Dnes slaví: Radoslav Zítra: Stanislav

Během I. trimestru trápí novopečené maminky lecjaké neduhy spojené s jejich stavem – ranní nevolnosti, zvracení, pálení žáhy nebo citlivost ňader. Do kolonky těhotenských nevolností některé z nich řadí i nadměrnou tvorbu slin, tzv. ptyalismus.

 O co se vlastně jedná? Co tuto obtíž způsobuje? A dá se nějak léčit? To vše si v tomto článku povíme.

Není se za co stydět!

V první řadě je velmi důležité uvědomit si, že ptyalismus není důvodem k ostýchavosti. Je vhodné řešit ho s gynekologem, stejně jako jiné těhotenské obtíže. Každé změně věnujte pozornost a nestyďte se pořádat o radu.

Proč vlastně slintám?

S odpovědí na tuto otázku si odborníci prozatím rady nevědí, neexistují proto žádná doporučení, jak se ptyalismu vyvarovat. Podle některých lékařů mohou být jednou z příčin problémy psychického rázu - jedinou možnou pomocí je tak konzultace s odborníkem na slovo vzatým.

Zejména pokud pracujete ve veřejném sektoru, může vám být ptyalismus opravdu na obtíž. V prvních trimestrech na vás těhotenství totiž vidět není – na rozdíl od slintání. Psychoterapeut vám pomůže předejít depresím a jiným komplikacím.

Může ptyalismus ohrozit mě nebo mé dítě?

Pokud má onemocnění lehký průběh, nemělo by být ohroženo zdraví ženy ani jejího plodu. V extrémních případech však může dojít k dehydrataci a následné hospitalizaci.

Jak se sliněním bojovat?

Jelikož nikdo neví, co ptyalismus způsobuje, neexistuje bohužel žádná tabletka, která by jej zastavila. To však neznamená, že nejsou žádné způsoby, jak s obtíží bojovat.

Mnoho nastávajících maminek mírní své příznaky cucáním tvrdých bonbonů, které je slin zbaví takříkajíc přirozenou cestou. Další možností jsou adstringentní zubní pasty, které se běžně užívají při paradontóze a zánětech dásní. Pokud se chcete vyhnout chemii i sladkému, doporučuje se vyplachování úst bylinnými výluhy z máty nebo heřmánku.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

MÁME DOMA KOHOUTA

MÁME DOMA KOHOUTA,

TEN NÁM SERE DO KOUTA.

JÁ MU ŘÍKÁM:  TY VOLE,

BĚŽ SE VYSRAT NA POLE!

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi