Dnes slaví: Zdislava Zítra: Robin

Whole30Život je občas o výzvách, odvaze a odhodlání. Někdo to má rád sám od sebe, někoho k tomu tlačí okolnosti. Od mala mám zdravotní problémy a teď v dospělosti se formují do jiných podob. Jako máma 3 dětí musím fungovat a být tak nějak v cajku. Dnes vám řeknu, co mě vedlo k tomu přistoupit k radikálnímu programu Whole30. Dozvíte se také jaké byly výsledky a jestli do toho půjdu znovu...

Co je vlastně Whole30?

Tento program sestavili Mellisa a Dallas Hartwigovi na základě svých zkušeností. Součástí tohoto programu je pročištění a uzdravení zažívacího ústrojí, což vede ke změně celé řady dalších věcí. Je to takový restart vašeho metabolismu. Podstatou programu je vysadit nejvíce problémové skupiny potravin a zjistit tak, která z nich vám dělá nejvíce zle. Mnohdy přijdete na zajímavé věci. V knize Whole30, která je anglicky, nebo v české verzi Jídlo na prvním místě, se dočtete vše potřebné ke zvládnutí programu včetně vlivu daných potravin na vás organizmus. 

Co vše se nesmí?

V tomto programu se po celou dobu vyhnete průmyslově vyráběným potravinám, protože jen velmi málo z nich vyhovuje pro splnění jeho podmínek. Takže pokud vás už teď děsí vaření doma, dobře to zvažte. Po dobu 30 dní se vysadí veškeré cukry, luštěniny, obilniny (tzn. i oleje z nich), mléčné výrobky a chemické přísady jako glutamáty, barviva, siřičitany a pod. Program je v tomto celkem striktní. Takže na müsli tyčinku zapomeňte. Během celého programu se také nesmí alkohol a nemělo by se kouřit. Tělo se čistí tak proč mu pořád podsouvat nějaký sajrajt. Káva je povolena, ovšem bez mléka a cukru! Pokud si nechcete kupovat knihu, tak na webu Paleo snadno (https://paleosnadno.cz/whole-30/) naleznete vše, co potřebujete, pro zvládnutí programu.  Z tohoto důvodu se nebudu k podmínkám programu více rozepisovat. 

Proč jsem to podstupovala já?

Se svou výzvou jsem začala 1. listopadu a podstupovala jsem ji ze zdravotních důvodů popsaných níže: 

  • Těžké migrény s aurou, kdy ztrácím vidění a mám příznaky slabší mrtvice
  • Atopický ekzém 
  • Extrémní únava bez příčiny
  • Zhoršující se kvalita nehtů, vlasů, akné
  • Další drobné potíže, na které jsem přišla až posléze :)

Co jsem čekala do Whole30?

V podstatě nic, raději předem nic nečekám a pak jsem mile překvapena. Jelikož mám potravinové alergie a obecně problém s celou řadou potravin, tak jsem měla hlavně obavy z toho, zda to bude vůbec proveditelné. Nejsem člověk, který by jedl denně maso, naopak ho moc nevyhledávám a tady jsou vyžadovány bílkoviny u každého jídla. Už to pro mě byla obrovská výzva.

Připravovat se nebo ne?

I přes nedůvěru všech jsem to dala docela s přehledem. Měla jsem výhodu, že jsem cukry stáhla na minimum již dříve. Na jídlo 3x denně jsem byla zvyklá od školy, takže to pro mě nebyla žádná velká změna. Vím, že se někteří připravují a stahují množství lepku a cukru před zahájením výzvy.

3x denně je dost

U Whole30 je podstatné najet na jídlo 3x denně. Kdo má fyzicky náročnou práci, sportovci nebo těhotné a kojící mohou mít jídla 4. Osobně mi jídlo stačilo bohatě, hlad jsem neměla a chutě na bodovou dietu taky ne. Trochu jsem ze začátku tápala co vlastně smím, co ne. V obchodě jsem četla každou etiketu. V každém případě i s mými omezeními to bylo proveditelné.

Co mi to dalo?

Hlavně jsem vůbec nečekala, že to zvládnu. Člověk je silnější než si myslí a není to ani tak těžké.

  1. Musím říct, že jsem neměla od začátku diety ani jednou migrénu, ani žádné doprovodné stavy, které mívám třeba dva dny předem. Za mě zázrak.
  2. Mohla jsem se soustředit a nebyla jsem zdaleka tak unavená. Mnohem lépe se mi spalo.
  3. Ekzém se dost zlepšil. Nezmizel, ale zlepšil se dost.
  4. Viditelně se mi zlepšila pleť, začaly se mi rovnat nehty, pod kterými mám ekzém
  5. Akné na ramenou a dekoltu se ztratilo

Bezpečně vím, že mi vadí mléčné nekysané výrobky, lepek po delší době jedení, glutaman, na další přijdu při další výzvě...

Celý program mi umožnil zjistit své mantinely. Naučila jsem se jíst pravidelně, nezapomínat na jídlo přes den. Naučila jsem se, že nemusím mít pocit hladu, abych jedla. Naopak, je lepší mu předcházet. Já ovládám jídlo ne, ono mě. 

Teď něco pro dámy, pánové přeskočí. ;) 

Během tohoto programu se srovnává hormonální systém. Píši to, protože jsem, o vlivu programu na menstruaci, nenašla nic moc napsaného. Co se týče MS tak ta přišla o týden dříve. Týden před tím jsem byla ještě větší hydra než obvykle. Nicméně, nebolelo mě břicho, nebylo mi zle, nebolela mě hlava. U druhé MS již byl PMS o dost mírnější, tak uvidíme dál.

Podpora je důležitá

Manžel jedl jídla, která jsem připravila, ale sem tam si uzobl svých sladkých belzepkových polštářků nebo si dal klobásku. Nicméně mi nijak nepodrýval moji snahu. Je lepší, když do toho jdete dva. Lépe se plánují nákupy i vaření a jste dva na sdílení zkušeností. Pokud k sobě nikoho nemáte, existuje na Facebooku skupina, která je k tom určená.

Zhubla jsem?

Program nemá být veden jako dieta na hubnutí, proto dávám výsledek až na konec článku. Není záměr jeho tvůrců, ani cíl programu jako takového, aby se zaměřoval uživatel na cíl zhubnout. Je to spíš příjemný bonus. Já měla váhu v normě i před Whole30. Po něm jsem shodila 6 kg.

Podstoupím to znovu?

Určitě ano.  Od příštího týdne se na to chystám a tentokrát se zapojí i manžel a ve větší míře naše děti. Neublíží jim, po Vánocích, trochu zdravějšího jídla. 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Skákaly opice

Skákaly opice

okolo měsíce.

Plivaly si na záda,

že prý je to paráda.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi