Dnes slaví: Olga Zítra: Bořek

Jako u všeho má každé dítě i v tomto své tempo. Řeč je důležitá a v podstatě se vyvíjí od narození. Je to nejstarší komunikační prostředek lidstva ať už je v podobě řevu, breku, znakování, mluvení.

Dítě by mělo od narození trénovat hlásek, brečet, vykládat si, postupně si hrát s pusinkou a tím měnit zvuk a hlasitost. Postupně dojde do fáze kdy začne říkat slabiky. U nás to byla hra na samopal... TATATATATATA prakticky na všechno asi půl roku. Pak bylo NE, TATA a pak dlouho nic.

 

Všechny děti  kolem už mluvily a jen mí kluci vydávali skřeky a řvali, když něco chtěli. Že to není v pořádku, jsme věděli a chtěli to řešit už ve  letech, kdy nám bylo opět sděleno, že s nima nikdo nic dělat nebude do  3 let. Nevím proč jsou lékaři tak fixovaní zrovna na 3 roky.  Nicméně jsme si počkali a 3 rok jsme završili slovní zásobou asi 60 slov z nichž aktivně používali stěží půlku. Diagnoza  v tomto směru zněla vývojová expresivní dysfázie. Kluci velmi dobře všemu rozumí, leč si nezapamatují správný vzorec slova. Takže nejen, že jim dělá potíž se jakékoli slovo naučit,, tak v 90% to slovo ještě zkomolí.

Malá ukázka z našeho slovníčku:

Eťa -Peťa

Anto - Franto

etavlo - letadlo

tom - strom

oké - mokré

orké - horké

papán - banán

ogut - jogurt

míko - mlíko

Takových výrazů mají  kluci plno. Občas je docela problém rozlišit co co znamená. O větách si můžeme nechat zdát. Krom "Chci to", "Dej mi", "Kde si", z nich žádnou větu nevypáčím ani heverem. Nicméně pokroky dělají. Každý den s nimi doma cvičíme, každý den s nima mluvíme, popisujeme každou blbost která se kde objeví. V podstatě v jejich 3 letech jsou na úrovni dětí co jsou ve fázi opakování slov po rodičích. Ono se to časem zlepší a jednou přijde den kdy mi bez skřeků a vztekání řeknou co by chtěli.

Proč to vlastně píši? Asi proto, že jsem 3 roky poslouchala "No jo jsou to kluci, mají ještě čas" nebo "Jsou to dvojčata, ty jsou opožděnější"... Možná to píšu proto, že si vyčítám, že jsem měla dát na instinkt a ne na všeříkající větu "až od 3 let" . Při tom už při vyšetření u psychologa i na neurologii nám bylo sděleno, že se s nimi mohlo začít pracovat již před rokem. Takže pokud se Vám cokoli nezdá a máte z toho "divný" pocit, že to má být jinak, dejte na něj a řešte to. Nenechte se odbýt.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Kde je myška?

Kde je myška, tam je kočka,

běží kočka, běží myš.

Myslíš si, že myška počká,

až ji, kočko, sníš?

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi