Dnes slaví: Nela Zítra: Blažej

Během I. trimestru trápí novopečené maminky lecjaké neduhy spojené s jejich stavem – ranní nevolnosti, zvracení, pálení žáhy nebo citlivost ňader. Do kolonky těhotenských nevolností některé z nich řadí i nadměrnou tvorbu slin, tzv. ptyalismus.

 O co se vlastně jedná? Co tuto obtíž způsobuje? A dá se nějak léčit? To vše si v tomto článku povíme.

Není se za co stydět!

V první řadě je velmi důležité uvědomit si, že ptyalismus není důvodem k ostýchavosti. Je vhodné řešit ho s gynekologem, stejně jako jiné těhotenské obtíže. Každé změně věnujte pozornost a nestyďte se pořádat o radu.

Proč vlastně slintám?

S odpovědí na tuto otázku si odborníci prozatím rady nevědí, neexistují proto žádná doporučení, jak se ptyalismu vyvarovat. Podle některých lékařů mohou být jednou z příčin problémy psychického rázu - jedinou možnou pomocí je tak konzultace s odborníkem na slovo vzatým.

Zejména pokud pracujete ve veřejném sektoru, může vám být ptyalismus opravdu na obtíž. V prvních trimestrech na vás těhotenství totiž vidět není – na rozdíl od slintání. Psychoterapeut vám pomůže předejít depresím a jiným komplikacím.

Může ptyalismus ohrozit mě nebo mé dítě?

Pokud má onemocnění lehký průběh, nemělo by být ohroženo zdraví ženy ani jejího plodu. V extrémních případech však může dojít k dehydrataci a následné hospitalizaci.

Jak se sliněním bojovat?

Jelikož nikdo neví, co ptyalismus způsobuje, neexistuje bohužel žádná tabletka, která by jej zastavila. To však neznamená, že nejsou žádné způsoby, jak s obtíží bojovat.

Mnoho nastávajících maminek mírní své příznaky cucáním tvrdých bonbonů, které je slin zbaví takříkajíc přirozenou cestou. Další možností jsou adstringentní zubní pasty, které se běžně užívají při paradontóze a zánětech dásní. Pokud se chcete vyhnout chemii i sladkému, doporučuje se vyplachování úst bylinnými výluhy z máty nebo heřmánku.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Hrách

Ach, ach, ach, spálila jsem hrách.

Polívka mě vykypěla,

co jsem smutná vytrpěla!

Ach, ach, ach, spálila jsem hrách.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi