Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

stetoskopVždy když jdeme ven si všímáme víc těch druhých než sebe samých a je to přirozená reakce. Při tom všímání si ostatních si můžeme uvědomit, že vidíme stále častěji obézní děti.

Děti které se i v přítomnosti rodičů rozhodnou pro burger s hranolkami a kolou a rodiče neřeknou ani půl slova. Jsou samozřejmě děti, které jsou nemocné a obezitu mají kvůli nemoci, pak jsou tu děti, které si mohou jíst co chtějí a kdy chtějí, bez omezení rodiči, přestože nejen ručička na vahách, ukazuje na zjevnou obezitu. 

Dětská obezita je stále větší problém

Dle evropských statistik činí dětská obezita mezi dětmi cca 10% v některých státech až 30%. Vezměte si sto dětí a deset z nich bude obézních. To nezahrnuje nadváhu. Obezita se považuje za nemoc a měla by se léčit. Ovšem k tomu, aby k léčbě došlo je nutné, aby si rodiče uvědomili, že má dítě problém. Problém který, pokud ho nebudou včas řešit, bude ovlivňovat, nejen po zdravotní stránce, celý jeho budoucí život. 

Obezitu je důležité řešit co nejdříve

U cca 5% obézních dětí se jedná o obezitu způsobenou  hormonálními poruchami či jiným onemocněním. U zbylých 95% se jedná o nevhodnou stravu, ve které převažuje příjem energie nad jejím výdejem. Tělo si tuk poté ukládá, protože jej nemá jak odbourat. Dříve se razil názor, že z toho děti vyrostou. Bohužel studie i zkušenosti lékařů ukazují zcela jasně na to, že tomu tak není. Děti, které jsou obézní v dětství a během puberty jsou obvykle obézní i v dospělosti. Právě puberta a hormonální změny v organizmu bývají takovým přelomovým bodem. 

Geny nejsou viník

Bohužel se také dost často lékaři, ale i veřejnost setkává s názorem okolí obézního, a je jedno zda dítěte nebo dospělého, že to mají v genech a již s tím nelze nic dělat. Okolí obézních lidí tím, že vidí obézního člověka každý den, už si ani neuvědomuje, že je to špatné, ale ono je. 

Rodiče jsou vzorem

Je nutné děti učit správné stravě dokud je můžeme jako rodiče ovlivňovat. Neuchráníme je od sladkostí, od fastfoodů, ani od sladké Coly, ale můžeme jim říct a ukazovat denně, že domácí jídlo je podstatně zdravější, lepší a kvalitnější. V konečném důsledku i levnější.   

Jaké důsledky může mít obezita u dětí?

Krom toho, že jsou tyto děti neohrabané a špatně se pro ně kupuje oblečení mohou být i šikanovány a vystavěny posměchu ve školce nebo ve škole. Při hodinách tělocviku kdy nemohou fyzicky stačit ostatním spolužákům. Mimo psychické potíže mohu tyto děti onemocnět cukrovkou. Děti s obezitou mají častěji problémy s páteří a kosterním aparátem. Ovšem jako tyto projevy může i dítě zaznamenat srdeční a cévní potíže. Může mít dokonce i křečové žíly. Pak jsou zde potíže specifické po dívky, jako je nepravidelnost menstruace. U chlapců to může být zmenšené přirození, které je v podstatě zapuštěné do vrstvy tuku na těle. O tom jak působí nadmíra sladkého a nevhodného jídla na zuby a trávení si ani nemusíme povídat.

Složení potravin čte stále jen málo rodičů

Jen tak na závěr. Kolik z vás čte složení potravin které pro děti, ale i pro sebe, kupujete? Sledujete obsah cukrů a tuků? Počítáte éčka? Teď se podíváme na obsah několika výrobků. 

 

Bebe Brumík:

Průměrně 100g obsahuje : energie 1645 kJ/ 390 kcal, bílkoviny 5,9g, sacharidy 58,7g, z toho cukry 33,1g, tuky 15,6g, z toho 4,3g nasycených mastných kyselin, vláknina 1,4g, sodík 0,36g 

 

Kinder Bueno:

Složení: mléčná čokoláda 31% (cukr, kakaové máslo, kakaková hmota, sušené odtučněné mléko, máselný tuk, emulgátor:sojové lecitiny, aroma), cukr, rostlinný olej, pšeničná mouka, lískové oříšky 10,8%, odtučněné sušené mléko, sušené plnotučné mléko, čokoláda (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, emulgátor: lecitiny sojové, kypřící látky E500ii, E503i, jedlá sůl, aroma. Sušina mléčná 19,5% z celkové hmotnosti.

 

Ochucené mléko Kravík:

Složení: mléko, cukr, glukózový sirup, hroznový cukr, banánové aroma, kyselina citronová, stabilizátor E407, konzervant E 202, barvivo: beta karoten.

 

Oblíbené nápoje na tom také nejsou nejlépe: Coca Cola obsahuje 27g cukru, Kofola 20g a Pepsi 28,5g na 250ml nápoje. Dětský Jupík obsahuje na 100ml nápoje 10,5g, ale abychom mluvili ve stejných poměrech je to je na 250ml 26,25g cukru.

 

Jen pro srovnání. Rovná kávová lžička může mít na sobě 6g cukru. V průměru to je do 250ml pití minimálně 4 a půl lžičky cukru. Dali byste dítěti do hrnku čaje 4 lžičky cukru? 

Jak jsem psala výše, obezitu lze léčit. Musí se ovšem zapojit i okolí obézního pacienta.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Měla babka 4 jabka

Měla babka čtyři jabka

a dědoušek jen dvě.

Dej mi, babko, jedno jabko,

budeme mít stejně.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi