočitatelnou náladu nebo špatný noční spánek (noční děsy). Elektrické výboje v mozku mohou způsobovat také tik, přispívat k rozvoji epilepsie, migrén…

Průvodními jevy vyšší konzumace cukru jsou slabost, únava a bolesti hlavy. Pokud něco z popsaného pozorujete na svých dětech, zkuste se zamyslet nad rolí sladkostí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rapidní snížení mlsání vede do několika dnů k proměně přímo zázračné – minimálně na psychice dětí. Najednou jsou to naprosto normální, klidní a bystří lidé, se kterými lze vyjít - světě div se – po dobrém.

Cukr snižuje imunitu a rozhodí hormonální systém

Zajímavé v této souvislosti je, že Benjamin Sandler zjistil a v roce 1951 publikoval knihu o zvláštní výživě při dětské obrně a už tehdy poukázal na souvislost konzumací cukru a touto obávanou nemocí. Jako u jiných virových onemocnění platí, že pro „chycení viru“ (ať už něčeho tak vážného jako je třeba virová tuberkulóza nebo dětská obrna, tak i o obyčejné viry způsobující nachlazení), je lepší živná půda v organismu, který cukr zvýšeně konzumuje.

Stejně tak cukr ovlivňuje, rozhazuje, i hormonální systém a zdá se, že stojí jako jedna z hlavních příčin i za předčasným dospíváním dětí, věk pohlavního dospívání se rapidně snižuje!

Jako první a nejúčinnější řešení se jeví to nejjednodušší, které autoři na jednom místě knihy doporučují: Nemějte prostě sladkosti doma!

Bude to všechno o mnoho jednodušší.

Knihu Zdraví v ohrožení vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz

 

1. díl seriálu o cukru naleznete zde: 

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Poštovní schránka (Jiří Wolker)

Poštovní schránka na rohu ulice,

to není nějaká lecjaká věc.
Kvete modře,
lidé si jí váží velice,
svěřují se jí docela.
Psaníčka do ní házejí ze dvou stran,
z jedné smutná a z druhé veselá.

Psaníčka jsou bílá jako pel
a čekají na vlaky, lodě a člověka,
aby jak čmelák a vítr je do dálek rozesel,
- tam, kde jsou srdce,
blizny červené,
schované v růžovém okvětí.

Když na ně psaní doletí,
narostou na nich plody
sladké nebo trpké.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi