Dnes slaví: Igor Zítra: Olivie a Oliver

Nevím jak u vás, ale u mě vím o tom, že se migréna chystá i 3 dny předem. Ne vždy, ale dost často. Za ta léta, co migrénou trpím, jsem si vypěstovala docela slušná pravidla, jak jí předcházet, nebo ji zmírnit, natolik, abych netrpěla jako zvíře.

Podíváme se na moje pravidla a třeba si v nich najdete to svoje.


1. Najít a zbavit se spouštěčů migrény

Hlavní spouštěč jsou u mě světla, odlesky, odrazy, blikání. Taková silnice po dešti, když na ni zasvítí slunce, nebo blesk od fotoaparátu. Což je paradox, protože sama fotím, díky tomu vím, že mi vadí i odlesky v hledáčku mé zrcadlovky. Tomuto spouštěči jde hodně předejít zatmavovacími skly na brýlích, čepicemi stylu bekovka, nebo klobouky. Brýle nosím druhým rokem a výrazně mi to pomohlo. Bez čepice nebo klobouku nevyrazím z domu. Již to beru jako doplněk. Spouštěče nejsou jen o světle, mohou to být hormony, zvuky, vůně, jídlo. Mám vypozorovaná jídla, která mi migrénu spustí spolehlivě. Některé druhy pečiva, kombinace kávy a džusu, nadměrná konzumace čokolády, některé směsi koření. Za ty roky, mám vypěstovaný nějaký smysl, kdy když jím nové jídlo, poznám, že mi z něj bude zle. Když vím, co to spouští, vím, čím si můžu částečně ulevit.

2. Snížit smyslové přetížení u migrény

Nevím, jak to mají jiní migrenici. Vím, jak to máme v rodině. Moje máma trpí na bolesti hlavy a nevolnosti, můj bratr také. Já mám těžší formu migrén, kdy již pár dní předem, cítím vůně i zápachy zesíleně, slyším zesíleně zvuky, vadí mi světlo. Těsně před samotným nástupem migrény mám tzv. Auru, kdy mi brní obličej, jazyk, špatně se mi mluví, vidím rozmazaně (někdy je to jako pohled do kaleidoskopu, jindy mám černý tunel v zorném poli), občas mi i brní ruce nebo noha. Vždy na polovině těla, která odpovídá polovině zasažené hlavy při migréně. Smyslové přetížení, kdy mi vadí pachy, světlo, zvuky a chutě mám i pár dní po migréně. Proto se jim snažím předcházet. Nosím zatmavovací brýle, nejím výrazně kořeněná jídla, zdržuji se tam, kde nejsou blikající světla, snížím jas na všech spotřebičích
apod.

Tygří mast3. Při záchvatu migrény

Uklidím se co nejdřív do ticha, tmy. Aktuálně máme venkovní rolety a můžu je doporučit všem migrenikům, je to velká úleva. Pokud nejsou rolety, tak zatáhnout žaluzie, závěsy, dát si cokoli přes oči, co přistíní světlo. Někdo si stahuje hlavu ručníkem, někdo si dává mokré obklady. Osobně nemám náladu na to držet vždy stejný postup. Někdy mi ten tlak vadí, jindy mi ulevuje. Snažím se léky při migréně neužívat. Zpravidla to u mě spouští zvracení. Mám žaludeční čaj od firmy Grešík, který mi pomáhá při nevolnostech. Ráda používám tzv. Tygří mast. Používala ji moje babička i maminka a já plně chápu proč. Je to bylinná větrová mast, která uleví od bolesti, příjemně voní a uklidňuje. Dělají se dva druhy bílá, ta je hodně mentolová a ne každý má rád ten pocit „tekoucího“ eukalyptu po obličeji, když se rozvine. Oranžová tygří mast mi silně připomíná vůní nějaký bylinný likér s trochou mentolu. Stačí jí troška, dá se koupit v lékárně, ale i v asijských obchodech. Zkusit usnout a zaspat to, je asi nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Osobně si zatáhnu všechno, co jde, dám si špunty do uší (mám děti, které neberou moc ohled) a spím cca 3 hodiny, potom je to o dost lepší.

4. Zvracení při migréně pomáhá 

Tohle je trochu zvrácené, nicméně důležité. Pokud vás chytne migréna tak, že se vám chce zvracet, pusťte to ven. Při procesu zvracení si protáhnete krční svaly úplně jiným způsobem, než byste to dokázali normálně. Úleva je u mě do 30 minut. Nepřestane to bolet úplně, ale to nejhorší je lepší. Vzhledem k smyslovému přetížení, doporučuji, před samotným aktem dát pryč všechny voňky z wc. Potom raději nic pár hodin nejezte.

5. Jídlo a pití během záchvatu migrény

Kupte si neochucenou minerálku s vysokým obsahem magnezia. Můžete si udělat čaj na nevolnost. Pijte po trochách. Do jídla nebudete mít chuť, pravděpodobně pár hodin. Pokud se vám začne dělat líp od žaludku, dejte si jen něco lehkého. Já už mám svůj vyprošťovák v podobě polévky. Zelenina, je nejsnáze stravitelná, ovesné vločky, voda a sůl. Po migréně vždy více solím, pomáhá mi to. Zeleninu, je jedno, zda čerstvou nebo mrazenou, dám do kastrůlku s trochou másla, orestuji do rozmrazení, zaleju vodou, osolím, nechám povařit do změknutí a přidám ovesné vločky, které uklidňují žaludek. S vločkami opatrně, ať z toho nemáte spíše ovesnou kaši, než polévku. Při migrénách jsem prakticky bez chuti. Necítím skoro koření, necítím sladké, jediné co cítím je slané, ale toto může mít každý individuální a na každého zabírá něco jiného.

6. Je nutné znát míru a vědět kdy k lékaři

I migréna má své meze a nemusíte ji za každou cenu vydržet doma. Před časem jsem měla migrénu celý týden, skončila jsem na pohotovosti na kapačkách, protože mé příznaky aury, které mám, se rapidně zhoršovaly a vracely se i několikrát za den. Pokud jste auru u sebe nikdy před tím nepozorovali, navštivte lékaře k vyloučení mozkové příhody. Pokud se vám aura opakovaně vrací v krátkých intervalech během migrény, bolest neustává ani pár dnech a léky nezabírají, navštivte lékaře! Pokud si nejste jisti tím, zda se jedná o migrénu, nebo mrtvici, navštivte lékaře! Základní test na mrtvičku zná asi každý a základem migrenika, je umět si ho provést. Lidi s migrénou jsou, dle některých studií, náchylnější k mozkovým příhodám. Jste schopni v leže předpažit a držet obě ruce stejně vysoko? Sáhnete si špičkou prstu na špičku nosu, aniž byste si vypíchli oko? (toto se dělá s oběma rukama) Řekněte si jazykolam Třistatřiatřicet…. Můžete si olíznout horní ret, smějete se na sebe rovnoměrně? Pokud ano, můžete se uklidnit, ale přesto se hlídejte a v případě pochyb alou k lékaři. Raději desetkrát zbytečně než jednou vůbec.

7. Někdo to musí vědět

Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že migréna nemusí být jen bolest hlavy. Proto je vhodné, když o tom ví alespoň někdo z okolí a v případě nouze zasáhne. Nepřeceňujte se a nepodceňujte situaci. Vím, že je to občas těžké, říct v práci, že je vám tak zle, až se vám z mluvení chce zvracet, ale to už je ten moment, kdy máte být doma v posteli.

8. Stres vám nepomůže

Jedna kolegyně v práci mi řekla, že migréna přichází po stresu. Není to u mě 100% pravidlo, ale jo, tak ve 20% tomu tak opravdu je. Takže méně se stresovat, je základ. Opravdu vás věci musí drtit tak, že je vám z nich zle?

9. Prevence migrény

Neovlivním všechno, ale ovlivním vše, co můžu. Pracovní místo jsem si pravila tak, aby mi do monitoru nesvítilo slunce, ani se nic nelesklo, když bude vycházet nebo zapadat. Doma máme žaluzie, v části bytu, kde spíme, jsou venkovní rolety. Zatmavovací sklad v brýlích jsem již zmiňovala. Někdo může namítnout cenu, ale dají se pořídit i levně v akcích. Já je mám asi za 3000 (obě skla i obroučky) z DR.OPTIK, kde měli akci před létem na končící řadu skel. Vzala jsem si tehdy dvoje. Zpět k prevenci. Sledujte svou stravu. Co jíte, jak často jíte? Mám vypozorované, že když nejím minimálně 3x denně, odrazí se to již po pár dnech. Jsem máma 3 dětí, vím, že kolikrát je půlnoc a já zjistím, že jsem od oběda nic nejedla. Hodně pít minerálky. Najděte si čaj, minerálku, džus, cokoli co vás donutí více pít. Osobně jsem si oblíbila zelené čaje. Mám zelené čaje s ovocem, nebo si vezmu čistě zelený čaj, přikrájím zázvor, přihodím hřebíček a mám skvělý čaj, kterého mám celou konvičku a tu musím vypít za pracovní dobu. Nesjíždějte seriály na počítači v celých sériích. Mám, co říkat. Dělám to s oblibou a pak je mi zle. Rozdělte si tyhle radovánky a do několika dní. Neberte antikoncepci. Jednak je to proti indikace ve většině letáků a druhak antikoncepce většinou migrenické stavy zhorší. Věcí, které dělám je daleko více a asi si na všechny nevzpomenu. Třeba potom napíši nějakou aktualizaci.

10. Migréně zdar

Migréna nemusí být nutně ZLO. Berte ji jako kamarádku, kterou si musíte předcházet. Berte to tak, že vás tělo donutilo zatáhnout za brzdu a dalo vám možnost se nadechnout. Ovšem nesmí toho brzdění být moc, to už je potom na neurologa a léky. S migrénou žiji již 20 let, určitě nevím vše. Co pomáhá mě, nemusí nutně pomáhat druhým. Pokud máte nějaké své osvědčené rady, tipy, nebo návody, můžete je napsat do komentářů nebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a rádi je zveřejníme.

 


 V souvislosti s tímto článkem nás oslovili s prosbou o podporu Svépomocné skupiny pro osoby s migrénou. Tuto iniciativu podpořím velmi ráda. Více informací: Pozvánka na Svépomocnou skupinu pro osoby s migrénou

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Měla babka 4 jabka

Měla babka čtyři jabka

a dědoušek jen dvě.

Dej mi, babko, jedno jabko,

budeme mít stejně.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi