Dnes slaví: Alexandr Zítra: Lumír

Mohlo by se zdát, že moderní doba je velmi vstřícná k dětskému vývoji a radosti. Regály hračkářství i obchodních domů jsou doslova přeplněné nejrůznějšími druhy pestrobarevných hraček pro děti jakéhokoliv věku. Takový pohled většinu maminek zahřeje u srdce, zvláště při prvním dítěti, kdy mají pocit, že mu mohou dopřát cokoliv a udělat ho tak šťastným. Ne všechny hračky jsou však vhodné ani užitečné. Tento široký výběr nám tedy do cesty postavil nový problém – výběr takové hračky, která dítě neohrozí ani na něj nebude mít žádný jiný negativní vliv.

Děti touží po hračkách z reklam

Mnohé maminky již prošly obdobím, kdy jejich děti toužily po všem, co viděly ve výloze nebo na pultech obchodů s hračkami. Každá z nich je pro ně totiž impulsem k podněcování fantazie a dalších mozkových aktivit. Moderní dětské hračky jsou barevné, často i vydávají různé zvuky nebo svítí a blikají barevnými světly. Zdá se, že výrobci hraček zaujali postoj – čím více, tím lépe. Pak ale přijedete na návštěvu k prarodičům nebo jiným příbuzným, kteří žijí na vesnici, a pozorujete, jak si vaše dítko stejně šťastně hraje s polínky v kůlně a jeho fantazie je přitom rozvíjena mnohonásobně více. Polínka přitom nepotřebují baterie, ani nesvítí, nehrají, neblikají, tak co na nich ty naše děti vidí, že jsou ochotné dokonce odložit i nejnovější auto na ovládání nebo mluvící panenku, která se počůrává?

Hračky jsou neodlučitelnou součástí vývoje našich dětí

Ony je zkrátka potřebují k tomu, aby se dokázaly rozvíjet. Rozhodně ale nemusí být takovou hračkou nejdražší multifunkční didaktická pomůcka, která se v obchodě nachází. Velmi často to opravdu mohou být naprosto obyčejné věci, které možná už doma máte. Vaše dítě totiž za vhodnou hračku považuje cokoliv, zvláště v prvních letech života. 

Vhodné hračky se rozdělují podle věku dítěte.

Stejně tak by se ovšem mělo přihlížet i na jeho schopnosti:

Do 6 měsíců: takto malé dítě nepotřebuje téměř nic. Vydovádí se dostatečně s vlastním palečkem nebo chrastítkem, které je pověšené nad postýlkou. Právě v tomto věku ovšem dochází k největšímu zahrnování dítěte různými hračkami z obchodů. Nezapomeňte na pravidlo, že „hodně“ často neznamená nic. Vyzkoušejte například obyčejného panáčka vytvořeného z kapesníku, kterému místo hlavy uděláte v rohu uzel. Děti tento prastarý kýč milují, a to nejen v takto nízkém věku.

Do 2 let: v tomto věku je pro dítě vše velkým dobrodružstvím. Také je již mnohem více pohyblivé a může proto zkoumat jednotlivé skříňky a zásuvky ve vašem bytě. Na to ovšem pozor. V tomto období je pro dítě takové zkoumání také nebezpečné. Nebraňte mu v průzkumu, ale pečlivě také hlídejte, co během něj našlo. Pro tento věk jsou nepostradatelné kostky různých tvarů a třeba i barev. Klasické dřevěné kostičky znamenají pro vaše dítě hodiny zábavy. Právě při nich se nejvíce rozvíjí fantazie.

Do 7 let: tento věk je pro děti obdobím napodobování. Protloukly se již průzkumem celého domu, dokázaly vytvořit úžasné stavby a zřejmě se již také zbavily strachu z bubáků, kteří na ně číhají v pokoji. Brzy pro ně nastane období povinností, které je velmi podobné pracovnímu procesu, se kterým se každý den potýkají dospělí. Dopřejme jim proto možnost poznat náš svět ještě o něco dříve. Velmi své děti zaujmete dětským nářadím, nádobím i úklidovými pomůckami. Zřejmě je to poslední období, kdy se budou děti z úklidu a dalších prací radovat a nebudou vám odmlouvat. Samozřejmě ale také nesmí chybět ani pastelky a papíry, které dál rozvíjejí dětskou fantazii, která je jedinečnou vlastností, kterou postupně budou během dospívání ztrácet. 

Ať máme při výběru hraček jakékoliv úmysly, velmi často na nás útočí vyčítavé pohledy našich dětí, které jsou schopné upustit kvůli bakelitovým výtvorům na baterie i nějakou tu slzičku. Je velmi těžké této strategii odolat, ale pokud se nám to podaří, většinou si děti na tu samou věc po pár minutách již nevzpomenou. Naše předsevzetí nám mohou velmi výrazně pošlapat také prarodiče dětí, kteří jsou z moderních hraček stejně u vytržení jako ony. Ať tak či tak, dětský pokoj se bez hraček prostě neobejde. Mějte ovšem na paměti, že příliš velké množství různých hraček vaše děti spíše poškozuje, než by je dělalo šťastnými. Možná se v budoucnu vrátí na pulty obchodů staré poctivé hračky, které sice nezářily barvami a nepotřebovaly baterie, ale i tak nás věrně provázely celé dětství.

 

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Éro letí

Éro letí,nemá děti.

My jich máme jako smetí.

My je máme, neprodáme,

radši si je vychováme..

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi