Dnes slaví: Julie Zítra: Dana

hruškaV minulých dílech jsme si říkali jak a kdy zavádět příkrmy a co se má nebo nemá dělat. Dnes se podíváme na příklady porcí vhodných k určitému věku dítěte.

Přibližná velikost a počet porcí jednotlivých skupin potravin uvedených v pyramidě:

 

  • Je možné dát občas i játra (nejlépe z mladých zvířat, ideálně z bio chovů), ale velmi zřídka, max. 1x za 14 dní.
  • Velmi opatrně je potřeba zacházet s houbami, pro dítě nejsou příliš přínosné, jsou obtížně stravitelné, čerstvé houby se rychle kazí, rychle se v nich tvoří jedovaté látky, děti navíc reagují mnohem horšími reakcemi na tyto jedy. Houby tedy musí být vždy čerstvé. Žampiony je možné podávat zhruba okolo 3. roku věku, ostatní houby ještě později a velmi zřídka, max. 1x za 1-2 měsíce.
  • Je opravdu velmi důležité dítě do jídla nenutit násilím, ale také nenabízet místo jídla sladkosti nebo dávat jen oblíbená jídla – „hlavně aby dítě něco snědlo“. Vaše snaha může být naopak zcela kontraproduktivní a dostanete se do situace, kdy se budete dítěte měsíce a měsíce doprošovat a uplácet ho k jídlu sladkostmi či se dítě bude stravovat pouze tím, co si vynutí a co mu chutná. Nabídněte dítěti 5-6x denně připravený pokrm (ne stále ten jeden, když ho ráno nesní, tak ho již nemusíte znova nabízet) a pokud ho dítě odmítne, tak ho po 30 minutách zase ukliďte. Vydržte – když dítě zjistí, že ho opravdu do ničeho netlačíte, jen nabízíte, tak si nakonec jídlo vezme a bude jíst (i když to někdy může trvat i několik dní). Vypadá to jako drsná metoda, ale patří mezi osvědčené (právě maminkami notorických nejedlíků, které dospěly do fáze, kdy byly rády, že dítě sní cokoliv – ale přitom se do této situace vlastně nechaly postupně dítětem natlačit), hlad se v dítěti dříve či později ozve a za pár dnů dítě hladem neumře (tekutiny samozřejmě nabízet velmi často). Tuto metodu zkoušejte jen u zdravých dětí, u nemocných je situace samozřejmě jiná.
  • Vejce je možné podávat i 2x týdně, nezapomínejte, že mnohé hotové pokrmy již vejce obsahují.
  • Mléko a mléčné výrobky již po druhém roce věku nepodávejte plnotučné, ale polotučné.
  • Zeleninu a ovoce podávejte nejlépe při každém jídle. Upřednostňujte čerstvou zeleninu a ovoce před vařenými či konzervovanými – obsah vitamínů je po tepelném zpracování nižší. 1x za den podávejte zelenou či žlutou (např. mrkev) zeleninu – obsahuje vitamín A.
  • Potřeba tekutin u 2 letého a staršího dítěte je 1700-2000 ml, v horku i více. Mléko se počítá do tohoto množství, jinak podávejte vodu, čaje, minerálky, ředěné šťávy. Vyhýbejte se sladkým nápojům, které obsahují velké množství cukrů, barviv, jsou velkou zásobárnou energie a přispívají k špatným stravovacím návykům. Nadměrné pití těchto nápojů může vést k obezitě.
  • Po 3. roce života již není nutné zcela vylučovat některá koření a dochucovací prostředky s glutamatem, ale měly by být používány s mírou.
  • Pokud dítě chodí do jeslí či do školky, zajímejte se o tamní jídelníček a dítěti doma doplňte to, co je potřebné.
  • Pozor na televizní reklamu, děti jsou v tomto věku reklamou velmi ovlivnitelné. Dbejte na to, aby ten, kdo určuje rodinný jídelníček jste byli Vy a ne reklama či to, že ostatní děti to také mají. Dítě by nemělo při jídle sledovat televizi či se rozptylovat jinou aktivitou – opět to vede k nevhodným stravovacím návykům a dítě se nesoustředí na signály hladu či sytosti, které mu tělo dává.
  • Dítě po 2. roce by už mělo být schopno se samo najíst lžící a pít samostatně z hrnečku. Stále je potřeba dítě při jídle hlídat!
  • Omezujte konzumaci tuků (viz. plnotučné ---> polotučné výrobky), používejte kvalitní rostlinné tuky a oleje (zdroj polynenasycených mastných kyselin), po 3. roce můžete občas zařadit také ořechy a semena (je potřeba dítě bedlivě hlídat a požadovat po něm opravdu důkladné kousání a soustředění – pozor na pobíhání s oříšky či obecně s jídlem v ústech!), které jsou zdrojem kvalitních tuků, vitamínů.
  • Sladkosti se snažte omezovat, můžete například stanovit pravidlo – sladkost 1x týdně a dítě si samo vybere. Je lepší sladkosti zcela neodepírat, aby se k nim dítě nesnažilo dostat samo či prostřednictvím jiných rodinných příslušníků.
  • Sladká jídla zařazujte do jídelníčku občas, 1x za 7-10 dnů.
Zdroj: Jiřina Mrázková, kojeni.net

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Z kopečka

KIdyž jsme jezdili přes kopec k prarodičům a tetě, táta nám říkával:

my jedeme z kopečka, točí se nám kolečka,

my jedeme z kopce, k tetce Hance do Jablonce :-)


při čištění zoubků používáme:

čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi