Dnes slaví: Olga Zítra: Bořek

Dnešní doba se tak trochu vyznačuje tím, že pořád někam jezdíme – na dovolenou, na hory, na nákup, k lékaři, na návštěvu k příbuzným atd. A při tom všem jsou přítomny samozřejmě i naše děti. Dnes už, doufám, neexistuje maminka, která by si vezla své novorozeně domů z porodnice v náručí. Autosedačka je věc, která nás bude doprovázet poměrně dlouhou dobu, tak se pojďme podívat na základní parametry, které bychom měli brát v úvahu při jejím výběru.

Co vlastně autosedačka je? Zákon o silničním provozu nám říká, že je to zařízení schválené podle zvláštního právního předpisu určené k zajištění bezpečnosti přepravovaných dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm. Účel autosedačky je tedy jednoznačný – starat se o bezpečnost našeho dítěte. Co ale chceme po autosedačce ještě navíc? Samozřejmě, aby se nám (ale hlavně dítěti) líbila, a aby se v ní dítěti pohodlně sedělo. Zde uvádím několik kritérií, na která musíme při výběru autosedačky myslet.

Certifikace a atest

Každá kvalitní autosedačka je opatřena evropským certifikátem a je označena atestem. Díky tomu se nejenom dozvíme jméno výrobce, přesný název produktu, v jakém autě sedačku používat, hmotnost, ale také v jaké zemi byla autosedačka testována. Povinnou součástí je i návod v tuzemském jazyce.

Typ autosedačky

Rozlišujeme UNIVERSAL a ISOFIX. UNIVERSAL sedačku můžeme použít v každém autě. Pro typ ISOFIX musí být zadní sedadla auta upravena již od výrobce. Jedná se o kotevní systém, který je snadněji obsluhovatelný a minimalizuje rizika špatné instalace autosedačky.

Rozdělení dle hmotnosti dítěte

Skupina 0 – od 0 do 13 kg. Mluvíme o tzv. „vajíčku“. Dítě v ní víceméně leží a sedačka se umísťuje vždy proti směru jízdy.

Skupina I – od 9 do 18 kg

Skupina II – od 15 do 25 kg

Skupina III – od 22 do 36 kg

Výrobci někdy dodávají autosedačky se sloučenými váhovými kategoriemi. Tyto autosedačky jsou univerzálnější, nicméně je to na úkor pohodlí dítěte.

Materiál autosedačky a doplňky

Je vhodné se také zamyslet nad tím, zda potah vámi vybrané autosedačky je pratelný. Budete sedačku častěji přenášet? Pak také prověřte její hmotnost, zda jsou použity odlehčené materiály. Nabízí výrobce k autosedačce nějaké doplňky? Například zimní vak a podobně?

Výběr autosedačky určitě nepodceňujte. Dítě se hlavně musí cítit pohodlně. Zvlášť, pokud cestujete často a na dlouhé vzdálenosti. Před každým použitím se ubezpečte, že autosedačka je nainstalována správně a dítě je v ní pevně zabezpečeno.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Hou hou, krávy jdou

Hou hou, krávy jdou, nesou mlíko pod vodou.

A ta naše jalová do kostela chodívá. 

Kostel se zboří, stodolička hoří,

skoč, panenko, do vody pro ty černý jahody.

Proč já bych tam skákala, sukničky si máchala.

Kde bych si je usušila? 

U pána nahoře, v tý černý komoře.

Pán není doma, von jel do mlejna,

pro čtyry ovce, pro pátýho skopce, pro šestýho do kopce. :-))

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.czJoomla Extensions powered by Joobi