Dnes slaví: Liliana Zítra: Dorota

Většina z nás to zná. Zvýšená únava, svědění rtu, nepříjemné puchýřky, bolest, strup, zacelení a za chvilku zase od začátku. Toto nejsou jediné příznaky oparů a mnohdy si jich ani nevšimneme. Opar můžete dostat z "leknutí", ze stresu nebo jako následek oslabené imununity. Pojďme si teď o oparech něco více říct.

 

Pro začátek je důležité si vysvětlit titulek článku. Proč zrovna "věčný přítel"? Protože viru Herpes se nelze zbavit úplně. Přežívá v nervových gangliích, nejčastěji podél páteře, a na povrch se šíří po nervových drahách při oslabení organismu.  Může to být nachlazení, stres, leknutí, hormonální změny, menstruace, slunce, chlad. Bohužel, spouštěčů je hodně a ne vždy lze vysledovat ten hlavní.

Příznaky se mohou, ale nemusí objevit.

Stejně jako je mnoho spouštěčů je i mnoho příznaků před výsevem oparu. 

- únava

- zimnice

- horečka

- bolest zádových svalů podél páteře

- svědění místa výsevu

- bolest místa výsevu a okolí

- zarudnutí

- afty

 

U dětí se pak opary projevují:

- horečka

- únava

- náladovost

- afty - u dětí se často opary neprojeví jako klasické opary, ale ve formě bolestivých aftů

- koutky

 

Je cca 8 druhů herpes viru působícího na člověka. Nejčastější jsou:

HSV 1 - Herpes simplex - opar rtu - může se vyskytovat i jinde než na rtech, ale většinou je to v oblasti obličeje.

HSV 2 - Herpes genitalis - genitální opar

VZV - Varicella zoster virus - virus planých neštovic a pásového oparu

Roseolovirus - šestá nemoc, vyskytuje se u dětí

 

U některých lidí se opar objeví jednou a další výsev se již neopakuje, u  jiných se vyskytuje v opakovaných cyklech. Vždy je dobré podpořit imunitu. Nárazově zvýšit dávky vitamínu C a B.

Dlouhodobě pak užívat například:

B-Komplex - dělají i B-komplex Forte

Glukavin - pivovarské kvasnice, hlíva ústřičná, echinacea, vitamíny, minerály, stopové prvky.

Echiancea

Údajně dle čínské medicíny se opary rtu vyskytují na dráze střev a jater. Proto je možné pít detoxikační čaj. Osobně mám dobré zkušenosti s detoxikačním čajem od Lerosu, obsahuje i Vilcarcoru, která je i vědecky uznávána za velmi prospěšnou pro lidský organizmus.

Při výsevu je pak možné použít mastičky, které zakoupíte v lékárně. Někdo používá obyčejnou zubní pastu na vysušení. Lze použít i náplasti na opary, které jsou vhodné zejména při styky s malými dětmi, kde působí jako bariéra mezi nakaženým a okolím.

Pokus se výsev oparu opakuje dlouhodobě, či je ve velkém množství s komplikacemi, je vždy vhodné vyhledat lékaře, který může předepsat Aciklovir v tabletách k vnitřnímu užívání. Oslabí vir, u mnohých dlouhodobě pomůže potlačit výsev oparů i s příznaky.

Ať už se jedná o opar rtu, opar genitální, či pásový vždy je nutná zvýšená hygiena. Je nutné dbát o to, aby se opar nedostal do očí velmi snadno se vytvoří na víčku a na spojivkách. Bohužel to může vyústit až k zánětu rohovky. Proto při podezření oparu v okolí oka, vždy navštivte oční ambulanci. Kde vám oko zkontrolují a předepíší antibiotika a nějakou mast s Aciklovirem. Nejčastěji Zovirax do očí.

Opar na rtu

Opar rtu se může přenést ze špatně umyté skleničky v restauraci, z líbání, i z obyčejné pusy na tvář.  Proto je na místě se tohoto vyvarovat v době, kdy je opar ve stádiu puchýřku a zasychání.

Genitální opar

Opar genitální je nebezpečný pro své netypické umístění. Je velmi bolestivý a jeho léčbu je nutno konzultovat vždy s lékařem. Je přenosný pohlavním stykem.

Pásový opar

Pásový opar se vyskytuje v pásech ve větším množství, přes záda, hrudník, břicho. Vždy jde po nervových drahách. Je to velmi bolestivé, svědivé a unavující druh. Jeho léčba trvá cca měsíc a je nutné dbát o zvýšenou hygienu. Tento opar se vytváří z viru planých neštovic, po jejich prodělání se dále vir drží v těle a při pásovém oparu dochází k jeho reaktivaci.

Opary mohou mít i řadu komplikací od jizev, zánětů, mozkových zánětů apod. Proto při každé pochybnosti o správním průběhu onemocnění vyhledejte raději lékaře. Raději 10x zbytečně, než jednou pozdě. Zdraví má každý jen jedno.

Další články z kategorie

Říkanky

Uspávací

Spi, panenko,

zavři očka,

podívej se,

spinká kočka,

spinká vláček,

spinká míček,

spinká celý pokojíček.

Sluníčko šlo taky spát,

bude se mu o nás zdát.

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi