Dnes slaví: Olga Zítra: Bořek

,,Já do té školy nejdu. Nesnáším školu!" vzteká se vaše dítě každé ráno, sotva ho donutíte se nasnídat. I tohle je příklad každodenního chování až 45% dětí, které si školní povinnosti stále neosvojily. Boj se školní docházkou se ale může stát závažným psychickým problémem. Proto je potřeba řešit ho co nejdříve.

Pokud vidíte svého syna, který se odmítá do školy vypravit, vyvolává to silné emoce i ve vás, jako rodičích. Velká většina rodičů vodí děti do školy takřka násilím - bez pořádné ranní hygieny, snídaně a rozloučení. Pospíchají totiž do práce a vědí, že porušení školní docházky znamená výhružky sociálních úřadů.

Proč děti nechtějí chodit do školy?

Je potřeba poznat přesný důvod toho, proč dítě odmítá chodit do školy. U prvňáčků je to zřejmé. Přerušení kontaktu se školkou, kdy jejich hlavním bodem programu bylo hraní. Nyní se dítě v první třídě musí učit soustředit, poslouchat a nevyrušovat. Ztrácí také svou bezstarostnost a čekají ho povinnosti. Někteří prvňáčci také ve třídě nemusejí mít své kamarády ze školky, to znamená, že nikoho z dalších dětí neznají a cítí se osaměle. Dalšímí důvody mohou být:

  • dítě je obětí šikany
  • dítě má problém uznávat autority a odmítá poslouchat
  • dítě je asociální a trpí vadou řeči
  • dítě žije v horších sociálních poměrech a stydí se

Pokud vy, jako rodič, máte podezření, že je psychický problém vašeho dítěte hlubší, je nutné navštívit dětského psychologa. Ten u dítěte může určit diagnózu, na kterou byste jindy nepřišli, jako např. deprese z odloučení, panickou úzkost nebo frustraci. Pokaždé když dítě vyzvednete ze školy, obejměte ho a dejte mu najevo svou lásku. Chtějte vědět, jaký byl přesně jeho den a s jakými dětmi si nejvíce rozumí. To vám pomůže pochopit některé části této složité mozaiky.

Jak dítěti pomoci zvládnout povinnosti

Vždy se snažte zůstat v klidu a s dítětem řeště jakékoliv problémy s rozvahou. Nekřičte po něm, když vám něco nebude chtít říct a naopak - vysvětlete mu, že vy, jako jeho matka/otec, mu můžete se vším pomoci. Zeptejte se taky sebe - kdo je zodpovědný za výchovu? Má vaše dítě vše potřebuje? Jakou má povahu? Dokáže vycházet s ostatními dětmi? Už ve školce se dá dobře poznat, jak dítě zapadá v kolektivu ostatních. Prvním důležitým krokem jak dostat dítěti dobré povědomí o škole, je přijít na jádro problému. Požádejte o schůzku s učitelkou a proberte s ní vážnost situace. Učitelka vám dokáže přesně povědět, s kým si vaše dítě rozumí a s kým ne, jak se ve vyučování chová a pro vás to bude důležitý krok k rozuzlení problému. Spolupracujte nejen s třídním učitelem, ale také s dětským psychologem, který je velmi často přítomem téměř na každé škole. Řekněte o problému i ostatním v rodině, abyste měli možnost zjistit všechny detaily. Dítě se totiž nemusí zpovídat jen vám, ale například i dalšímu z rodičů nebo prarodičů.

  • buďte trpěliví a na dítě netlačte, zkuste mu vysvětlit všechny dobré stránky školy, např. že když bude chodit do školy rád, může se pak stát doktorem, který bude uzdravovat lidi nebo že ho přihlásíte do jeho vysněného kroužku
  • o víkendu se o škole nebavte a nechte dítě věnovat se jeho zálibám, jen se např. mezi řečí zmiňte, že by někdy mohl domů pozvat spolužáka ze školy

Snažte se zůstat pozitivní a dítě motivujte. Dělejte s ním úkoly zábavnou formou, odměňujte ho za dobré výsledky a dávejte mu také prostor pro volný čas. V neposlední řadě je důležité dítěti sdělit, že pokud dostane ve škole špatnou známku, není to konec světa. I pětka se dá opravit a není potřeba se kvůli tomu trápit.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Leze, leze po železe

Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi