Dnes slaví: Miluše Zítra: Dominik

Ať už jste na mateřské (event. rodičovské) dovolené, nebo vychováváte odrostlejší děti, stává se Vám, že se najednou peníze rozkutálí a vy ani nevíte kam? Abyste se nedostali do smyčky půjček, splácení a opět půjček, stačí dodržovat základní pravidla zdravých rodinných financí.

Výdaje, které během měsíce uskutečníte, si představte seřazené v trojúhelníku. Ty nejdůležitější pro chod rodiny obecně se nacházejí na základně. Čím odpustitelnější výdaj, tím výše se v tomto trojúhelníku nachází. Které jsou ale opravdu ty důležité a nepostradatelné výdaje? K nim řadíme platby týkající se našeho bydlení – ať už je to nájemné, splátky hypotéky, či inkaso. Tyto výdaje jsou pro naši existenci velice důležité a měli bychom je platit vždy i při nepředvídatelných událostech. Jde nám přeci o střechu nad hlavou… Můžeme sem zařadit i platby související s pojistkami, které se bydlení přímo týkají – pojištění nemovitosti, domácnosti i pojištění odpovědnosti za škodu (když vytopíte sousedy apod.) Drobná rada: Důkladně si projděte veškeré pojistné smlouvy neživotního pojištění, které máte uzavřeny. Jsou aktuální? Nezměnilo se něco? Při aktualizaci smluv můžete dosáhnout snížení plateb a získat i výhodnější podmínky.

Nad základnou trojúhelníku je pak místo pro zajištění budoucích příjmů. Co si pod tím představit? Jistě mají všichni členové vaší domácnosti uzavřenu nějakou životní pojistnou smlouvu. Ale zajímali jste se o to, jak konkrétně jsou kryta rizika u jednotlivých členů a jaké pojistné plnění získáte v případě nešťastné události? Tyto skutečnosti ale neposuzujte samostatně u jednotlivých členů rodiny, ale hromadně za rodinu jako celek. Jistě máte tendence uzavřít nejlepší pojistnou smlouvu pro svoje dítě, ale ono vám příjmy do rodiny nepřináší… Kdo v rodině zajišťuje nejvyšší podíl příjmů? Co když onemocní a několik měsíců nebude schopen tyto příjmy zajišťovat? Není nutné platit všem členům rodiny drahé pojistky, ale vyplatí se to pouze u toho, kdo vám z největší části zajišťuje schopnost hradit vaše závazky. Ostatním postačí základní pojištění.

Třetí stupněm trojúhelníku je spoření. V dnešní době je velice obtížné se k tomuto stupni vůbec dostat. Nemusíte však spořit horentní měsíční sumy, dobré je si odkládat alespoň drobnou částku. Teorie říká, že okamžitě k dispozici by bylo vhodné mít dvoj až trojnásobek celkových měsíčních výdajů. Tato suma slouží na hrazení případných nenadálých plateb – rozbije se vám pračka, porouchá auto, onemocní pes apod. Veškeré další peníze je pak vhodné ukládat na spořicí účet, stavební spoření, termínovaný účet, či využít další možnost spoření.

Věřím, že když se nad svými výdaji zamyslíte a budete je pečlivě řídit, nezamotáte se do půjčkových nástrah především nebankovních institucí a zvládnete své finance řídit bez zbytečných drahých půjček.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Zajíc a medovina

Zajíc tlapkou bříško hladí, se včelami kamarádí. Dostal od nich medovinu, utíkal s ní na mýtinu. Kdo měl žízeň, tomu dal. Sám se napil, hned se smál – che, che, che. Nožky do tance se daly, před zajícem utíkaly. Volá: "Nožky, stůjte chvíli!" Kdepak, jen se zatočily! Po mýtině běží lehce, zůstat v klidu se jim nechce. Hop, žabáku skvrnitý, kdo skočí výš? Já či ty? Není to těch nožek vina, může za to medovina. 

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi